Łódź – miasto przyjazne zwierzętom

Łódź jest miastem często odwiedzanym przez turystów. Zarówno tych dwu - jak i czworonożnych. W porównaniu do innych dużych miast Łódź jest bardzo otwarta na czworonożnych turystów. Do wielu instytucji kultury jak i punktów gastronomicznych i usługowych wejdziemy z psem w pełnym zakresie, do niektórych tylko w wyznaczonych przestrzeniach.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 4 min

Planując wyjazd z psem warto sprawdzić do jakich miejsc swobodnie wejdziemy z naszym czworonogiem, a jakie lepiej sobie odpuścić i odwiedzić je podczas wyjazdu bez psa. Wyjeżdżając do innego miasta musimy przede wszystkim być pewni, że hotel który wybraliśmy jest przyjazny psom i nikt nie odmówi nam zakwaterowania w ostatniej chwili. Powinniśmy również zwrócić uwagę iż w większości hotelów nocleg z psem wiąże się z dodatkową opłatą.

Postaram się przedstawić listę miejsc w których bez problemu zostaniemy przyjęci z psem. Ze względu na ciągle zmieniające się przepisy związane z nakładaniem i znoszeniem obostrzeń covidowych polecam każdorazowo przed wyjazdem sprawdzać wymienione miejsca.

Nasze pierwsze kroki w Łodzi warto skierować do Punktu Informacji Turystycznej. Tam nie tylko otrzymamy aktualne informacje na temat miejsc które planujemy odwiedzić ale też możemy liczyć na miskę wody na naszego psiaka.

Z psem bez problemu wejdziemy do łódzkiej Manufaktury. Jest to centrum kulturalno-rozrywkowe powstałe na terenach dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. Z psem (na smyczy i w kagańcu) możemy swobodnie poruszać się po częściach wspólnych galerii ale też wejść do większości sklepów. Warto zwraca uwagę na oznaczenia, sklepy przyjazne psom mają przy wejściu naklejkę informująca „tutaj można wejść z psem”. Z czworonogiem możemy wejść również do Muzeum Fabryki mieszczącego się na terenie centrum. Większość restauracji działających na terenie Manufaktury również pozwala na wizyty psów.

Na wizyty z psami, na podobnych warunkach jak Manufaktura, pozwala również Port Łódź. Pies musi być na smyczy i w kagańcu, ewentualnie przenoszony na rękach lub w transporterze. Możemy się z nim poruszać po części wspólnej oraz niektórych sklepach, również oznaczanych naklejką przy wejściu. Z psiakiem wejdziemy również do wydzielonej części strefy restauracyjnej. Warto zajrzeć również na tereny rekreacyjne centrum gdzie znajduje się wybieg dla psów.

Muzeum Miasta Łodzi również zezwala na wejścia z psem ale wyłącznie na określonej przestrzeni. Z czworonogiem wejdziemy do holu głównego, szatni, kasy muzealnej, ogrodu pałacowego a także wystaw stałych i czasowych na poziomie 0 i -1.

Psy są mile widziane również w większości łódzkich lokalów gastronomicznych. W wieku z nich możemy liczyć na miskę wody dla naszego psiaka.

Z psem wejdziemy do pubów takich jak Piwoteka Narodowa i Chmielowa Dolina, a także Niebostan i Z Innej Beczki.

Jeśli interesuje nas bardziej śniadaniowe menu przyjazne psom są Ciasno jak w Ulu, Breadnia i  kilka punktów pod szyldem Caffe przy Ulicy.

Z dostępności psom łódzkich restauracji będą zadowoleni koneserzy bardzo różnych kuchni zarówno włoskiej (Bawełna, Otwarte Drzwi, Forno Nero), hiszpańskiej (Nóż), żydowskiej (Imber), a nawet hawajskiej (Aloha Poke).

Na nocleg z psem możemy liczyć między innymi w hotelach sieci CFI (Boutique Hotel’s) opłata dodatkowa za zwierzę to 50-70 zl/doba.

Z podobną opłata dodatkową spotkamy się w Fabryce Wełny w Pabianicach pod Łodzią

W hotelu DoubleTree by Hilton będziemy zobowiązani do uiszczenia jednorazowej opłaty (niezależnie od długości pobytu) w wysokości 50 zł. Dodatkowo możemy liczyć na miskę i legowisko w pokoju.

Z dodatkową opłatą w wysokości 30 zł/doba musimy się liczyć w hotelach Boss i Tobaco. Z psem zostaniemy również przyjęci w hotelu Ibis i Novotelu.

Transport miejski w Łodzi również jest przychylny właścicielom zwierząt. Pojazdami miejskiego przewoźnika zwierzęta przewożone są za darmo. Większe psy muszą być oczywiście w kagańcu i na smyczy, mniejsze psy i inne zwierzęta powinny być przewożone w transporterach.

W czasie podróżowania z psem zwracajmy uwagę na jego zachowanie. Jeśli zdradza ono oznaki stresu i zaniepokojenia zrezygnujmy z odwiedzania zatłoczonych, głośnych miejsc. Wybierzmy raczej park lub wybiegi dla psów.

Pamiętajmy, że przebywając z psem w przestrzeni publicznej musimy mieć nad naszym pupilem pełna kontrolę. Jesteśmy odpowiedzialni za to by nasz czworonóg nie zakłócał spokoju innych osób ani nie zagrażał ich bezpieczeństwu.

Wybrane dla Ciebie

Rola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora

Zoofizjoterapia to jedna z dziedzin nauk weterynaryjnych, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i budzi zainteresowanie zarówno wśród lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt.

czytaj

Które koty są spokojne? Przewodnik po rasach

Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.

czytaj

Nosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)

Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!

czytaj

Koty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania

Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz