Zoopsycholog – kim jest i czym się zajmuje?
Czas czytania: 2 min
Zoopsycholog od 2007 roku został wpisany do listy zawodów. Osoba na tym stanowisku często mylona jest z behawiorystą. Obie profesje różnią się jednak metodami pracy nad problemem. Behawiorysta skupia się na pracy z pupilem, podczas kiedy zoopsycholog pracuje zarówno z właścicielem, jak i ze zwierzęciem.
Do najczęstszych powodów wizyt u zoopsychologa zaliczamy agresję zwierzęcia, niszczenie mieszkania, czy też uporczywe szczekanie i wycie podczas nieobecności człowieka w domu. Często psy czy koty adoptowane ze schroniska mają trudność w dostosowaniu się do nowych warunków. Nierzadko są obarczone ogromną traumą związaną z jego przeszłością. Wtedy z pomocą wkracza zoopsycholog, który diagnozuje źródło problemu, by następnie pracować z człowiekiem i zwierzęciem. Specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z właścicielem psa, by dowiedzieć się w czym tkwi źródło problemu. Następnie zoopsycholog bacznie przygląda się zachowaniu zwierzęcia. Opiera się na to na wizytach specjalisty w domu, czy na spacerze, aby ocenić zachowania w różnych sytuacjach. W kolejnym kroku zoopsycholog dopiera odpowiednią terapię, która wymaga pracy nie tylko zwierzęcia ale również zaangażowania jego właściciela. Zoopsycholog stawia na dobro zwierząt i nie zapomina o ich potrzebach.
Praca zoopsychologa polega nie tylko na rozwiązywaniu istniejących problemów ze zwierzęciem, ale również nad profilaktyką. Specjalista przeprowadza szkolenia w temacie socjalizacji zwierząt oraz uczy jak zapobiegać problemom z pupilem w przyszłości. Zajmuje się również doradztwem dla rodzin chcących adoptować zwierzę. Przeprowadza wywiad, by ustalić styl życia członków rodziny i w ten sposób doradzić jakie zwierzę się będzie się czuło dobrze w ich domu.
Zoopsycholog bada również psychiczny stan zwierzęcia, a także naturalne predyspozycje do pracy z człowiekiem, np. jako przewodnik, czy do pracy z dziećmi z zaburzeniami.
Aby rozpocząć pracę jako zoopsycholog, niezbędne jest ukończenie kursu zatwierdzonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W czasie trwania nauki kursant może sobie wybrać specjalizację, np. problemy behawioralne kotów, czy w kolejnym kroku medycyna behawioralna kotów. Kurs obejmuje warsztaty, by poznać zachowania zwierząt na żywo. Edukacja kończy się testem teoretycznym oraz praktycznym.
Zawód zoopsychologa wciąż jest niedoceniany, chociaż wnosi wiele dobra do świata zoologii. Gdyby każdy zrozumiał jak pracować ze zwierzętami, aby rodziny i pupile się nie męczyły, może mniej osób, by je porzucało lub rezygnowało z adopcji. Odpowiednio dobrana terapia potrafi czynić cuda i dać ogromną satysfakcję z relacji z pupilem.
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj