Zoopsycholog – kim jest i czym się zajmuje?

Zoopsycholog odgrywa bardzo ważną rolę w relacjach człowieka ze zwierzęciem. Do specjalisty zgłaszają się ludzie, którzy mają problem ze swoim pupilem. Zoopsycholog potrafi zdiagnozować zwierzę i dobrać odpowiednią terapię, by móc beztrosko cieszyć się swoim towarzystwem.
AUTOR: Malwina Szargan

Czas czytania: 2 min

Zoopsycholog od 2007 roku został wpisany do listy zawodów. Osoba na tym stanowisku często mylona jest z behawiorystą. Obie profesje różnią się jednak metodami pracy nad problemem. Behawiorysta skupia się na pracy z pupilem, podczas kiedy zoopsycholog pracuje zarówno z właścicielem, jak i ze zwierzęciem.

Do najczęstszych powodów wizyt u zoopsychologa zaliczamy agresję zwierzęcia, niszczenie mieszkania, czy też  uporczywe szczekanie i wycie podczas nieobecności człowieka w domu. Często psy czy koty adoptowane ze schroniska mają trudność w dostosowaniu się do nowych warunków. Nierzadko są obarczone ogromną traumą związaną z jego przeszłością. Wtedy z pomocą wkracza zoopsycholog, który diagnozuje źródło problemu, by następnie pracować z człowiekiem i zwierzęciem. Specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z właścicielem psa, by dowiedzieć się w czym tkwi źródło problemu. Następnie zoopsycholog bacznie przygląda się zachowaniu zwierzęcia. Opiera się na to na wizytach specjalisty w domu, czy na spacerze, aby ocenić zachowania w różnych sytuacjach. W kolejnym kroku zoopsycholog dopiera odpowiednią terapię, która wymaga pracy nie tylko zwierzęcia ale również zaangażowania jego właściciela. Zoopsycholog stawia na dobro zwierząt i nie zapomina o ich potrzebach.

Praca zoopsychologa polega nie tylko na rozwiązywaniu istniejących problemów ze zwierzęciem, ale również nad profilaktyką. Specjalista przeprowadza szkolenia w temacie socjalizacji zwierząt oraz uczy jak zapobiegać problemom z pupilem w przyszłości. Zajmuje się również doradztwem dla rodzin chcących adoptować zwierzę. Przeprowadza wywiad, by ustalić styl życia członków rodziny i w ten sposób doradzić jakie zwierzę się będzie się czuło dobrze w ich domu.

Zoopsycholog bada również psychiczny stan zwierzęcia, a także naturalne predyspozycje do pracy z człowiekiem, np. jako przewodnik, czy do pracy z dziećmi z zaburzeniami.

Aby rozpocząć pracę jako zoopsycholog, niezbędne jest ukończenie kursu zatwierdzonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W czasie trwania nauki kursant może sobie wybrać specjalizację, np. problemy behawioralne kotów, czy w kolejnym kroku medycyna behawioralna kotów. Kurs obejmuje warsztaty, by poznać zachowania zwierząt na żywo. Edukacja kończy się testem teoretycznym oraz praktycznym.

Zawód zoopsychologa wciąż jest niedoceniany, chociaż wnosi wiele dobra do świata zoologii. Gdyby każdy zrozumiał jak pracować ze zwierzętami, aby rodziny i pupile się nie męczyły, może mniej osób, by je porzucało lub rezygnowało z adopcji. Odpowiednio dobrana terapia potrafi czynić cuda i dać ogromną satysfakcję z relacji z pupilem.

Wybrane dla Ciebie

Rola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora

Zoofizjoterapia to jedna z dziedzin nauk weterynaryjnych, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i budzi zainteresowanie zarówno wśród lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt.

czytaj

Które koty są spokojne? Przewodnik po rasach

Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.

czytaj

Nosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)

Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!

czytaj

Koty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania

Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz