Apteczka dla zwierząt – co powinna zawierać ?

Nie zależnie czy przebywamy w domu czy wybieramy się na wycieczkę z naszym pupilem powinniśmy zaopatrzyć się w apteczkę, która pozwoli nam na szybką pomoc zwierzakowi gdy tylko będzie tego potrzebował. Warto o tym pamiętać, jednak co powinno się w niej znajdować?
AUTOR: Magdalena Filek

Czas czytania: 3 min

Najważniejsze co powinno się znaleźć to rzeczy do pierwszej pomocy gdy pies się skaleczy, zje coś niedozwolonego, zatruje się lub zostanie ugryziony. Jeżeli jedziemy na wycieczkę lub wczasy, wcześniej powinniśmy się zapoznać z adresami miejsc, które pomagają w stanach nagłych całodobowo jak i adresami pobliskich weterynarzy aby być przygotowanym w nagłych przypadkach. Po co marnować cenny czas na szukanie lub pytanie o tego typu miejsca, skoro możemy wcześniej je sprawdzić.

Kompletowanie apteczki, co powinno się w niej znaleźć ?

  • Paczka kompresów jałowych i niejałowych, ich wielkość będzie zależała od rany wiec przygotujmy się na co najmniej dwa rodzaje. Niejałowe przydadzą się do przetarcia rany lub zatamowanie krwawienia. Jałowe do zaopatrzenia rany i opatrunku.
  • Środek do dezynfekcji w spreju aby szybko i dobrze oczyścić ranę zaraz po skaleczeniu. Warto pamiętać aby był to środek odpowiedni dla psów, by nie zawierał alkoholu by po spryskaniu rany nie szczypała.
  • Bandaż dla psów. To specjalne bandaże, które są elastyczne i samoprzylepne dzięki temu nie trzeba ich wiązać ani używać spinek. Dobrze również przygotować się na przynajmniej dwie różne szerokości.

Możemy również zaopatrzyć się w bandaż wodoodporny aby zabezpieczyć ranę przed zamoczeniem.

  • Plaster na rolce, może być pomocny do mocowania opatrunków aby zapobiec ściągnięciu go przez psa
  • Rękawiczki jednorazowe aby nie zabrudzić dodatkowo rany
  • Pęseta do wyciągania kleszczy, w okresie letnim należy zabezpieczyć psa przed kleszczami (obroża, tabletki lub krople) jednak jeśli kleszcz się wbije należy go w odpowiedni sposób usunąć
  • Strzykawka może się również przydać do podawania leku lub przemycia oczu
  • Węgiel aktywny, przy biegunce móc podać psu aby toksyny zostały związane w jelitach i wydalone wraz z kałem. Należy podawać 1 tabletkę na 5 kg masy ciała psa lub według zaleceń lekarza. Reguluje on również procesy trawienne.
  • Po biegunce lub wymiotach aby zadbać odpowiednią mikroflorę przewodu pokarmowego psa, dobrze mieć ze sobą probiotyk.
  • Tabletki ziołowe na obniżenie stresu lub tabletki wstrzymujące wymioty dla psów mocno zestresowanych podczas jazdy lub z chorobą lokomocyjną. Tabletki na stres mogą być przydatne przy adaptacji w nowym miejscu.
  • Nożyczki do bandażu lub kompresów
  • Plastry do uśmierzenia bólu po ukąszeniu
  • Woreczek chłodzący
  • Termometr aby móc w razie potrzeby zmierzyć gorączkę psu
  • Koc ratunkowy

Myślę iż wymienione powyżej elementy to podstawowe i bardzo ważne wyposażenie każdej apteczki. Powinniśmy mieć ją zawsze przy sobie. Jeżeli wybieramy się na pieszą wycieczkę obok apteczki dla siebie powinna znajdować się apteczka dla psa jeżeli zabieramy go ze sobą.

Możemy również zakupić dobrze wyposażoną apteczkę już skompletowaną specjalnie dla naszego psa ale pamiętajmy aby zawierała wszystkie potrzebne elementy. Trzeba być przygotowanym na każdą sytuację.

Wybrane dla Ciebie

Jak zadbać o bezpieczeństwo zwierząt w czasie Świąt i Sylwestra? Rozmowa z lek. weterynarii Renatą Nowicką (podcast, zdjęcia)

Jakie zagrożenia dla zwierząt niosą świąteczne ozdoby i wigilijne potrawy? Jak przygotować zwierzęta domowe na huczne pożegnanie roku? W jubileuszowym, 25. odcinku Pets World Podcast porozmawialiśmy z lek. weterynarii Renatą Nowicką z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich „Animal Patrol”. Przyjemnego słuchania!

czytaj

Jak bezpiecznie spędzić Sylwestra z papugami?

Sylwester, pełen fajerwerków i głośnych zabaw, może być stresującym wydarzeniem dla papug. Szczególnie, że fajerwerki potrafią towarzyszyć nam nie tylko w ostatni dzień roku, ale też czasem przez część grudnia i stycznia.

czytaj

Które koty żyją najdłużej?

Każdy z nas chciałby cieszyć się szczęśliwym życiem ze swoim kotem. Kiedy witamy nowego, czworonożnego przyjaciela w naszym domu, rzadko kiedy myślimy o nieuchronnej, ale nadal zdecydowanie odległej wizji rozstania.

czytaj

Wesołych Świąt!

Drodzy Miłośnicy Zwierząt! W tym magicznym czasie świąt Bożego Narodzenia dziękujemy Wam za miłość, troskę i zaangażowanie w życie Waszych pupili. To dzięki Wam świat zwierząt jest pełen ciepła, radości i bezinteresownej miłości.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz