
Zasady bezpiecznego podróżowania z psem
Czas czytania: 3 min
Mają również służyć ochronie wszystkich innych podróżujących. Postarajmy się zawsze dbać o dobro naszych zwierząt.
Podróżowanie pociągiem
Jeżeli wybieramy się w podróż pociągiem upewnijmy się, że istnieje możliwość przewozu psów w przedziale czy obok naszego siedzenia. Nie chcemy mieć niemiłej niespodzianki związanej z nagłej rezygnacji z podróży lub szybkiego szukania lokum dla psa.
W zależności jakie były doświadczenia psa z podróżowaniem tego typu środkiem lokomocji trzeba zaopatrzyć się w środki łagodzące stres podczas podróży czyli tabletki uspakajające lub obroże feromonowe. Pies powinien mieć na smyczy oraz posiadać kaganiec chyba, że przewożony jest w transporterze. Według przepisów przewozu zwierząt w pociągach intercity pies może podróżować w przedziale z opiekunem na miejscu bagażu podręcznego lub na kolanach.
Jeżeli przewożony jest w transporterze i nie jest on uciążliwy ( nie hałasuje). Jeżeli pies lub inne zwierzę jest przewożone bez transportera należy opłacić bilet ok. 15zł, musi być na smyczy i w kagańcu oraz należy mieć przy sobie aktualne zaświadczenie o szczepieniu na wściekliznę. Zwierzę nie ma również wstępu do wagonów gastronomicznych ( z wyjątkiem psów asystujących), na miejsce do siedzenia, na łóżko w wagonie WL i Bc.
Podróżowanie samolotem
Miejsce transportowania jest zależne od wielkości, wagi oraz rodzaju zwierzęcia. Może być on na pokładzie samolotu w transporterze, w luku bagażowym i w luku bagażowym jako cargo.
Na pokład możemy zabrać zwierzę w odpowiednim transporterze, a waga zwierzęci razem z transporterem nie może przekraczać 8 kg i są do tego odpowiednio przydzielane rzędy w każdej klasie serwisowej. Transportery powinny mieć też odpowiednią wielkość o czym możemy przeczytać np. w ogólnych zasadach przewozu zwierząt w samolocie linii LOT.
Jeżeli przewożony jest w luku bagażowym, należy zapewnić mu odpowiedni transporter który: ma odpowiednią wielkość, zapewnia swobodę ruchów, wentylację powietrza przynajmniej z 3 stron, wyposażony jest w miskę na wodę i jedzenie, jest odpowiednio oznakowany. Jeżeli transporter nie będzie odpowiedni linie lotnicze mogą odmówić transportu zwierzęcia.
Podróżowanie samochodem
Jeżeli wybieramy się w dłuższą podróż powinniśmy robić przystanki co jakiś czas aby pies mógł rozprostować nogi, załatwić potrzeby fizjologiczne i napić się wody lub coś zjeść. Możemy przewozić psa na różne sposoby np. odpowiednie szelki które przypinamy specjalnym pasem samochodowym aby pies w razie nagłego hamowania nie przeleciał na przednie siedzenia.
Podróżować może również w nogach pasażera na tyłach jeśli jest spokojny, może również mieć posłanie w bagażniku jeśli nie jest to samochód typu sedan. Psy mogą być również przewożone w odpowiednich transporterach samochodowych w bagażniku lub tylnych siedzeniach jeżeli są do nich odpowiednio przyzwyczajone. Należy im zapewnić wodę.
Pamiętajmy jeśli pies ma chorobę lokomocyjną, a musimy go przetransportować zapewnijmy mu odpowiednie leki aby załagodzić efekty choroby. Nie każdy pies lubi podróżować więc po naszej stronie leży obowiązek aby zapewnić mu komfort w trasie.

Wybrane dla Ciebie
Które koty są spokojne? Przewodnik po rasach
Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.
czytajNosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)
Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!
czytajKoty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania
Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?
czytajWizyta u weterynarza
Wizyta u weterynarza to ważne wydarzenie w życiu każdego psa. Dla wielu czworonogów może to być stresujące przeżycie. Dlatego warto poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie psa do tej wizyty. Poniżej znajdziesz szczegółowy przewodnik, jak zrobić to krok po kroku.
czytaj