Zasady bezpiecznego podróżowania z psem

Zasady bezpiecznego podróżowania mają za zadanie chronić naszego pupila w podróży, czy jedziemy pociągiem, autobusem czy samochodem . Należy je przestrzegać aby nie narazić naszego psa na niebezpieczeństwo, uraz na zdrowiu czy psychice. Mają również służyć ochronie wszystkich innych podróżujących. Postarajmy się zawsze dbać o dobro naszych zwierząt.
AUTOR: Magdalena Filek

Czas czytania: 3 min

Podróżowanie pociągiem

Jeżeli wybieramy się w podróż pociągiem upewnijmy się, że istnieje możliwość przewozu psów w przedziale czy obok naszego siedzenia. Nie chcemy mieć niemiłej niespodzianki związanej z nagłej rezygnacji z podróży lub szybkiego szukania lokum dla psa. W zależności jakie były doświadczenia psa z podróżowaniem tego typu środkiem lokomocji trzeba zaopatrzyć się w środki łagodzące stres podczas podróży czyli tabletki uspakajające lub obroże feromonowe. Pies powinien mieć na smyczy oraz posiadać kaganiec chyba, że przewożony jest w transporterze. Według przepisów przewozu zwierząt w pociągach intercity pies może podróżować w przedziale z opiekunem na miejscu bagażu podręcznego lub na kolanach. Jeżeli przewożony jest w transporterze i nie jest on uciążliwy ( nie hałasuje). Jeżeli pies lub inne zwierzę jest przewożone bez transportera należy opłacić bilet ok. 15zł, musi być na smyczy i w kagańcu oraz należy mieć przy sobie aktualne zaświadczenie o szczepieniu na wściekliznę. Zwierzę nie ma również wstępu do wagonów gastronomicznych ( z wyjątkiem psów asystujących), na miejsce do siedzenia, na łóżko w wagonie WL i Bc.

Podróżowanie samolotem

Miejsce transportowania jest zależne od wielkości, wagi oraz rodzaju zwierzęcia. Może być on na pokładzie samolotu w transporterze, w luku bagażowym i w luku bagażowym jako cargo. Na pokład możemy zabrać zwierzę w odpowiednim transporterze, a waga zwierzęci razem z transporterem nie może przekraczać 8 kg i są do tego odpowiednio przydzielane rzędy w każdej klasie serwisowej. Transportery powinny mieć też odpowiednią wielkość o czym możemy przeczytać np. w ogólnych zasadach przewozu zwierząt w samolocie linii LOT.

Jeżeli przewożony jest w luku bagażowym, należy zapewnić mu odpowiedni transporter który: ma odpowiednią wielkość, zapewnia swobodę ruchów, wentylację powietrza przynajmniej z 3 stron, wyposażony jest w miskę na wodę i jedzenie, jest odpowiednio oznakowany. Jeżeli transporter nie będzie odpowiedni linie lotnicze mogą odmówić transportu zwierzęcia.

Podróżowanie samochodem

Jeżeli wybieramy się w dłuższą podróż powinniśmy robić przystanki co jakiś czas aby pies mógł rozprostować nogi, załatwić potrzeby fizjologiczne i napić się wody lub coś zjeść. Możemy przewozić psa na różne sposoby np. odpowiednie szelki które przypinamy specjalnym pasem samochodowym aby pies w razie nagłego hamowania nie przeleciał na przednie siedzenia. Podróżować może również w nogach pasażera na tyłach jeśli jest spokojny, może również mieć posłanie w bagażniku jeśli nie jest to samochód typu sedan. Psy mogą być również przewożone w odpowiednich transporterach samochodowych w bagażniku lub tylnych siedzeniach jeżeli są do nich odpowiednio przyzwyczajone. Należy im zapewnić wodę.

Pamiętajmy jeśli pies ma chorobę lokomocyjną, a musimy go przetransportować zapewnijmy mu odpowiednie leki aby załagodzić efekty choroby. Nie każdy pies lubi podróżować więc po naszej stronie leży obowiązek aby zapewnić mu komfort w trasie.

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz