Przysmaki dla psa

Pomimo bardzo bogatego asortymentu gotowych smakołyków dla psa warto rozważyć wykonanie ich samemu. Pamiętajmy żeby do smaczków i potraw przygotowywanych dla psów nie dodawać składników dla nich niebezpiecznych. Kakao, rodzynki, cebula, czosnek czy szczypior, orzechy makadamia, pestki niektórych owoców a także ksylitol są dla psów silnie toksyczne. Zjedzenie ich przez psa nawet w pozornie niewielkich ilościach może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi a nawet śmiercią zwierzęcia.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 4 min

Najprostsze przysmaki które możemy przygotować dla naszego psa to kawałki warzyw. Świeże są chrupiące i soczyste co jest dla psa atrakcyjne. Bez obaw możemy podawać psom marchewkę, buraka, pietruszkę, seler. Po wstępnej obróbce termicznej możemy podawać także bataty, dynie a nawet topinambur.

W postaci prostej przekąski dobrze sprawdzają się też owoce. Dojrzały banan rozsmarowany na macie do lizania z dodatkiem owoców jagodowych czy choćby dyni świetnie zajmie osa na dłuższą chwilę. Musimy jednak pamiętać, że owoce i warzywa powinny stanowić maksymalnie 30% w diecie z czego mniej więcej 3/4 to warzywa, a tylko 1/4 to owoce.

Jeżeli nasz psiak jest fanem warzyw możemy je również wysuszyć. Pokrojone na cienkie plastry, w formie chipsów mogą się stać fajnym urozmaiceniem nagród w czasie treningu.

Suszenie jest też bardzo dobrym sposobem na przygotowanie mięsnych przysmaków. Najlepiej suszą się mało tłuste, nie poprzerastane tkanką łączną części mięsa takie jak schab, polędwica, ligawa czy pierś indycza lub kurza. Mięso musimy pokroić na bardzo cienkie plastry i wysuszyć w piekarniku lub suszarce do warzyw czy grzybów. Im bardziej wysuszyły smaczki tym dłużej będziemy mogli je przechowywać ale będą one twardsze. Mniej wysuszone będą bardziej kruche ale mniej trwałe.

Można również pokusić się o wykonanie czegoś odrobinę bardziej skomplikowanego w formie ciasteczek. Ze względu na formę tego typu przysmaków w większości przepisów dla uzyskania odpowiedniej konsystencji używa się mąki – tu najlepiej sprawdzi się owsiana, orkiszowa lub razowa ewentualnie ryżowa, pszenna czy kukurydziana nie będzie najlepszym rozwiązaniem ponieważ zboża te są dla psów dość mocno alergizujące. Zboża generalnie są nienajlepiej trawione przez psy i na co dzień nie powinniśmy podawać im ich w nadmiarze. W poniższych przepisach mąka jest użyta jako zagęstnik, w niewielkiej ilości i o ile masz psiak nie jest uczulony na określone zboża taka ilość nie powinna im wyrządzić szkód.

Gatunek mięs do przyrządzenia smakołyków wybierajmy na podstawie upodobań naszego psa – bierzmy pod uwagę gatunki na które nie jest uczulony, które lubi najbardziej.

Ciasteczka z wątróbki

500g wątróbki

1 jajko

1/4 szklanki maki

Ok 60ml oleju – najlepiej z łososia lub z wątroby dorsza

Na początku najlepiej zmielić dość dokładnie wątróbkę. Dodać do niej jajko i olej, a następnie stopniowo mąkę. Z przygotowanej masy możemy formować dowolne kształty lub wyłożyć na blachę równomiernie w formie cienkiego placka i naciąć w równe kwadraty/prostokąty, tak żeby po upieczeniu móc je połamać na mniejsze smaczki. Piec ok 30-40 minut (w zależności od wielkości ciasteczek) w 180 stopniach. W trakcie pieczenia można sprawdzać patyczkiem czy robią się już kruche.

Ciastka z burakiem

250g niezbyt tłustego mięsa pokrojonego na mniejsze części

250g buraka

200g mąki

20ml oleju najlepiej z łososia lub z wątroby dorsza

1 jajka

Kawałki mięsa zblendować na gładką masę, podobnie postąpić z burakiem. Wymieszać masę mięsna i buraczaną, dodać jajko oraz olej a następnie mąkę. Wymieszać wszystko i formować z masy dowolne kształty ciasteczek. Piec ok 30-40 minut (w zależności od wielkości ciasteczek) w 180 stopniach

Ciasteczka z mięsa mielonego

250g mięsa mielonego

1 jajko

Ok 70 ml oleju najlepiej z łososia lub z wątroby dorsza

1 szklanka mąki

Mięso wymieszać z jajkiem i olejem. Następnie stopniowo dodawać mąkę. Podobnie jak w innych przepisach formować dowolnego kształtu smaczki. Piec ok 30-40 minut (w zależności od wielkości ciasteczek) w 180 stopniach.

Wybrane dla Ciebie

Jak zadbać o bezpieczeństwo zwierząt w czasie Świąt i Sylwestra? Rozmowa z lek. weterynarii Renatą Nowicką (podcast, zdjęcia)

Jakie zagrożenia dla zwierząt niosą świąteczne ozdoby i wigilijne potrawy? Jak przygotować zwierzęta domowe na huczne pożegnanie roku? W jubileuszowym, 25. odcinku Pets World Podcast porozmawialiśmy z lek. weterynarii Renatą Nowicką z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich „Animal Patrol”. Przyjemnego słuchania!

czytaj

Jak bezpiecznie spędzić Sylwestra z papugami?

Sylwester, pełen fajerwerków i głośnych zabaw, może być stresującym wydarzeniem dla papug. Szczególnie, że fajerwerki potrafią towarzyszyć nam nie tylko w ostatni dzień roku, ale też czasem przez część grudnia i stycznia.

czytaj

Które koty żyją najdłużej?

Każdy z nas chciałby cieszyć się szczęśliwym życiem ze swoim kotem. Kiedy witamy nowego, czworonożnego przyjaciela w naszym domu, rzadko kiedy myślimy o nieuchronnej, ale nadal zdecydowanie odległej wizji rozstania.

czytaj

Wesołych Świąt!

Drodzy Miłośnicy Zwierząt! W tym magicznym czasie świąt Bożego Narodzenia dziękujemy Wam za miłość, troskę i zaangażowanie w życie Waszych pupili. To dzięki Wam świat zwierząt jest pełen ciepła, radości i bezinteresownej miłości.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz