
Alergia i nietolerancja pokarmowa u kotów
Czas czytania: 3 min

Wyróżnia się alergię zależną od nadwrażliwości typu natychmiastowego, która związana jest z przeciwciałami klasy IgE oraz niezależną od nadwrażliwości związanej z przeciwciałami. Pierwszy typ charakteryzuje się natychmiastową reakcją na spożyty pokarm, drugi charakteryzuje się opóźnioną reakcją na alergen, nie ujawnia się od razu, może wystąpić po kilku godzinach a nawet dniach. Objawy alergii pokarmowej występują niesezonowo, co odróżnia ją od alergii środowiskowych. Mówiąc o alergii należy wspomnieć także o pojęciu nietolerancji pokarmowej. Jest to także nieprawidłowa reakcja na określone składniki pokarmowe, ale bez zaangażowania w to układu odpornościowego organizmu. Wynika ona z tego, że organizm nie wytwarza enzymu, który jest niezbędny do trawienia danego składnika pokarmowego. Nietolerancje dość często objawiają się dolegliwościami gastrycznymi. Czy istnieją czynniki, które predysponują do alergii? Oczywiście, że tak. Są to m.in.: infekcje jelit oraz pasożyty jelitowe, a także inne choroby alergiczne, jak np. atopowe zapalenie skóry. Często u jednego osobnika współistnieje alergia pokarmowa i atopowe zapalenie skóry. Jak objawia się alergia pokarmowa u kotów? Głównymi objawami klinicznym są: świąd, szczególnie w okolicach głowy i uszu, symetryczne wyłysienia oraz zespół eozynofilowy. U niektórych osobników obserwuje się także objawy ze strony układu pokarmowego, m.in. wymioty oraz biegunki. Główne alergeny u kotów to: wołowina, drób (często kurczak), ryby, nabiał (mleko, jaja). W przypadku drobiu trzeba pamiętać, że to nie tylko kurczak, ale także indyk, kaczka, gęś, przepiórka. Niestety dość powszechne jest występowanie nadwrażliwości na więcej niż jeden alergen.

U ok. 50% kotów występuje uczulenie na kilka alergenów. Niektóre pokarmy ze względu na podobieństwo w budowie cząsteczek, jak kaczka i kurczak oraz dziczyzna i wołowina, mogą wywoływać reakcje krzyżowe. Pierwsze objawy alergii często pojawiają się u kotów w wieku od 6 miesięcy do 2 lat. Oczywiście choroba może wystąpić także u kotów starszych. Rozpoznanie alergii jest dość trudne i długotrwałe. Bardzo ważne jest wyeliminowanie innych potencjalnych chorób, bo objawy, które pojawiają się u naszego kota nie muszą oznaczać zawsze alergii. Warto dlatego zrobić kompleksowe badania krwi i zmian na skórze. Testy śródskórne czy badania serologiczne nie dają wiarygodnych wyników. Autorzy prac naukowych dotyczących alergii pokarmowej są zdania, że techniki te nie są wystarczające. Jedyną pewną metodą diagnozowania jest dieta eliminacyjna. U kotów dieta eliminacyjna powinna trwać 8-12 tygodni. Polega ona na podawaniu jednego konkretnego białka zwierzęcego. Jeśli kot jadł różne mięsa to można zacząć od tych, które najrzadziej alergizują. Należy pamiętać także, że w składzie karm mogą być jajka lub skorupki jaj, które stwarzają ryzyko reakcji krzyżowej. Jeśli zwierzę uczulone jest na kurczaka to w składzie karmy nie powinno znajdować się nic, co od kurczaka pochodzi. Dieta ta powinna zawierać mięso, którego kot do tej pory nie jadł. Następnie wykonuje się próbę prowokacyjną, która polega na podaniu do jedzenia zwierzęciu składnika, który otrzymywał wcześniej. Jeśli po podaniu konkretnego składnika zaobserwowany zostanie nawrót objawów, to oznacza to, że składnik ten jest odpowiedzialny za rozwój alergii pokarmowej. Zwierzę należy obserwować 2 tygodnie, bo objawy mogą pojawić się w późniejszym czasie.
Wybrane dla Ciebie
Waleczny i odważny – chomik europejski
Skrzeczek, reczek, ziemny piesek a może szczekający szczur? Nazw regionalnych tego gryzonia znanych jest około 30, ale wszystkie dotyczą chomika europejskiego.
czytajCzy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj