Wprowadzenie drugiego kota do domu – jak zrobić to dobrze?

Dokacanie nigdy nie jest prostym zadaniem. Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego gdy dotychczas mieszkały same, będą czuły potrzebę ochrony swojej przestrzeni, a każde nowe zwierzę będzie traktowane jako intruz. Czy istnieje w takim razie dobry sposób na zapoznanie ze sobą kociaków? Oczywiście, że tak! Warto przed całym procesem poznać kilka złotych zasad, a dokacanie wcale nie będzie aż tak uciążliwe.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 2 min

Po pierwsze – zapach

Koty nade wszystko cenią zapach. Czują one swoim zmysłem znacznie więcej, niż może nam się wydawać. Weźmy chociażby pod uwagę “barankowanie”, czyli ocieranie się pyszczkiem o dany element ciała właściciela – w ten sposób kot nas oznacza i “wciera” wydzielane feromony. W konsekwencji nasz zapach jest dla nich przyjemnie znajomy!

Idąc tym tropem, jeśli mamy taką możliwość, to wymieńmy między kotami rzeczy do nich należące. Warto, by każdy z nich zdążył “obwąchać się” na odległość i tym samym zrobić pierwszy krok w kierunku poznania.

Po drugie – bez pośpiechu

Gdy już nadejdzie ten wielki dzień, pamiętaj, by nie wrzucać żadnego z kotów na głęboką wodę! To najgorsze co możesz zrobić. Jeśli masz taką możliwość, to postaraj się, by na początek koty były w totalnie osobnych pomieszczeniach i pozwól im obwąchiwać się przez drzwi. Po kilku długich godzinach, a najlepiej następnego dnia, wpuść je do siebie i daj nawiązać więź na własnych zasadach.

Nie martw się tym, że jeden z kotów zacznie syczeć, warczeć, chować się lub pacać drugiego łapą w ramach ostrzeżenia – to naturalne zachowanie, które powinno zacząć mijać. Nie ma określonej ramy czasowej, która określiłaby, kiedy koty zaczną się dogadywać. U niektórych jest to niemal od razu, a u innych po kilku tygodniach. W rzadkich przypadkach zdarza się, że koty nigdy nie zaczną za sobą przepadać, ale na pewno będą się tolerować w ramach przyzwyczajenia do obecności drugiego.

Pamiętaj, by przechodząc przez cały ten proces zachowywać się naturalnie i pozwolić kotom na drobne kłótnie, czy też sprzeczki. Oczywiście nie zostawiaj ich na początku samych, ale zapewniamy, że nie powinno dojść do żadnej zaostrzonej sytuacji.

Po trzecie – witamy w nowym domu!

Gdy już koty zaczną ze sobą współgrać, to możesz zacząć cieszyć się powiększoną kocią rodziną, która będzie przelewała na Ciebie swoją ogromną dozę miłości. Dokacanie nigdy nie jest proste, ale jest to coś, co musi przejść każdy właściciel dużej, mruczastej rodziny.

Jeśli w danym momencie zachowanie obu kotów będzie wzbudzało w Tobie wątpliwość, nie obawiaj się kontaktu z behawiorystą, który po analizie sytuacji na pewno wyciągnie do Ciebie pomocną dłoń wraz z cennymi podpowiedziami. Nie snuj jednak od razu złych scenariuszy i czerp radość ze swoich kocich pupili!

Wybrane dla Ciebie

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz