Diagnoza tłuszczak, co dalej?
Czas czytania: 3 min
Tłuszczak, z angielskiego lipoma, to nic innego jak łagodny rozrost wywodzący się z tkanki tłuszczowej. Składają się na nią lipocyty, zwane też adipocytami, czyli komórki tkanki tłuszczowej, które magazynują tłuszcz jako materiał zapasowy. Problem pojawia się, kiedy z jakiegoś powodu komórki tłuszczowe w danym miejscu zaczynają rosnąć w innym tempie niż pozostałe, tworząc swojego rodzaju tłuszczowego guza.
Tłuszczaki mogą występować zarówno u psów jak i u kotów, chociaż u tych drugich nie jest to tak częste. Lokalizują się w różnych miejscach, ale najczęściej są to boki tułowia, kończyny lub okolice pachwin.
Do występowania tłuszczaków szczególnie predysponowana są zwierzaki:
- W starszym wieku
- Z nadwagą/otyłe
- Z zaburzeniami metabolicznymi.
Wyróżniamy 3 formy tłuszczaków:
- Forma łagodna, czyli ta na której się skupiam,
- Forma naciekająca,
- Forma złośliwa.
Tłuszczak naciekający jest wciąż łagodny, ale nacieka okoliczne tkanki. Może to utrudniać poruszanie, powodować ból lub nawet prowadzić do zaniku okolicznych mięśni.
Złośliwa forma tłuszczaka, zwana też tłuszczakomięsakiem, również nacieka okoliczne tkanki i jest trudniejsza do usunięcia. Podczas gdy przy chirurgicznym usunięciu łagodnego tłuszczaka istnieje bardzo mała szansa na to że znów urośnie, w przypadku formy złośliwej ryzyko wznowy stanowi 36%. Nie jest to jednak typowy nowotwór złośliwy, ponieważ zazwyczaj nie daje przerzutów do daleko położonych tkanek, tak jak to może mieć miejsce w przypadku innych złośliwych nowotworów. Tłuszczakomięsaki są jednak bardzo rzadkie.
Jak więc odróżnić, z jakim guzem mamy do czynienia?
Złoty standard leczenia mówi o tym, że każdego guza należy zbadać. Możemy mieć pewne podejrzenia, czym jest dany guz, jednak bez badania cytologicznego 100% diagnoza po prostu nie jest możliwa. Badanie cytologiczne wymaga pobrania próbki komórek z guza, najczęściej metodą biopsji cienkoigłowej, która polega na nakłuciu guza i naniesienie pobranego materiału na szkiełko mikroskopowe w celu dalszego badania.
Czy badanie takie jest wskazane w przypadku każdego guza?
Tak. Możemy mieć podejrzenia, że zmiana u naszego pupila jest tłuszczakiem, jeśli jest miękka, niezwiązana z podłożem i niebolesna. Po co więc ją badać?
Wiele innych, również złośliwych nowotworów, może świetnie „udawać” tłuszczaka. Dlatego tak ważne jest dokładne określenie, z czym mamy do czynienia! Również samo nakłucie guza i organoleptyczna ocena treści, może okazać się niewystarczająca- płyn pobrany z łagodnej, naciekającej oraz złośliwej wersji tłuszczaka, może okazać się nie do rozróżnienia. Dlatego badanie mikroskopowe może okazać się niezbędne, aby mieć całkowitą pewność i ustalić dalszy plan postępowania.
A co, jeśli zmiana okazała się po prostu tłuszczakiem, czy trzeba ją usuwać? Cóż, to zależy. Jeśli zmiana ulokowała się w miejscu, w którym nie przeszkadza zwierzakowi, najprawdopodobniej można zostawić ją w spokoju. Jeśli jednak guz jest duży, powoduje dyskomfort albo znajduje się w miejscu, w którym ogranicza zwierzakowi zakres ruchu, wtedy zabieg usunięcia powinien być brany pod uwagę.
Wybrane dla Ciebie
Jak zadbać o bezpieczeństwo zwierząt w czasie Świąt i Sylwestra? Rozmowa z lek. weterynarii Renatą Nowicką (podcast, zdjęcia)
Jakie zagrożenia dla zwierząt niosą świąteczne ozdoby i wigilijne potrawy? Jak przygotować zwierzęta domowe na huczne pożegnanie roku? W jubileuszowym, 25. odcinku Pets World Podcast porozmawialiśmy z lek. weterynarii Renatą Nowicką z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich „Animal Patrol”. Przyjemnego słuchania!
czytajJak bezpiecznie spędzić Sylwestra z papugami?
Sylwester, pełen fajerwerków i głośnych zabaw, może być stresującym wydarzeniem dla papug. Szczególnie, że fajerwerki potrafią towarzyszyć nam nie tylko w ostatni dzień roku, ale też czasem przez część grudnia i stycznia.
czytajKtóre koty żyją najdłużej?
Każdy z nas chciałby cieszyć się szczęśliwym życiem ze swoim kotem. Kiedy witamy nowego, czworonożnego przyjaciela w naszym domu, rzadko kiedy myślimy o nieuchronnej, ale nadal zdecydowanie odległej wizji rozstania.
czytajWesołych Świąt!
Drodzy Miłośnicy Zwierząt! W tym magicznym czasie świąt Bożego Narodzenia dziękujemy Wam za miłość, troskę i zaangażowanie w życie Waszych pupili. To dzięki Wam świat zwierząt jest pełen ciepła, radości i bezinteresownej miłości.
czytaj