
Rasy psów: American staffordshire terrier
Czas czytania: 3 min

Historia tej rasy rozpoczyna się w XIX wieku, ale istnieje kilka teorii na temat jej powstania.
Amstaff to pies średniej wielkości. Wielkość samca w kłębie powinna wynosić 46-48cm, a suk 43-46cm. Jest psem niezwykle umięśnionym i silnym, a przy okazji bardzo zwinnym i wyczulonym na otaczające go bodźce. Sierść zawsze krótka, twarda, przylegająca i lśniąca. Występuje niemal we wszystkich kolorach, chociaż FCI nieprzychylnie patrzy na psy w kolorze wątrobianym czy z przewagą białego. W hodowli odchodzi się od rozmnażania psów, których biel wynosi ponad 80% okrywy włosowej. Amerykańskiego teriera zalicza się do psów obronnych, aczkolwiek dzisiaj jest traktowany jako pies rodzinny.
Charakter tych psów jest niesamowity i znajduje wielu miłośników. Przedstawiciele tej rasy są bardzo odważni, zacięci i nie lubią podporządkowywać się innym psom. W kontaktach z psami bywają dominantami, dlatego od szczeniaka powinny mieć z nimi kontrolowany kontakt. Odpowiednia socjalizacja to coś bez czego nie można się obejść. Amstaffy nie lubią samotności. To psy stworzone, aby być blisko ludzi. Pozbawianie kontaktu z właścicielem jest karygodne i nie powinno mieć miejsca. Prowadzenie amstaffa nie jest skomplikowane, aczkolwiek wymagające zaangażowania, cierpliwości i mnóstwa poświęconego czasu. Wyznaczanie zasad i konsekwentne ich respektowanie to podstawy, aby wydobyć z tego teriera jego zalety. Świadomie prowadzony będzie wierny, posłuszny i gotowy podjąć wszystkie rzucone mu zadania.

Podstawowe informacje
W Polsce rasa owiana jest złą sławą. W wielu ludziach widok amstaffa budzi ogromny lęk. Przyczyną takiego podejścia do tych psów jest fakt, że dzięki swojemu „groźnemu” wyglądowi trafiały w ręce nieodpowiedzialnych ludzi, którzy nie zwracali uwagi na specyfikę tej rasy, co prowadziło do wielu pogryzień innych psów. Z uwagi na historię tej rasy, należy pamiętać że to pies stworzony do walki. W momencie, kiedy dojdzie do bójki amstaff będzie walczył na śmierć i życie. To pies, który nie lubi rezygnować i trzeba mieć tego świadomość. Odpowiednio prowadzony i socjalizowany nigdy nie będzie agresywny, a mocna więź z właścicielem budowana w pozytywny sposób spowoduje, że człowiek będzie zawsze na pierwszym miejscu.
Amerykańskie teriery są psami niezwykle przyjaznymi w kontaktach z ludźmi. Uwielbiają pracować. Dzisiaj można je spotkać na treningach obrony, agility a nawet tropienia. Niewątpliwie należy zapewnić tym psom dużo ruchu oraz wszelkich aktywności, które będą angażować wszystkie zmysły. amstaff nie jest psem dla leniwych. Znudzony przewróci dom do góry nogami i zrobi to z nieukrywaną radością. . Ceny w dobrych, renomowanych hodowlach wahają się w granicach 3500-7000zł. Jako nabywca masz pełne prawo do wglądu w rodowody rodziców oraz w dokumenty potwierdzające ich zdrowie. Podczas zakupu szczeniaka powinieneś dostać metrykę, którą zamienisz w odpowiednim oddziale związku kynologicznego na rodowód. Ten dokument jest gwarancją czystości rasy.
Wybierając hodowlę należy zwrócić uwagę na wszelkie aspekty, ale najbardziej należy skupić się na tym w jaki sposób hodowca przeprowadza wczesny proces socjalizacji szczeniąt, bo to on będzie budulcem późniejszych zachowań
Wybrane dla Ciebie
Rola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora
Zoofizjoterapia to jedna z dziedzin nauk weterynaryjnych, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i budzi zainteresowanie zarówno wśród lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt.
czytajKtóre koty są spokojne? Przewodnik po rasach
Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.
czytajNosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)
Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!
czytajKoty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania
Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?
czytaj