Składy – karma dla psów

Gotowe karmy dla psów, to najczęściej wybierany sposób karmienia. Istnieje wiele argumentów dla których opiekunowie zwierzaków decydują się na gotowce. Przede wszystkim jest to najmniej angażujący i najszybszy sposób na podanie posiłku. Dodatkowo oczekujemy, że mięsne puszki czy suche chrupki będą już zbilansowane pod względem składników odżywczych. Gotowanie czy przygotowanie surowej diety tzw.barf wymagają dużej wiedzy.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 4 min

Na co zwracać uwagę?

Posiłek dla psa musi zawierać odpowiedni poziom mięsa, witamin i minerałów. Komponowanie diety zwierzaka w domowym zaciszu powinno być bardzo przemyślane, a najlepiej gdyby było skonsultowanie z ekspertem w zakresie żywienia zwierząt. Jeśli nie chcesz się angażować – wybierz dobre jakościowo, gotowe karmy ze sklepu zoologicznego.

Mięso to kluczowy element w posiłku psa. Każda gotowa karma powinna zawierać go jak najwięcej. Producenci karma robią wiele trików, aby zmylić odbiorcę. Używanie słowa określającego dany rodzaj mięsa np. „kurczak” nie mówi nic. Pod tym słowem mogą być ukryte pazury i dzioby, a mięso czy podroby mogą stanowić bardzo mały procent w ogólnej zawartości, dlatego ważne, aby na opakowaniu był napis „świeże mięso” lub „dehydratyzowane mięso”, bo to po prostu oznacza mięso odwodnione. W karmie powinno znajdować się jak najmniej zbóż lub nie powinno ich być wcale.

Zboża takie jak pszenica, żyto, kukurydza to silne alergeny. Wiele zwierząt ma po nich biegunki, wysypki czy wzdęcia. Zboża są dla psa zupełnie bezwartościowe. Podawanie ich nie ma nic wspólnego z dbaniem o zdrowie pupila. Dobra karma to taka, która na pierwszym, drugim i trzecim miejscu w opisanym składzie ma mięso oraz dodatki mięsne typu mączka. Jeśli na pierwszym miejscu znajdują się zboża, a niestety często tak jest – odpuść i szukaj dalej. Dzisiaj dostępne marki karm można policzyć w setkach i co chwilę pojawiają się nowe. W każdym sklepie z artykułami dla zwierząt znajdziesz ich co najmniej kilkanaście. W większych sklepach będziesz mieć do wyboru nawet kilkadziesiąt. Jeśli nie wiesz na jaką karmę się zdecydować – poproś o pomoc na forach, których tematyka obejmuje żywienie psów. Dzisiaj jest to bardzo ważny temat i wiele osób wciąż poszerza swoją wiedzę, a także często się nią dzieli. Ludzie kochają psy i dla wszystkich chcą tego samego – życia w zdrowiu.

Ceny

Jeśli już wybrałeś dobrej jakości karmę – porównaj ją z innymi karmami o podobnych składach, ale tym razem w kierunku ceny. Za jakość trzeba zapłacić, to niepodważalny fakt. Natomiast wiele marek zawyża ceny swoich produktów. Wpływ na to ma wiele czynników. Chociażby reklamy, które kosztują krocie. Im bardziej karma jest reklamowana tym bardziej wzrasta jej cena. Nie warto przepłacać! Dobrej jakości produktu nie trzeba reklamować na billboardach ani w telewizji. Opiekunowie psów dobrym karmom robią reklamę między sobą. Warto im zaufać.

Krokiet

Wygląd karmy ma duże znaczenie. Chrupki w jednakowych kształtach, to gwarancja wysokiego przetworzenia, a to nie jest zdrowe w żadnej postaci. Niektórzy producenci dosłownie „kolorują” chrupki, aby odbiorca miał wrażenie, że między mięsnymi kęsami znajdują się warzywa czy owoce. Chrupki w kolorze zielonym mają imitować zazwyczaj zielone warzywa których dobroczynnego wpływu na zdrowie nie trzeba nikomu udowadniać. To samo zadanie mają kawałki w kolorze pomarańczowym albo czerwonym. To tylko reklamowe triki, które dosadnie mówiąc mają za zadanie oszukać mózg człowieka. Dobrej jakości karma ma nieregularne kształty, zazwyczaj w kolorze jasno lub ciemnobrązowym (w zależności od rodzaju mięsa), a w po wzięciu jej w garść zostawia na dłoniach nieprzyjemny, aczkolwiek charakterystyczny zapach oraz odrobinę tłuszczu. Jeśli chrupki wyglądają na bardzo suche i nie pachną, to znak że mają w składzie więcej roślin niż mięsa.

Odpowiedzialne żywienie, to gwarancja zdrowia zwierzaka. Zainteresuj się tym co je Twój pies i spraw, żeby jego dieta była bogata w odpowiednie składniki.

Przeczytaj także o alergiach

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz