Mój kot ciągle wchodzi na choinkę

Święta to ten moment, w którym nasze mruczki wszędzie widzą potencjalne ofiary do upolowania. Zaczynając od tych najmniejszych elementów typu światełka na poręczy od schodów, św. Mikołaj z nogami dyndającymi na naszym kominku, czy swobodnie zwisające skarpety, a kończąc na niebywale kuszącej i zawsze będącej gwoździem programu… choince z atrakcyjnymi bombkami, które przecież zostały stworzone po to, by pacać je łapką. Jak sobie poradzić z tym kocim natręctwem? Podpowiadamy.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Zainwestuj w choinkę z widocznym pniem i gałązkami zaczynającymi się od połowy

Coraz modniejsze aktualnie choinki “gołe od dołu” to wbrew pozorom świetny sposób na odwrócenie kociej uwagi. Tym sposobem bombki i inne ozdoby są powieszone dość wysoko i nasze mruczki w większości przypadków odpuszczają sobie polowanie. Warto zacząć od zakupu tego typu produktu, by przekonać się, że święta z choinką są możliwe.

Przede wszystkim – reaguj na złe zachowanie!

Często, gdy po raz pierwszy stroimy choinkę w obecności naszych kocich podopiecznych, pozwalamy im na zbyt wiele. Śmiejemy się, gdy niewinnie pacają bombkę łapką bądź rzucają się na gałązki – to największy błąd, który możemy popełnić. Nasze pupile to naprawdę dobrzy obserwatorzy i reagują na to, jak my się zachowujemy. Pochlebiając ich złe zachowanie, przyczyniamy się do kolejnych nieszczęść. Tym bardziej, zachęcamy do tego, by od samego początku uczyć kota określenia “nie wolno” i stosować je tak często, jak to możliwe w przypadku złego zachowania. Metodą prób i błędów – kociak w końcu zrozumie.

Spróbuj zapachowych odstraszaczy

Istnieją na rynku produkty, które można stosować w celu odstraszenia naszych mruczków. Są one dla nich tak nieprzyjemne, że często rezygnują z zabawy w danym miejscu z uwagi na “odór”, który czują. Jest to np. kwaśna cytryna, czy aromatyczna lawenda. Dla nas na pewno nie sprawią one żadnego problemu, a za to jeden z problemów możemy mieć z głowy.

Gdy kot wyrusza na choinkowe polowanie – Ty zapoluj na niego z wędką!

Doskonałym sposobem na odwrócenie kociej uwagi jest po prostu zaproszenie do zabawy. W większości przypadków, gdy zwierzęta robią coś, czego nie lubimy, to jest to ich reakcja na tzw. “nudę”. To ich wewnętrzny sygnał, który mówi nam: mamo, tato – czas na zabawę! Koty na różne sposoby zwracają naszą uwagę i niestety świąteczne drzewko może być kolejną tego typu ofiarą. Użyj więc przeciwko kociakowi jego własnej broni i zaczepiaj go wędką, aż przerzuci swoją uwagę na zabawę. Postaraj się, by zapewnić mu około 15 minut aktywnego polowania, po którym stanie się głodny i zmęczony, a kolejne kilka godzin zapewniamy, że będziesz mieć z głowy.

Nie warto rezygnować z przepięknej świątecznej choinki przez nasze kocie rozrabiaki. Jednak musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ oduczanie zainteresowania nowymi rzeczami nigdy nie jest proste. Pamiętajcie też, że przy mruczkach warto decydować się na sztuczne drzewko, ponieważ iglaki bywają toksyczne i niestety trujące – połknięcie igieł na pewno nie przyniesie nic dobrego. Zadbajcie o to, by te święta były bezpieczne i przyjemne. My zdecydowanie życzymy Wam miauczastego czasu!

Wybrane dla Ciebie

Czy aby na pewno mruczący kot to szczęśliwy kot?

Kocie mruczenie jest uznawane za jeden z najbardziej relaksujących dźwięków na świecie. Mruczą nie tylko koty domowe, ale także duże, dzikie gatunki. Każdy gatunek wytwarza trochę inny dźwięk, co wynika z różnic anatomicznych. To, co my nazywamy mruczeniem to niskiej częstotliwości wibracje.

czytaj

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz