Płochliwość szynszyli – jak sobie z tym poradzić?

Płochliwość wśród zwierząt to częsty temat, ale jeszcze częściej możemy spotkać się z nim w przypadku szynszyli. W związku z nadchodzącym nowym rokiem właściciele tych gryzoni zadają sobie pytanie, czy powinni się na ten czas w szczególny sposób przygotować - odpowiedzi na to pytanie jest wiele.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Jak poradzić sobie z płochliwością szynszyli?

Biorąc pod swój dach jakiekolwiek zwierzę, na początku musimy zyskać jego zaufanie. Absolutnie nie powinniśmy brać go “na siłę” na ręce, czy drastycznie zmieniać jego dietę. To samo tyczy się szynszyli. Dodatkowo należą one do gatunków stadnych, dlatego najlepszym wyborem jest zapewnienie mu brata lub siostrzyczki – zdecydowanie wpłynie to pozytywnie na jego ewentualne problematyczne radzenie sobie ze stresem.

Sylwester – jak się do niego przygotować?

Nowy rok po raz pierwszy z nowym zwierzakiem powinien być spędzony wspólnie. Warto zwrócić uwagę na to, jak reaguje nasze zwierzę, by dowiedzieć się, czy ewentualny samotny sylwester w kolejnych latach będzie dla niego dobrą decyzją. Oczywiście, nawet jeśli jesteśmy tuż obok, nie należy go stresować. Postarajmy się pozamykać wszelkie okna, a jeśli chcemy, to możemy dodatkowo puścić w tle znajomy dla niego delikatny dźwięk (telewizor, czy muzykę). Dodatkowym atutem będzie zaangażowanie go do zabawy, czy podanie mu tuż przed północą jedzenia.

Złym pomysłem będzie na pewno otwarcie okna w pokoju, gdzie znajduje się zwierzę – nawet jeśli ma to trwać minutę w celu zobaczenia blasku na niebie. Nie róbmy również tak nierozważnych rzeczy, jak branie szynszyli na ręce i pokazywanie mu fajerwerków, czy co gorsza, organizowanie wspólnego spaceru w ogromnym, przerażającym go hałasie.

Co jeszcze mogę zrobić?

Jeśli czujesz, że potrzebujesz dodatkowych informacji tuż przed głośnym i hucznym dniem, to nie zawahaj się skontaktować ze specjalistą: weterynarzem, czy to kwalifikowanym behawiorystą. Warto sięgać po pomocną dłoń, by być przygotowanym na każdy scenariusz. Zapewniamy jednak, że te najgorsze scenariusze, istnieją wyłącznie w naszej głowie – oczywiście jeśli zachowujemy się rozważnie i nie przyczyniamy się do dodatkowego stresu dla naszego zwierzątka.

Szynszyle to długożyjące gryzonie, które w odpowiednich warunkach i z doskonałym stanem zdrowotnym są w stanie spędzić z nami nawet 20 lat! To zwierzątko gotowe na to, by zbudować z nami wiele wspaniałych wspomnień. Ich niewielka cena często kusi dorosłych na to, by przygarnąć tego typu stworzenie pod swój dach, ale nie każdy z nich jest świadomy, że to decyzja na długie lata. Jeśli jednak zawsze marzyliśmy o szynszyli, to będzie to naprawdę świetny wybór, którym będziemy mogli cieszyć się przez wiele momentów naszego życia. Wspólny nowy rok także zaliczymy do magicznych, zapewniając naszemu zwierzątku odpowiednie warunki do świętowania tego dnia razem.

Zapewnijmy swojemu zwierzątku spokój i ciszę, której sami byśmy oczekiwali.

Wybrane dla Ciebie

Ślimaki – czy są niebezpieczne dla psów i kotów?

Ślimak sam w sobie nie jest trujący lub toksyczny dla psów i kotów. Może przenosić jednak pasożyty niebezpieczne dla tych zwierząt. Ponadto jeśli ślimak zjadł swoją ostatnią „kolację”, w postaci granulek zawierających metaldehyd – może stać się śmiertelnie niebezpieczny dla pupili.

czytaj

Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)

Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!

czytaj

Czy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?

Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.

czytaj

Zwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki

Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz