Kot ciągle chce jeść – czy są powody do niepokoju?

Większość zdrowych kotów, które mają zaspokojone wszystkie potrzeby psychiczne i fizyczne nie ma problemów z apetytem. Rzadko zdarzają się niejadki. Często powodem wybrzydzania jest nadmierne rozpieszczanie zwierzęcia i podsuwanie mu przeróżnych smakołyków. Jeśli jednak kot ma nadmierny apetyt, to warto przyjrzeć się kilku aspektom.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 3 min

Nieposkromione uczucie głodu
mimo spożywania odżywczych posiłków w odpowiednich ilościach zwane jest polifagią (inaczej hiperfagią). Jeśli twój kot stale wydaje się być głodny musisz koniecznie wykonać badania w kierunku cukrzycy, dlatego że to właśnie przy tej chorobie najczęściej występuje nadmierny apetyt. Niedobór insuliny prowadzi do niedoboru hormonu zapewniającego uczucie sytości, zwanego leptyną. Jeśli zauważyłeś, że twój kot stale domaga się jedzenia skontaktuj się z lekarzem weterynarii i umów na badania w tym kierunku.

Nadmierny apetyt
może być oznaką także innych chorób. Warto wykluczyć nadczynność tarczycy, choroby trzustki, burzę hormonalną spowodowaną zbliżającą się rujką czy pasożyty. Warto również przyjrzeć się czy kot ma zapewnioną odpowiednią ilość ruchu. Znudzone zwierzę będzie częściej zaglądało do miski, żeby urozmaicić sobie czas.

Przeanalizowanie składu posiłków
podawanych kotu to kolejny krok w procesie znalezienia przyczyny polifagii. Koty to mięsożercy. Ich posiłki powinny być pełne dobrze zbilansowanego białka zwierzęcego. Karma, którą podajemy kotu powinna się składać niemal w 100% z mięsa oraz podrobów. Alternatywą dla karmy gotowej ze sklepu jest dieta barf. Wymaga ona jednak należytej uwagi i odpowiedniej suplementacji. Wybierając ten rodzaj posiłków koniecznie skontaktuj się ze zwierzęcym dietetykiem, który rozpisze plan karmienia kota, aby nie zabrakło w nim odpowiednich składników odżywczych.

Wzmożone łaknienie
u kota może być także problemem natury behawioralnej. Jeśli masz kota, którego przeszłość była fatalna – mieszkał na ulicy, w skupisku innych kotów czy został znaleziony w stanie skrajnego zagłodzenia, to nic dziwnego, że teraz próbuje zjeść wszystko co możliwe. Strach przed uczuciem głodu bywa silniejszy i zwierzę nie potrafi nad tym zapanować. Pamiętając o swojej dramatycznej przeszłości będzie próbował jeść na zapas.

Sytuacje stresowe
to także często powód do nadmiernego jedzenia posiłków. Zwierzę będzie próbowało się uspokoić spożywając pokarmy. Przyjrzyj się waszej sytuacji. Jeśli w ostatnim czasie przeprowadzałeś się, zamieszkał z wami nowy domownik czy kot odwiedzał często weterynarza. To wszystko może być przyczyną stresu i niepohamowanego apetytu.


Jeśli w wynikach badań nie widać nic niepokojącego, a problemy behawioralne zostały rozwiązane a mimo tego kot nadal usilnie próbuje zjadać wszystko i robi to łapczywie musisz nauczyć się z nim postępować. Zacznij od chowania jedzenia. Zwierzę nie może zjadać niczego, co nie jest jego bytowym pożywieniem. W kuchni sprzątaj od razu po przygotowaniu posiłków oraz zmywaj regularnie naczynia. Myj dokładnie i chowaj miseczki twojego pupila po każdym zjedzonym posiłku. Syndrom głodnego kota jest dokładnie opisywany w wielu behawiorystycznych publikacjach. Walka z nadmiernie głodnym kotem nie jest łatwa i wymaga ogromu cierpliwości, ale odpowiednie postępowanie i trzymanie się wytycznych pozwoli na rozwiązanie tego problemu. Często taki proces trwa nawet do kilku miesięcy.

Wybrane dla Ciebie

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz