
Kot ciągle chce jeść – czy są powody do niepokoju?
Czas czytania: 3 min

Nieposkromione uczucie głodu
mimo spożywania odżywczych posiłków w odpowiednich ilościach zwane jest polifagią (inaczej hiperfagią). Jeśli twój kot stale wydaje się być głodny musisz koniecznie wykonać badania w kierunku cukrzycy, dlatego że to właśnie przy tej chorobie najczęściej występuje nadmierny apetyt. Niedobór insuliny prowadzi do niedoboru hormonu zapewniającego uczucie sytości, zwanego leptyną. Jeśli zauważyłeś, że twój kot stale domaga się jedzenia skontaktuj się z lekarzem weterynarii i umów na badania w tym kierunku.
Nadmierny apetyt
może być oznaką także innych chorób. Warto wykluczyć nadczynność tarczycy, choroby trzustki, burzę hormonalną spowodowaną zbliżającą się rujką czy pasożyty. Warto również przyjrzeć się czy kot ma zapewnioną odpowiednią ilość ruchu. Znudzone zwierzę będzie częściej zaglądało do miski, żeby urozmaicić sobie czas.
Przeanalizowanie składu posiłków
podawanych kotu to kolejny krok w procesie znalezienia przyczyny polifagii. Koty to mięsożercy. Ich posiłki powinny być pełne dobrze zbilansowanego białka zwierzęcego. Karma, którą podajemy kotu powinna się składać niemal w 100% z mięsa oraz podrobów. Alternatywą dla karmy gotowej ze sklepu jest dieta barf. Wymaga ona jednak należytej uwagi i odpowiedniej suplementacji. Wybierając ten rodzaj posiłków koniecznie skontaktuj się ze zwierzęcym dietetykiem, który rozpisze plan karmienia kota, aby nie zabrakło w nim odpowiednich składników odżywczych.

Wzmożone łaknienie
u kota może być także problemem natury behawioralnej. Jeśli masz kota, którego przeszłość była fatalna – mieszkał na ulicy, w skupisku innych kotów czy został znaleziony w stanie skrajnego zagłodzenia, to nic dziwnego, że teraz próbuje zjeść wszystko co możliwe. Strach przed uczuciem głodu bywa silniejszy i zwierzę nie potrafi nad tym zapanować. Pamiętając o swojej dramatycznej przeszłości będzie próbował jeść na zapas.
Sytuacje stresowe
to także często powód do nadmiernego jedzenia posiłków. Zwierzę będzie próbowało się uspokoić spożywając pokarmy. Przyjrzyj się waszej sytuacji. Jeśli w ostatnim czasie przeprowadzałeś się, zamieszkał z wami nowy domownik czy kot odwiedzał często weterynarza. To wszystko może być przyczyną stresu i niepohamowanego apetytu.
Jeśli w wynikach badań nie widać nic niepokojącego, a problemy behawioralne zostały rozwiązane a mimo tego kot nadal usilnie próbuje zjadać wszystko i robi to łapczywie musisz nauczyć się z nim postępować. Zacznij od chowania jedzenia. Zwierzę nie może zjadać niczego, co nie jest jego bytowym pożywieniem. W kuchni sprzątaj od razu po przygotowaniu posiłków oraz zmywaj regularnie naczynia. Myj dokładnie i chowaj miseczki twojego pupila po każdym zjedzonym posiłku. Syndrom głodnego kota jest dokładnie opisywany w wielu behawiorystycznych publikacjach. Walka z nadmiernie głodnym kotem nie jest łatwa i wymaga ogromu cierpliwości, ale odpowiednie postępowanie i trzymanie się wytycznych pozwoli na rozwiązanie tego problemu. Często taki proces trwa nawet do kilku miesięcy.
Wybrane dla Ciebie
Nosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)
Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką nosework i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!
czytajKoty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania
Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?
czytajWizyta u weterynarza
Wizyta u weterynarza to ważne wydarzenie w życiu każdego psa. Dla wielu czworonogów może to być stresujące przeżycie. Dlatego warto poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie psa do tej wizyty. Poniżej znajdziesz szczegółowy przewodnik, jak zrobić to krok po kroku.
czytajNajstarsze rasy psów i kotów. Jak wyglądały ich początki?
Udomowienie to długotrwały proces, w wyniku którego zwierzę dostosowuje się do życia i wymagań człowieka. Udomowione zwierzęta poddawane sztucznemu doborowi zaczynają tworzyć rasy, w zależności od przeznaczenia i pożądanych cech.
czytaj