Inkubatory w zoologii

Zacznijmy od podstaw, czyli powiedzenie czym jest inkubator. Ogólnie rzecz ujmując zarówno w medycynie dotyczącej leczenia ludzi jak i zwierząt jest to urządzenie, za którego pomocą stwarza się kontrolowane warunki szczególnie potrzebne w celu podtrzymania procesów życiowych oraz rozwoju i wzrostu. Głównym zadaniem tej maszyny jest wytworzenie takiego środowiska, które ma odpowiednią temperaturę i wilgotność. W zoologii coraz częściej słyszy się o pozytywnych aspektach użytkowania inkubatorów. Są one zgłaszane do tak zwanych budżetów obywatelskich przez różne organizacje i stowarzyszenia. Inkubatory ratują małych pacjentów i pomagają w okresie rekonwalescencji po chorobach.
AUTOR: Małgorzata Schmidt

Czas czytania: 3 min

Szczenięta i kocięta

Inkubatory, chociaż dobrze znane wszystkim ludziom nie są jeszcze tak powszechnie dostępne w zoologii. Niewiele klinik i lecznic może pochwalić się obecnością takiego urządzenia. Niektóry nie zdają sobie sprawy, że taki sprzęt jest również przeznaczony dla zwierząt. Inkubator w przypadku nowego miotu szczeniąt lub kociąt jest użyteczny, ponieważ może pomóc przetrwać pierwsze dni życia słabym jednostką. Nowonarodzone ssaki potrzebują być utrzymywane w wysokiej temperaturze i odpowiedniej wilgotności. Nie potrafią jeszcze same regulować temperatury swojego ciała. Urodzone zbyt wcześnie, ze zbyt małą masą urodzeniową bez dostępu do „ciepła matki”, mogą nie przeżyć. Inkubator ogrzewa powietrze i utrzymuje stałą temperaturę. Wytwarza taki mikroklimat, aby zwierzę mogło przetrwać pierwsze, trudne dni.

Ogólnie zastosowanie

Inkubatory są często wykorzystywane w ośrodkach dla dzikich zwierząt. Małe, dziko żyjące ssaki czy ptaki są często porzucane przez matki, albo same wypadają z gniazda. Inkubator może pomóc przeżyć takim zwierzętom. Inne zastosowanie tego urządzenia to pomoc w dojściu do zdrowia po wypadkach, np. komunikacyjnych. Zwierzę po operacji potrzebuje specjalnych warunków. Kolejnym plusem posiadania inkubatora jest możliwość podłączenia do niego koncentratora tlenu. Tlenoterapia zdecydowanie zwiększa szansę na przeżycie. Dotyczy to szczególnie zwierząt, które ucierpiały w pożarze, albo mają problemy z oddychaniem, np. przez złamane kości.

Inkubatory ogólnodostępne

Na rynku można też odszukać ogólnodostępne inkubatory dla jaj. Często wiele z nich wykorzystuje technologię termoelektryczną, która pozwala zarówno chłodzić jak i ogrzewać dany zbiornik. Wiele urządzeń posiada specjalną czujkę, która po osiągnięciu danej temperatury nie pozwala jej przekroczyć, a w razie takiej sytuacji włącza się chłodzenie. Producenci inkubatorów w swoich ofertach zaznaczają, że dobry sprzęt musi posiadać nawilżacz oraz higrostat, dobrze aby posiadał także oświetlenie. Posiadanie takiego sprzętu i utrzymanie dobrych warunków w komorze lęgowej sprawia, że zdecydowanie zwiększa się przeżywalność ptaków czy małych gadów. Dostępne na rynku inkubatory mogą pomieścić od kilku do nawet kilkudziesięciu jaj. Urządzenia, szczególnie te poświęcone ptakom posiadają wbudowany system, który delikatnie i w odpowiednich odstępach czasowych obraca jaja, tak jakby zadziało się to w naturze. Wiele dostępnych na rynku inkubatorów może poszczycić się także antybakteryjną powłoką. Co ciekawe inkubatory bardzo często wykorzystywane są do wylęgu kurcząt.

Wybrane dla Ciebie

Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Rozmowa z Reginą Zaworską-Kulczyk z OSP Gościeradz (podcast, zdjęcia)

Dziś w Pets World Podcast gościmy Reginę Zaworską-Kulczyk – strażaczkę-ratowniczkę, przewodniczkę psów ratowniczych Loco i Salvo, założycielkę Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gościeradzu. Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Posłuchaj odcinka! 

czytaj

Rola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora

Zoofizjoterapia to jedna z dziedzin nauk weterynaryjnych, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i budzi zainteresowanie zarówno wśród lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt.

czytaj

Które koty są spokojne? Przewodnik po rasach

Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.

czytaj

Nosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)

Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz