Koty wychodzące jako drapieżniki – dlaczego nie powinniśmy ich wypuszczać?

Wszechobecny stereotyp mówi, że kot jako drapieżnik, to zwierzę wychodzące, które potrzebuje przebywania na otwartej przestrzeni. A co jeśli dziś powiem Ci, że to absolutny mit, a co więcej - wypuszczanie mruczka na świeże powietrze nie tylko jest dla niego ogromnym zagrożeniem, ale wpływa także negatywnie na środowisko? Poznaj powody, dla których warto zmienić swoje zdanie o wypuszczaniu kotów na “wolność”.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Koty to zwierzęta domowe, które nie potrzebują przebywania “na wolności”

Mruczki, przypominające swoim wyglądem i charakterem małe tygrysy, wbrew pozorom nie potrzebują pieszych wycieczek, by zaspokoić swój instynkt łowiecki. Co więcej, puszczanie ich wolno stanowi ogromne zagrożenie w kwestii bezpieczeństwa. Nigdy nie mamy pewności, czy nasze zwierzę wróci do domu, a nawet jeśli, to czy aby na pewno będzie całe i zdrowe, bądź co gorsza – nie przyniesie do domu tajemniczej choroby, która może przenieść się także na domowników.

Kot to zwierzę domowe, co warto zapamiętać i raz na zawsze skończyć ze stereotypem, który przyjął się do naszego społeczeństwa. Jego naturalnym środowiskiem jest przebywanie w bezpiecznym, zamkniętym obiekcie, które spełni wszystkie jego potrzeby: miska pełna mięsistego jedzenia, dostępna tuż na wyciągnięcie łapy świeża woda oraz poranne i wieczorne polowanie na ofiarę w postaci wędki, czy innej zabawki – to wszystko, czego potrzebują nasze futrzaki i zapewniamy, że nic poza tym nie jest im potrzebne do szczęścia.

A czy wiesz, że wolno żyjące koty niszczą nasze środowisko?

Ciekawostką jest fakt, że koty, jak na drapieżników przystało, przyczyniają się do niszczenia fauny i flory.  A to wszystko przez to, że zabijają one więcej ofiar niż znacznie większe od nich drapieżniki. Ich głównymi ofiarami są ptaki i małe ssaki, które w łańcuchu pokarmowym odpowiadają za likwidację innych, znaczących dla nas szkodników.

Przeprowadzone badania pokazały, że wychodzące koty potrafią zabić nawet od 15 do 39 ofiar przypadających na 1 hektar rocznie, co jest zdumiewająco ogromną liczbą. Co więcej, te dane pokazują, że w ciągu swojego polowania, uśmiercają one o wiele więcej zwierząt niż dzikie drapieżniki, głównie do tego przystosowane.

To pokazuje, że wypuszczanie kotów wolno nie do końca jest zgodne nawet w kwestii środowiska, które również dostaje przez to mocno w kość.

Biorąc więc pod uwagę zarówno kwestię bezpieczeństwa naszych mruczków, jak i łatwo przenoszące się przez nich choroby i zarazki, które tak jak już podkreśliłam, mogą zaatakować ludzkich domowników lub innego czworonoga, warto raz jeszcze zastanowić się, czy wypuszczanie ich na dwór ma aż tak wielkie znaczenie, zważając na to, że nawet planeta potrafi na tym ucierpieć.

Wszystko, co my jako myślący logicznie ludzie możemy zrobić dla naszych pupili, by wpłynąć na ich zadowolenie i zdrowie, to poświęcanie im ciut więcej swojego czasu poprzez wspólną zabawę, co w naturalny sposób zaspokaja instynkt łowiecki. Oczywiście, jeśli czujemy, że ciężko będzie się nam pogodzić z zamykaniem zwierzęcia wyłącznie w domowych progach, to możemy postawić na montaż siatki na balkonie, wolierę na ogrodzie lub spacery na smyczy.

Każda rzecz, która nas spotyka i męczy, ma swoje rozwiązanie – wystarczy go poszukać i wdrożyć w życie, a wszystkim – także naszemu środowisku – będzie żyło się lepiej.

Wybrane dla Ciebie

Czy aby na pewno mruczący kot to szczęśliwy kot?

Kocie mruczenie jest uznawane za jeden z najbardziej relaksujących dźwięków na świecie. Mruczą nie tylko koty domowe, ale także duże, dzikie gatunki. Każdy gatunek wytwarza trochę inny dźwięk, co wynika z różnic anatomicznych. To, co my nazywamy mruczeniem to niskiej częstotliwości wibracje.

czytaj

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz