Kot w trybie polowania – kiedy się z nim bawić?

Kocia aktywność dla wielu właścicieli mruczków bywa zagadką, zwłaszcza gdy na ogół ich pupile wylegują się całymi dniami beztrosko i nie dają jednoznacznych sygnałów, kiedy jest czas na wspólną zabawę. Mimo wszystko te domowe drapieżniki posiadają pewien cykl, który z uwagi na ich gatunek, dotyczy jednakowo wszystkich kociaków. Czy istnieje więc odpowiedni czas na zabawę z mruczkiem? Otóż tak… i warto wdrożyć go do swojego codziennego harmonogramu.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Rano, w południe, czy wieczorem – kiedy kot poluje?

Koty, jak na prawdziwych drapieżników przystało, najchętniej polują w nocy – ale możesz je tego oduczyć, a już na pewno ich do tego nie zachęcaj, no, chyba że pragniesz pozbyć się ze swojego życia spokojnego snu.

Idealny czas na zabawę z kotem jest wtedy, kiedy jego instynkt łowiecki intensywnie się nasila, a skoro nie jest to środek nocy, to jak łatwo można się domyślić, będzie to w godzinach porannych oraz tuż przed pójściem spać, czyli późnym wieczorem.

To właśnie wtedy nasze kociaki są zwarte i gotowe, by upolować swoją ofiarę. Jakkolwiek groźnie to brzmi, oczywiście jego upragnioną zdobyczą może okazać się ulubiona wędka z kocimiętką, którą wystarczy, że pomachamy – oczywiście w odpowiedni sposób… bo jak to na arystokrackie zwierzęta przystało, nawet kwestia poruszania ulubioną zabawką może wymagać dedykowanego zaangażowania i nabycia znajomości upodobań swojego pupila.

W jaki sposób zaspokoić koci instynkt?

Obalając wszelkie mity – koty nie potrzebują (a nawet nie powinny) być wypuszczane na zewnątrz, by dopaść swoją ofiarę i poczuć satysfakcję. Jako zwierzęta domowe, zostały urodzone do tego, by przebywać w człowieczym towarzystwie i to właśnie na nas spoczywa odpowiedzialność w postaci zaspokojenia ich instynktów.

Wbrew pozorom, ta kwestia nie należy to najtrudniejszych. Wystarczy pamiętać o tym, by co najmniej raz dziennie przez około 15 minut zapewnić swojemu futrzakowi intensywną zabawę. Tutaj warto podkreślić, że machanie wędką bez większego zaangażowania właściciela może nie przynieść pożądanych efektów. Koty doskonale wyczuwają naszą niechęć do zabawy i szybko się demotywują. Musimy wejść w ich świat i np. poruszać gadżetem w taki sposób, by ofiara była “niedostępna” i “trudna” do schwytania. Wtedy posiadanie zdobyczy w swoich łapach, czy też w pysku będzie niebywale satysfakcjonujące, a misja zakończy się sukcesem.

Mój kot poluje w nocy – czy to normalne?

Kocią naturą jest wzmożona aktywność w nocy, ale nie jest to coś, na co powinniśmy pozwalać i do czego powinniśmy się przyzwyczajać. Jeśli zaczniemy bawić się z kociakiem z samego rana lub tuż przed pójściem spać, to wpłyniemy pozytywnie na jego zachowanie i zaspokojenie instynktu łowieckiego, który powinien automatycznie ustać w czasie nocnym.

Pamiętajmy: absolutnym błędem jest reagowanie na kocią aktywność w nocy. Włączanie światła, rzucanie kotu zabawek bądź wszelkie nasze reakcje, które pokazują mu, że jego natarczywość ma sens, dają mu złudzenie, które wpływa na zapamiętywanie pewnych nawyków i schematów i zaczynamy wpadać w błędne koło.

Kocią aktywność w środku nocy należy uciszyć naturalnymi sposobami tj.: intensywną zabawą w ciągu dnia oraz absolutnym brakiem reakcji na zaczepki w momencie czasu na sen.

Instynkt łowiecki to coś, z czym należy się pogodzić, ale absolutnie nie należy go lekceważyć. To kocia natura, która wymaga pielęgnacji i przede wszystkim… szacunku do ich cudownego, drapieżnego gatunku. Z naszym małym zaangażowaniem możemy sprawić wiele radości mruczkom i tym samym wpłynąć pozytywnie na ich samopoczucie i instynkty wynikające z natury. To co, wybierasz się dziś ze swoim kociakiem na łowy? Udanej zabawy!

Wybrane dla Ciebie

Czy aby na pewno mruczący kot to szczęśliwy kot?

Kocie mruczenie jest uznawane za jeden z najbardziej relaksujących dźwięków na świecie. Mruczą nie tylko koty domowe, ale także duże, dzikie gatunki. Każdy gatunek wytwarza trochę inny dźwięk, co wynika z różnic anatomicznych. To, co my nazywamy mruczeniem to niskiej częstotliwości wibracje.

czytaj

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz