Mindfulness pomiędzy zwierzakiem, a właścicielem

Wielu z nas się zastanawia: co tak naprawdę dzieje się w głowie moje pupila? Czy jest coś, co mogę zrobić, by zapewnić mu spokój ducha? Czy w jego zachowaniu jest jakiś większy sens? Jak się okazuje, zwierzęta są mocno związane ze swoimi właścicielami, a co za tym idzie ich dobre lub złe nawyki mogą mieć powiązanie z naszymi emocjami.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Potraktuj swojego czworonogiego członka rodziny, jak gąbkę, która wszystko chłonie

Zwierzęta nie znają innego świata niż ten, który im przedstawiliśmy. Wszystkie nawyki, które u nich obserwujemy zostały wytworzone u boku drugiego człowieka i zapewne mają większy sens niż może nam się to wydawać.

Często słyszymy o “złośliwości” naszych pupili, np. gdy załatwią się w innym miejscu niż powinny i ciężko nam zaakceptować fakt, jakim jest to, że pupile nie znają takiego pojęcia i absolutnie nie robią nic po to, by zemścić się na swoim właścicielu.

Czworonogi przesiąkają naszymi emocjami oraz zachowaniem. Są czujnymi obserwatorami, którzy niestety nie mają filtra, który oddziela to, które rzeczy są negatywne, a które pozytywne – zwierzęta biorą wszystko garściami, takim jakie jest.

Tym bardziej zachęcam do tego, by absolutnie unikać agresywnych zachowań wśród pupili, a przede wszystkim skupić się na obdarowywaniu ich matczyną, czy też ojczyną miłością.

Marzysz o szczęśliwym pupilu? Zacznij od siebie

Zanim zaczniemy wyrywać sobie włosy z głowy, że nasz psiak lub kot nie wykazuje emocji, które wskazywałyby, że cieszy się z życia u naszego boku – pomyślmy o sobie.

Zadaj sobie następujące pytania:

1. Jak często dbasz o spokój ducha?

2. Jak często kreujesz w swojej głowie obraz idealnego pupila, zamiast docenić jego prawdziwe cechy?

3. Jak często złościsz się, gdy Twoje zwierzę nie jest posłuszne, bo przecież “powinno być”?

W idealnym scenariuszu, powinniśmy zadbać o medytację, która zapewni nam spokój, a następnie to wyciszenie przenieść na nasze zwierzę.

Biorąc pod dach nowego pupila często mamy jakieś jego wyobrażenie i dokładnie to samo robimy z ludźmi, tuż przed ich poznaniem. Niestety, to co dzieje się w naszej głowie jest pewnym fikcyjnym obrazkiem, a rzeczywistość ma prawo być zupełnie inna. Tak samo jest ze zwierzakami – pamiętajmy, że są to oddychające, żyjące zwierzęta z własnym charakterem do okiełznania. Warto zaakceptować je takimi jakie są, a relacja powinna wejść na zupełnie inny poziom.

Natomiast w kwestii złego zachowania pupila, którym wbrew pozorom według nas często jest np. niesłuchanie się komend, powinniśmy pamiętać, że kontrola także ma swoje limity. Jednego dnia zwierzak zrobi wszystko na co mamy ochotę, bo jego humor będzie ku temu doskonały, a innego będzie zgrywał “głupa”, że totalnie nas nie rozumie i jest to absolutnie w porządku. Każdy z nas ma lepsze i gorsze dni – bez wyjątków.

Mindfulness dla zwierząt, to przede wszystkim chęć zrozumienia naszego czworonożnego domownika. Wyrzuć do kosza wszelkie uprzedzenia lub wykreowane pomysły jakim przyjacielem mógłby on dla Ciebie być. Gdy spojrzysz na niego bez filtrów, to zauważysz zupełnie innego osobnika. I właśnie w tym momencie zacznie się mindfullness, które warto wpleść w Waszą relację.

Wybrane dla Ciebie

ABC myszy

Każdy z nas zna myszy. Te będące pupilami i te postrzegane jako szkodniki. Do przygarnięcia tych gryzoni zachęca nas na ogół przyjazne usposobienie, małe rozmiary i pokaźna liczba odmian barwnych. Jak opiekować się myszką, by była szczęśliwa w naszym domu i aby jak najdłużej cieszyła nas swoją obecnością?

czytaj

Czy aby na pewno mruczący kot to szczęśliwy kot?

Kocie mruczenie jest uznawane za jeden z najbardziej relaksujących dźwięków na świecie. Mruczą nie tylko koty domowe, ale także duże, dzikie gatunki. Każdy gatunek wytwarza trochę inny dźwięk, co wynika z różnic anatomicznych. To, co my nazywamy mruczeniem to niskiej częstotliwości wibracje.

czytaj

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz