
Dzieci mieszkające z psem czy kotem rzadziej zapadają na alergie pokarmowe?
Czas czytania: 2 min

Zależność między obecnością zwierząt a mniejszym ryzykiem wystąpienia alergii, zwłaszcza pokarmowych u dzieci bada się od dawna. Wciąż zadaje się pytanie, czy obecność psa lub kota w okresie ciąży i pierwszych dni życia dziecka wpływa na zmniejszenie występowania alergii pokarmowych? Japońscy badacze przypuszczają, że istnieje taka zależność. Naukowcy z Fukushima Medical University przez kilka lat zebrali dane pochodzące od ponad 66 tysięcy dzieci do trzeciego roku życia. Ich badania dowiodły, że zwierzęta domowe wywierają pozytywny wpływ w tym aspekcie. Ok. 22% dzieci już w okresie płodowym było narażonych na kontakt z psem lub kotem i to w tej grupie stwierdzono mniejszą częstość występowania alergii pokarmowych. Wyniki te jednak dotyczą dzieci, które przebywały stale z psem lub kotem (pies lub kot mieszkający w domu). Co ciekawe, zauważono, że obecność kota powodowała, że dzieci rzadziej zapadały na alergie na soję, jaja i pszenicę. Z kolei w przypadku psów notowano rzadsze alergie na orzechy, jaja i mleko.

Zaobserwowano też jedną bardzo ciekawą rzecz. W przypadku alergii na ryby i owoce morza nie wykazano istotnych różnic związanych z ekspozycją na jakikolwiek gatunek zwierzęcia domowego. Obecność w domu chomika powodowała u dzieci odwrotny skutek i zwiększała narażenie na występowania alergii na orzechy u dzieci. Aspekt ten wymaga dalszych badań, na chwilę obecną na podstawie tych badań nie można jednoznacznie potwierdzić, że pies lub kot uchronią w 100% dzieci przed alergiami pokarmowymi. Sami badacze sugerują, że ich wyniki mogą stanowić punkt wyjścia do kolejnych badań. Mechanizmy, za pomocą których ekspozycja na psa lub kota wpływa na alergie pokarmowe nie są w pełni poznane i postawiono kilka hipotez. Jedna z nich dotyczy mikrobioty jelitowej. Sugeruje się, że ekspozycja na zwierzęta domowe może wywierać wpływ na mikrobiotę u niemowląt poprzez bezpośrednią lub pośrednią zmianę w mikrobiocie rodzica. Istnieją badania, w których wykazano, że stan mikrobioty jelitowej niemowląt może wpływać na komórki CD4+ i wywoływać uczulenie.
Wybrane dla Ciebie
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat
Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.
czytajNajlepsze sposoby na socjalizację szczeniaka
Socjalizacja szczeniaka jest kluczowym elementem w wychowaniu zdrowego, zrównoważonego i szczęśliwego psa. Proces ten polega na wprowadzeniu młodego zwierzęcia w różnorodne sytuacje. Należy socjalizować z tym wszystkim, co pies może napotkać w swoim życiu. Celem socjalizacji jest nauczenie psa radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami.
czytajJak pracuje pies ratowniczy? (wideo)
Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jakie predyspozycje powinien mieć „kandydat” na psa ratowniczego? I wreszcie, jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Zobacz wideo!
czytaj