Post przerywany u psów

W ostatnich latach coraz większą uwagę zwraca się na różne modele diet, zarówno w dietetyce ludzkiej, jak i weterynaryjnej. Jak dotąd nie ustalono jeszcze najbardziej optymalnych schematów żywienia, zarówno dla pacjentów weterynaryjnych, jak i hospitalizowanych ludzi. Niedożywienie jest bardzo powszechne podczas hospitalizacji, jednak przekarmienie krytycznie chorych pacjentów również przynosi negatywne skutki. Potencjalnie skutecznym modelem żywienia może być w tej sytuacji post przerywany. Nazywany również dietą okienkową, dietą ośmiogodzinną, oknem żywieniowym – ten model żywienia w ostatnich latach zyskał spora popularność w żywieniu zwierząt. Te trendy często przenosi się do świata zwierząt. Pojawia się jednak pytanie, czy wszystko co stosuje się u ludzi, powinno wprowadzać się u zwierząt? Okazuje się, że być może taki schemat żywienia może pomóc psom w osiągnięciu lepszego zdrowia.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 2 min

Post przerywany, na czym to polega?

Jest to model żywienia, który polega na czasowym ograniczeniu spożywania pokarmu, nie narzucając przy tym specjalnych zasad żywienia i bez konieczności ograniczania całkowitego spożycia kalorii. Wyróżnia się różne formy postu przerywanego.  Nazwa „post przerywany” może być trochę myląca, bo jaki post trwa tylko 16 godzin? Zasady są proste – należy powstrzymać się od posiłków w określonych odstępach czasu. Spożywa się pokarm przez osiem godzin, po czym wprowadza się szesnastogodzinną przerwę i znów spożywa się pokarm przez osiem godzin. Lepiej w tej sytuacji będzie brzmiała nazwa „dieta okienkowa”. W ośmiogodzinnym okienku czasowym można spożywać różne pokarmy. Jak wygląda to w praktyce? Pies otrzymuje swoją codzienną karmę w ograniczonym czasie, po czym następuje okres postu. Według niektórych badaczy taka strategia żywieniowa naśladuje naturalny sposób żywienia psich przodków i wilków. Należy oczywiście pamiętać, że pies powinien mieć cały czas dostęp do świeżej wody.

Sugeruje się, że potencjalnymi korzyściami płynącymi z postu przerywanego u zwierząt są:

– utrata masy ciała,

– lepsze trawienie,

– poprawa wrażliwości na insulinę,

– zmniejszony stan zapalny,

– poprawa układu odpornościowego,

– wydłużenie długości życia.

Efekty metaboliczne i immunologiczne postu przerywanego nie zostały jednak jeszcze dobrze poznane u psów. Wiele aspektów w temacie postu przerywanego u psów musi zostać dokładnie zbadanych.

Nowa koncepcja – post przerywany u pacjentów z nowotworem?

Istnieje badanie, w którym wykazano, że częstotliwość opóźnionych wymiotów, które towarzyszą leczeniu doksorubicyną zmniejszała się u psów, które poddane były głodówce trwającej 24 godziny przed podaniem leku (psy, u których zdiagnozowano chłoniaka). Trwają również badania, w których ocenia się wpływ tego modelu żywienia na działanie niepożądane, które wywołane są przez leki i efekty przeciwnowotworowe. Post przerywany nie jest zalecany dla wszystkich psów, zwłaszcza cierpiących na różne choroby oraz szczeniętom. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem weterynarii i/lub dietetykiem weterynaryjnym w celu doboru właściwego schematu żywienia zwierzęcia.

Wybrane dla Ciebie

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Jednym z popularnych psich mitów jest twierdzenie, że psy rozumieją wyłącznie intonację, a nie znaczenie ludzkiej mowy. Jak jest naprawdę?
Z pewnością nie ma sensu opowiadanie swojemu sznaucerowi, jak było dzisiaj w pracy, bo nasz towarzysz niewiele z tego zrozumie. Nie oznacza to jednak, że psy nie mają zdolności rozumienia niektórych słów.

czytaj

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Pytanie często zadawane przez właściciele papug: czy pozwalać siadać papudze na głowie? W ciągu wielu lat, w polskim Internecie pojawiło się bardzo dużo mitów dotyczących życia z papugami. Warto poznać prawdziwe znaczenie takich zachowań, zamiast powielać mity dotyczące dominacji papug nad ludźmi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz