
Jakie rasy pasują na psa terapeutycznego?
Czas czytania: 2 min

Pies, chociaż nazywany terapeutą jest jedynie wsparciem każdego rodzaju leczenia i obecnosc zwierzęcia nie może być traktowana jako zastępstwo pełnowartosciowej terapii prowadzonej pod okiem wykwalifikowanych ludzi.
Psy maja zbawienny wpływ na aktywizacje chorych. Są często nieodłącznym elementem sukcesu prowadzonych zajęć. Chociaż większość z nas uwielbia wszystkie psy, to stając przed wyborem osobnika, który będzie pracował jako pies terapeutyczny musimy wykazać się odpowiedzialnością. Psy terapeutyczne muszą być zrównoważone, stabilne psychicznie, wesołe, uwielbiające pracę z człowiekiem oraz być w pełni zdrowe. Oczywiście kupno psa, nawet z renomowanej hodowli nie da gwarancji zdrowia, aczkolwiek warto poszukać uczciwych hodowców, którzy posiadają odpowiednio przebadanych rodziców wraz z pełną dokumentacją potwierdzającą wykonanie tych badań. Pies pracujący nie musi być rasowy. Jeśli tylko posiada wyżej wymienione cechy.

Rasy psów, które wspaniale odnajdują się w roli psa terapeutycznego, to:
1. Pudle – dla sporego grona osób są to psy jedynie wystawowe. Słysząc nazwę tej rasy wielu ma przed oczami psa równo wystrzyżonego i to w zasadzie wszystko. Mało kto wie, że to bardzo mądre, wierne i posłuszne psy, które spełniają się na wielu płaszczyznach. Pudle moga okazac sie naprawdę dobrymi terapeutami.
2. Retrievery – dla nikogo raczej nie będzie zaskoczeniem, że labradory i goldeny są najczęsciej wybieranymi psami do pracy z ludźmi. Przyjacielskie, pełne energii, zawsze gotowe do dzialania. Znakomici teraupeci, odnajdą się w każdym zadaniu.
3. Beagle – psy przyjazne, wesołe, ale także temperamentne. Potrzebują mądrego przewodnika, ale po zaspokojeniu wszelkich potrzeb na pewno okażą się jedynymi z lepszych terapeutów.
4. Alaskan malamuty i husky – niezwykle zrównoważone psy północy, które swoją delikatnoscią potrafią zaskoczyć każdego.
Pamiętaj, że psem teraputycznym może zostać pies każdej rasy, jesli tylko posiada odpowienie, wymagane cechy.
Wybrane dla Ciebie
Waleczny i odważny – chomik europejski
Skrzeczek, reczek, ziemny piesek a może szczekający szczur? Nazw regionalnych tego gryzonia znanych jest około 30, ale wszystkie dotyczą chomika europejskiego.
czytajCzy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj