
Fitoterapia – czym jest?
Czas czytania: 3 min

Fitoterapia – jest z nami od zawsze
Leczenie ziołami było tak naprawdę pierwszym ratunkiem dla ludzkości. W momencie, gdy nie było dostępu do jakichkolwiek leków, to właśnie różne roślinne specjały pomogły przetrwać naszym przodkom i stawiać czoło nawet najbardziej niebezpiecznym chorobom.
Oczywiście cała ta “magia” roślin nie była uprawiana na chybił-trafił, ponieważ starożytni Grecy opierali swoje lecznicze mikstury na książce zawierającej opisy wszystkich roślin i ich właściwości. To właśnie tym eksperymentom zawdzięczamy rozwój medycyny i tak szeroki dostęp do leków.
Fitoterapia w ostatnim czasie jednak zyskała spore zainteresowanie, a wynika to z tego, że uważana jest ona za medycynę niekonwencjonalną i co najważniejsze – naturalną, nieprzetworzoną.
W związku z powyższym, tematem zainteresowali się nie tylko ludzie z własnych pobudek, ale także w celu ewentualnego wspomagania swoich pupili, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Czy zwierzęta mogą stosować fitoterapię?
Obserwatorzy wolnożyjących dzikich zwierząt zauważyli, że one instynktownie sięgają po poszczególne roślinny, gdy dopadają je poszczególne infekcje, czy też dolegliwości. Co więcej, rzadko zdarzały się przypadki, by zwierzę w ten sposób siebie otruło – wręcz przeciwnie, w ten sposób doprowadziło do pełnego powrotu do zdrowia.

Czy w takim razie zwierzę domowe może być leczone tą metodą?
Żyjemy w czasach, kiedy mało tematów stanowi dla nas zagadkę. Weterynaria jest na tyle rozwinięta, że fizjologia psa nie skrywa przed lekarzami żadnych tajemnic. Dzięki temu, po przeprowadzeniu stosownych badań i namierzeniu problemu o wiele łatwiej podjąć się medycyny niekonwencjonalnej, kiedy to dokładnie wiemy gdzie szukać problemu i jaka roślina przyniesie nam ku temu rozwiązanie.
Co ważne, absolutnie nie powinniśmy działać na własną rękę. Istnieje szereg roślin, które mogą okazać się dla naszego pupila po prostu toksyczne. Stąd też popularność zyskują fitoterapeuci, którzy po otrzymaniu konkretnych badań są w stanie dobrać bezpieczny lek dla naszego zwierzaka – bez obawy o skutki uboczne.
Pamiętajmy o tym, by w każdym przypadku przede wszystkim słuchać lekarzy, którzy doskonale znają się na swoim fachu i chcą tego, co najlepsze dla naszych zwierzaków. Odradzamy eksperymentowania, które może okazać się przykre w skutkach.
Warto wiedzieć, że fitoterapia sprawdza się nie tylko w kwestiach chorób fizycznych, ale także przy problemach behawioralnych. Wszystko wskazuje na to, że jest to temat, który zdecydowanie warto obserwować, a może i nawet wdrożyć w swoją codzienność.
Wybrane dla Ciebie
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat
Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.
czytajNajlepsze sposoby na socjalizację szczeniaka
Socjalizacja szczeniaka jest kluczowym elementem w wychowaniu zdrowego, zrównoważonego i szczęśliwego psa. Proces ten polega na wprowadzeniu młodego zwierzęcia w różnorodne sytuacje. Należy socjalizować z tym wszystkim, co pies może napotkać w swoim życiu. Celem socjalizacji jest nauczenie psa radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami.
czytajJak pracuje pies ratowniczy? (wideo)
Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jakie predyspozycje powinien mieć „kandydat” na psa ratowniczego? I wreszcie, jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Zobacz wideo!
czytaj