Czym jest canicross?

Canicross to w dużym skrócie bieganie z psem. Wraz z rosnącą popularnością stał się dyscypliną sportową zaliczaną do psich zaprzęgów.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 3 min

W przypadku zawodów canicross pies nie ma za zadanie ciągnąć sań ani wózka. Jego rola polega jedynie na pomocy w biegu człowiekowi za pomocą smyczy z amortyzatorem przypiętej do pasa biodrowego zawodnika. Smycz czy linka, za pomocą której człowiek jest związany z psem powinna mieć około 2,5m w rozciągnięciu. Powinna też być mocna i odporna.

ZAWODY CANICROSSU ODBYWAJĄ SIĘ W WAUNKACH BEZ ŚNIEGU

Tę dyscyplinę sportu może uprawiać niemal każdy. Jedynym warunkiem jest brak medycznych przeciwskazań do biegania. To samo dotyczy psów. W amatorskich biegach biorą udział przeróżne rasy psiaków, a nawet spora część kundelków. Jednak, kiedy ktoś myśli o profesjonalnej, sportowej karierze powinien zdecydować się na psa rasy predysponowanej do tego typu aktywności. Zawodowcy na trasach spotykani są z takimi psami jak: siberian husky, wyżły, charty, greystery, pointery. Zdecydowanie rzadziej zobaczysz mniejsze rasy psów myśliwskich takich jak beagle czy springer spaniele.

MINIMALNA MASA PSA TO 12 KILOGRMÓW

Przy wyborze rasy można kierować się zasadą, że pies startujący w tego typu sporcie powinien ważyć nie mniej niż 12 kg, zachowując przy tym sportową sylwetkę. Niezależnie od tego na jaką rasę zdecyduje się zawodnik należy pamiętać, że osobnik musi być silny, mieć bardzo dobrą kondycję fizyczną, posiadać niezłomną chęć do biegania, a także lubić dowodzić. W canicrossie ważna jest więź pomiędzy człowiekiem a psem, ponieważ bez tego ciężko wyobrazić sobie współzawodnictwo.

Bieganie z psem

JAK PRZYGOTOWAĆ PSA DO CANICROSSU?

Przygotowanie psa do canicrossu wymaga dyscypliny, regularności oraz trochę gotówki. Pieniądze są potrzebne na zakup sprzętu, a także jego późniejszą wymianę. Maszer powinien być wyposażony w dobrej jakości ubrania sportowe, buty oraz pas biodrowy do którego przypnie swojego kompana.

Za to pies powinien być wyposażony w bardzo dobrej jakości szelki, a w niektórych przypadkach również w inne elementy ubioru jak np. buty (podczas biegania po kamienistym odcinku trasy). Należy również uwzględnić koszty weterynarza. Pies sportowy powinien przechodzić regularne badania oraz być odpowiednio żywiony. Tylko w taki sposób będzie można zapewnić bezpieczeństwo obu stronom.

Nie należy zapominać o posłuszeństwie. Pies sportowy przygotowywany do canicrossu powinien uczyć się komend już od małego. Bardzo przydatne będą tutaj komendy sugerujące zmianę kierunku oraz te, które zatrzymają psa w każdej sytuacji. Warto również wprowadzić komendę rozpoczynającą i kończącą bieg, aby zwierzę miało jasny przekaz i wiedziało, kiedy zaczyna i kiedy kończy się jego praca.

JAK CZĘSTO W POLSCE ODBYWAJĄ SIĘ ZAWODY CANICROSS?

Canicross nie jest zbyt popularną dyscypliną sportową w Polsce, dlatego zawody organizowane są zaledwie kilka razy w roku. Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem takiej sportowej przygody ze swoim pupilem koniecznie znajdź doświadczone osoby, które pomogą Tobie i Twojemu psu przygotować się do treningów. To bardzo ważne, aby uniknąć kontuzji i zniechęcenia już na starcie.

ZOBACZ TEŻ

Psi sportowcy, czyli które rasy sprawdzają się w dyscyplinach kynologicznych

Samojed – pies z dalekiej północy

Rower, a może wspólne bieganie

Wybrane dla Ciebie

ABC myszy

Każdy z nas zna myszy. Te będące pupilami i te postrzegane jako szkodniki. Do przygarnięcia tych gryzoni zachęca nas na ogół przyjazne usposobienie, małe rozmiary i pokaźna liczba odmian barwnych. Jak opiekować się myszką, by była szczęśliwa w naszym domu i aby jak najdłużej cieszyła nas swoją obecnością?

czytaj

Czy aby na pewno mruczący kot to szczęśliwy kot?

Kocie mruczenie jest uznawane za jeden z najbardziej relaksujących dźwięków na świecie. Mruczą nie tylko koty domowe, ale także duże, dzikie gatunki. Każdy gatunek wytwarza trochę inny dźwięk, co wynika z różnic anatomicznych. To, co my nazywamy mruczeniem to niskiej częstotliwości wibracje.

czytaj

Które psy są z włosem?

Przyjęło się sądzić, iż psy posiadające włosy nie uczulają. Są więc doskonałe dla alergików. Jakie rasy psów posiadają włosy zamiast sierści?

czytaj

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Na powszechne wyobrażenia o psach wpływa wiele czynników: antropomorfizacja, kultura i rozrywka (filmy, książki) oraz opowieści przekazywane słownie, które niewiele mają wspólnego z aktualną wiedzą na temat kynologii. Nawet wśród właścicieli psów nadal funkcjonuje wiele mitów o psach. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze, fałszywe przekonania na temat psich zachowań oraz sposobu ich funkcjonowania.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz