Czym jest canicross?

Canicross to w dużym skrócie bieganie z psem. Wraz z rosnącą popularnością stał się dyscypliną sportową zaliczaną do psich zaprzęgów.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 3 min

W przypadku zawodów canicross pies nie ma za zadanie ciągnąć sań ani wózka. Jego rola polega jedynie na pomocy w biegu człowiekowi za pomocą smyczy z amortyzatorem przypiętej do pasa biodrowego zawodnika. Smycz czy linka, za pomocą której człowiek jest związany z psem powinna mieć około 2,5m w rozciągnięciu. Powinna też być mocna i odporna.

ZAWODY CANICROSSU ODBYWAJĄ SIĘ W WAUNKACH BEZ ŚNIEGU

Tę dyscyplinę sportu może uprawiać niemal każdy. Jedynym warunkiem jest brak medycznych przeciwskazań do biegania. To samo dotyczy psów. W amatorskich biegach biorą udział przeróżne rasy psiaków, a nawet spora część kundelków. Jednak, kiedy ktoś myśli o profesjonalnej, sportowej karierze powinien zdecydować się na psa rasy predysponowanej do tego typu aktywności. Zawodowcy na trasach spotykani są z takimi psami jak: siberian husky, wyżły, charty, greystery, pointery. Zdecydowanie rzadziej zobaczysz mniejsze rasy psów myśliwskich takich jak beagle czy springer spaniele.

MINIMALNA MASA PSA TO 12 KILOGRMÓW

Przy wyborze rasy można kierować się zasadą, że pies startujący w tego typu sporcie powinien ważyć nie mniej niż 12 kg, zachowując przy tym sportową sylwetkę. Niezależnie od tego na jaką rasę zdecyduje się zawodnik należy pamiętać, że osobnik musi być silny, mieć bardzo dobrą kondycję fizyczną, posiadać niezłomną chęć do biegania, a także lubić dowodzić. W canicrossie ważna jest więź pomiędzy człowiekiem a psem, ponieważ bez tego ciężko wyobrazić sobie współzawodnictwo.

Bieganie z psem

JAK PRZYGOTOWAĆ PSA DO CANICROSSU?

Przygotowanie psa do canicrossu wymaga dyscypliny, regularności oraz trochę gotówki. Pieniądze są potrzebne na zakup sprzętu, a także jego późniejszą wymianę. Maszer powinien być wyposażony w dobrej jakości ubrania sportowe, buty oraz pas biodrowy do którego przypnie swojego kompana.

Za to pies powinien być wyposażony w bardzo dobrej jakości szelki, a w niektórych przypadkach również w inne elementy ubioru jak np. buty (podczas biegania po kamienistym odcinku trasy). Należy również uwzględnić koszty weterynarza. Pies sportowy powinien przechodzić regularne badania oraz być odpowiednio żywiony. Tylko w taki sposób będzie można zapewnić bezpieczeństwo obu stronom.

Nie należy zapominać o posłuszeństwie. Pies sportowy przygotowywany do canicrossu powinien uczyć się komend już od małego. Bardzo przydatne będą tutaj komendy sugerujące zmianę kierunku oraz te, które zatrzymają psa w każdej sytuacji. Warto również wprowadzić komendę rozpoczynającą i kończącą bieg, aby zwierzę miało jasny przekaz i wiedziało, kiedy zaczyna i kiedy kończy się jego praca.

JAK CZĘSTO W POLSCE ODBYWAJĄ SIĘ ZAWODY CANICROSS?

Canicross nie jest zbyt popularną dyscypliną sportową w Polsce, dlatego zawody organizowane są zaledwie kilka razy w roku. Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem takiej sportowej przygody ze swoim pupilem koniecznie znajdź doświadczone osoby, które pomogą Tobie i Twojemu psu przygotować się do treningów. To bardzo ważne, aby uniknąć kontuzji i zniechęcenia już na starcie.

ZOBACZ TEŻ

Psi sportowcy, czyli które rasy sprawdzają się w dyscyplinach kynologicznych

Samojed – pies z dalekiej północy

Rower, a może wspólne bieganie

Wybrane dla Ciebie

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat

Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.

czytaj

Najlepsze sposoby na socjalizację szczeniaka

Socjalizacja szczeniaka jest kluczowym elementem w wychowaniu zdrowego, zrównoważonego i szczęśliwego psa. Proces ten polega na wprowadzeniu młodego zwierzęcia w różnorodne sytuacje. Należy socjalizować z tym wszystkim, co pies może napotkać w swoim życiu. Celem socjalizacji jest nauczenie psa radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami.

czytaj

Jak pracuje pies ratowniczy? (wideo)

Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jakie predyspozycje powinien mieć „kandydat” na psa ratowniczego? I wreszcie, jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Zobacz wideo!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz