ABC.. kanarka

Kanarki to piękne małe ptaszki, które rozweselają nas swoim śpiewem, natomiast śpiewają tylko samczyki, samiczki tylko od czasu do czasu popiskują. Jak sama nazwa wskazuje, kanarek rzeczywiście wywodzi się z Wysp Kanaryjskich (Hiszpania) oraz Madery (Portugalia). Kanarek jest chyba najpopularniejszym ptaszkiem w naszych domach, raz że pięknie śpiewa, dwa - cena jest bardzo przyzwoita. Jeśli chcemy żeby kanarek śpiewał to musi być sam samczyk. Jeśli będzie razem para to jedynie będą czasem przebłyski śpiewu. Kanarek rozweseli każdego domownika czy to starsza osobę czy to dziecko.
AUTOR: Eugeniusz Kupczak

Czas czytania: 2 min

Nowy dom

Klatka dla kanarka to jego dom, powinna być jak największa ale dla jednego osobnika wystarczy 50x40x50. Na spód klatki delikatnie wysypujemy piasek, a do podstawki zdala od żerdki wstawiamy podstawkę od kwiatów i sypiemy piaseczek specjalny dla ptaszków (kanarki uwielbiają w nim grzebać). Wodę zmieniamy codziennie, zalecam podawać co parę dni witaminy do wody czy zakwaszacz. Jeśli naszego kanarka trochę oswoimy to można go wypuszczać na pokój ale trzeba mieć go pod kontrolą..  W klatce powinny się znajdować pojemniki na jedzonko, owoc i picie oraz basenik by od czasu do czasu  pozwolić mu się wykapać. Kanarki to bardzo lubią. Jeśli chodzi o zakup kanarka to zdecydowanie polecam domową hodowlę. Będzie zdecydowanie taniej i  na pewno płeć będzie taka jak sobie życzymy, choć już w sklepach  zoologicznych zaszły zmiany na dobre.

Zachowanie

Jak przyniesiemy kanarka do domu to nie bądźmy przerażeni jeśli kanarek nie będzie śpiewał, brak  śpiewu może występować długo nawet do 3 miesięcy. Dla tego małego ptaszka to nowe miejsce, inne jedzenie, inne otoczenie – to wszystko wpływa na zachowanie naszego kanarka. Kanarkowi można podawać codziennie oprócz tradycyjnej karmy zielony ogórek czy żółtko ugotowane na twardo na przemian powinno to   pobudzić go do spiewu. Przeciąg i wyziewy gazowe to dwie rzeczy które mocno szkodzą kanarkowi wiec trzeba wybrać takie miejsce które będzie bezpieczne dla niego. Odradzam również ustawianie klatki naprzeciw okna. Latem, już o 4  rano nie da nam pospać. Z żywieniem niema teraz już problemów, jest dużo firm które specjalizują się w produkcji pokarmu dla kanarka. Oprócz karmy zalecam   podawać wspomnianego już wcześniej zielonego ogórka czy parę listków bazylii,  jajko ugotowane na twardo, tartą marchew lub jabłko. Latem można podać mlecz, babkę lancetowata – kanarki to uwielbiają. Latem wysiewam do małej doniczki trawę, podlewam i po 7-9 dniach wstawiam do klatki – jest to niesamowita rozkosz dla pupila.

Wybrane dla Ciebie

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław (zdjęcia)

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

Terapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci

Oprócz radości zwierzęta mogą nam dać jeszcze więcej. Terapia z udziałem zwierząt znana jest jako zooterapia. Przy terapiach obecne są różne zwierzęta, np. przy pomocy psa to kynoterapia, przy pomocy konia – hipoterapia. W tym artykule opowiem, jak wiele korzyści daje nam kontakt ze zwierzętami i jak bardzo terapeutyczne może być samo przebywanie z nimi.

czytaj

21 ciekawostek ze świata zwierząt

Chomiki prowadzą nocny tryb życia. Oznacza to tyle, że śpią w dzień i budzą się późnym wieczorem. Zabawa z tym pupilem może być trudna, ponieważ prowadzi inny tryb życia niż my.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz