ABC.. kanarka

Kanarki to piękne małe ptaszki, które rozweselają nas swoim śpiewem, natomiast śpiewają tylko samczyki, samiczki tylko od czasu do czasu popiskują. Jak sama nazwa wskazuje, kanarek rzeczywiście wywodzi się z Wysp Kanaryjskich (Hiszpania) oraz Madery (Portugalia). Kanarek jest chyba najpopularniejszym ptaszkiem w naszych domach, raz że pięknie śpiewa, dwa - cena jest bardzo przyzwoita. Jeśli chcemy żeby kanarek śpiewał to musi być sam samczyk. Jeśli będzie razem para to jedynie będą czasem przebłyski śpiewu. Kanarek rozweseli każdego domownika czy to starsza osobę czy to dziecko.
AUTOR: Eugeniusz Kupczak

Nowy dom

Klatka dla kanarka to jego dom, powinna być jak największa ale dla jednego osobnika wystarczy 50x40x50. Na spód klatki delikatnie wysypujemy piasek, a do podstawki zdala od żerdki wstawiamy podstawkę od kwiatów i sypiemy piaseczek specjalny dla ptaszków (kanarki uwielbiają w nim grzebać). Wodę zmieniamy codziennie, zalecam podawać co parę dni witaminy do wody czy zakwaszacz. Jeśli naszego kanarka trochę oswoimy to można go wypuszczać na pokój ale trzeba mieć go pod kontrolą..  W klatce powinny się znajdować pojemniki na jedzonko, owoc i picie oraz basenik by od czasu do czasu  pozwolić mu się wykapać. Kanarki to bardzo lubią. Jeśli chodzi o zakup kanarka to zdecydowanie polecam domową hodowlę. Będzie zdecydowanie taniej i  na pewno płeć będzie taka jak sobie życzymy, choć już w sklepach  zoologicznych zaszły zmiany na dobre.

Zachowanie

Jak przyniesiemy kanarka do domu to nie bądźmy przerażeni jeśli kanarek nie będzie śpiewał, brak  śpiewu może występować długo nawet do 3 miesięcy. Dla tego małego ptaszka to nowe miejsce, inne jedzenie, inne otoczenie – to wszystko wpływa na zachowanie naszego kanarka. Kanarkowi można podawać codziennie oprócz tradycyjnej karmy zielony ogórek czy żółtko ugotowane na twardo na przemian powinno to   pobudzić go do spiewu. Przeciąg i wyziewy gazowe to dwie rzeczy które mocno szkodzą kanarkowi wiec trzeba wybrać takie miejsce które będzie bezpieczne dla niego. Odradzam również ustawianie klatki naprzeciw okna. Latem, już o 4  rano nie da nam pospać. Z żywieniem niema teraz już problemów, jest dużo firm które specjalizują się w produkcji pokarmu dla kanarka. Oprócz karmy zalecam   podawać wspomnianego już wcześniej zielonego ogórka czy parę listków bazylii,  jajko ugotowane na twardo, tartą marchew lub jabłko. Latem można podać mlecz, babkę lancetowata – kanarki to uwielbiają. Latem wysiewam do małej doniczki trawę, podlewam i po 7-9 dniach wstawiam do klatki – jest to niesamowita rozkosz dla pupila.

Wybane dla Ciebie

Jak dbać o ryby w oczku wodnym?

Oczko wodne to klejnot zdobiący przydomowy ogród. Stanowi prawdziwą dumę właściciela działki, który oprowadzając gości może pochwalić się kolorowymi rybami w krystalicznej wodzie i brzegiem porośniętym oryginalnymi roślinami. A w chwili relaksu, po ciężkim dniu pracy można usiąść i cieszyć się szumem wody z kaskady lub fontanny oraz mikroklimatem, jaki tworzy już nawet niewielki zbiornik wodny. I choć z każdym rokiem pojawia się coraz więcej nowych gatunków i odmian roślin wodnych, tak od lat niezmiennie prym wiodą mieszkające w wodzie ryby.

czytaj

Gady, które możesz spotkać na swojej drodze

Ile gatunków gadów można spotkać w Polsce? Czy, zgodnie z często powtarzanym stwierdzeniem, wszystkie są chronione? Poniższy krótki przegląd winien odpowiedzieć na te pytania. Miłej lektury.

czytaj

Miejsca przyjazne zwierzętom

Przedstawiamy Państwu kawiarnię Psikawka, która znajduje się w Krakowie. To wyjątkowe miejsce to punkt, który powinien znać każdy miłośnik pysznych domowych wypieków i psów!

czytaj

Uwaga kot! Jak zabać o jego bezpieczeństo?

Bezpieczny kot to szczęśliwy kot. Kocie bezpieczeństwo to wiele różnych aspektów i o każdy z nich trzeba zadbać, żeby nie narażać kota na potencjalne niebezpieczeństwa, które mogą go narazić na utratę zdrowia, a nawet życia.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz