ABC.. kanarka

Kanarki to piękne małe ptaszki, które rozweselają nas swoim śpiewem, natomiast śpiewają tylko samczyki, samiczki tylko od czasu do czasu popiskują. Jak sama nazwa wskazuje, kanarek rzeczywiście wywodzi się z Wysp Kanaryjskich (Hiszpania) oraz Madery (Portugalia). Kanarek jest chyba najpopularniejszym ptaszkiem w naszych domach, raz że pięknie śpiewa, dwa - cena jest bardzo przyzwoita. Jeśli chcemy żeby kanarek śpiewał to musi być sam samczyk. Jeśli będzie razem para to jedynie będą czasem przebłyski śpiewu. Kanarek rozweseli każdego domownika czy to starsza osobę czy to dziecko.
AUTOR: Eugeniusz Kupczak

Nowy dom

Klatka dla kanarka to jego dom, powinna być jak największa ale dla jednego osobnika wystarczy 50x40x50. Na spód klatki delikatnie wysypujemy piasek, a do podstawki zdala od żerdki wstawiamy podstawkę od kwiatów i sypiemy piaseczek specjalny dla ptaszków (kanarki uwielbiają w nim grzebać). Wodę zmieniamy codziennie, zalecam podawać co parę dni witaminy do wody czy zakwaszacz. Jeśli naszego kanarka trochę oswoimy to można go wypuszczać na pokój ale trzeba mieć go pod kontrolą..  W klatce powinny się znajdować pojemniki na jedzonko, owoc i picie oraz basenik by od czasu do czasu  pozwolić mu się wykapać. Kanarki to bardzo lubią. Jeśli chodzi o zakup kanarka to zdecydowanie polecam domową hodowlę. Będzie zdecydowanie taniej i  na pewno płeć będzie taka jak sobie życzymy, choć już w sklepach  zoologicznych zaszły zmiany na dobre.

Zachowanie

Jak przyniesiemy kanarka do domu to nie bądźmy przerażeni jeśli kanarek nie będzie śpiewał, brak  śpiewu może występować długo nawet do 3 miesięcy. Dla tego małego ptaszka to nowe miejsce, inne jedzenie, inne otoczenie – to wszystko wpływa na zachowanie naszego kanarka. Kanarkowi można podawać codziennie oprócz tradycyjnej karmy zielony ogórek czy żółtko ugotowane na twardo na przemian powinno to   pobudzić go do spiewu. Przeciąg i wyziewy gazowe to dwie rzeczy które mocno szkodzą kanarkowi wiec trzeba wybrać takie miejsce które będzie bezpieczne dla niego. Odradzam również ustawianie klatki naprzeciw okna. Latem, już o 4  rano nie da nam pospać. Z żywieniem niema teraz już problemów, jest dużo firm które specjalizują się w produkcji pokarmu dla kanarka. Oprócz karmy zalecam   podawać wspomnianego już wcześniej zielonego ogórka czy parę listków bazylii,  jajko ugotowane na twardo, tartą marchew lub jabłko. Latem można podać mlecz, babkę lancetowata – kanarki to uwielbiają. Latem wysiewam do małej doniczki trawę, podlewam i po 7-9 dniach wstawiam do klatki – jest to niesamowita rozkosz dla pupila.

Wybane dla Ciebie

Jesień naszych ptaków

Jesień to pora roku, kiedy bujna wegetacja roślin staje się li tylko pięknym wspomnieniem, a drzewa i krzewy pokrywają się ciepłymi barwami ciemnego złota, burgunda i ochry. To pora roku, gdy wiele kręgowców lądowych zaczyna gromadzić zapasy na zimę i szukać ustronnego miejsca, by popaść w stan odrętwienia. Ale jesień to również pora niesłychanie ważna dla ptaków – zarówno dla tych migrujących (przylatujących i odlatujących), jak i dla tych, które pędzą na obszarze naszego kraju osiadły tryb życia.

czytaj

Miejsca przyjazne zwierzętom: Hotel Lake Hill Resort & SPA

Miejsca przyjazne zwierzętom to stała rubryka w której możecie państwo dowiedzieć się, gdzie warto podróżować ze swoim pupilem. Na naszej liście znajdą się hotele, pensjonaty i restauracje z całej Polski. Znasz takie miejsce? Napisz do nas na redakcja@petsworld.com.pl i opowiedz, dlaczego to właśnie wybrane przez Ciebie miejsce powinniśmy opisać w następnym numerze.
Jako następny na naszej liście uplasował się Hotel Lake Hill Resort & SPA położony nad Zalewem Sosnówka. W murach tego pięknego obiektu nie brakuje czworonożnych mieszkańców.

czytaj

Zachowania agresywne u psów

Czym są zachowania agresywne? Jest to określenie wieloznaczne, zależnie od dziedziny czy autora możemy natknąć się różne definicje. Na potrzeby niniejszego artykułu posłużymy się definicją zaproponowaną przez Brendę Aloff, według której zachowania agresywne to groźby i wyzwania, kończące się konfrontacją lub poddaniem się. Podchodząc do zagadnienia funkcjonalnie celem prezentowania przez psy zachowań agresywnych jest zyskanie dostępu do bodźca, uniknięcie go lub ucieczka przed nim. Mogą one przybrać postać fizycznego ataku, lub grożenia.

czytaj

Łysienie u papug ma wiele postaci

Bywa że ktoś do mnie telefonuje i pyta: „Co to za ptaszek, taki mały, żółtawy?”. I wtedy odpowiadam: „Kulczyk, dzwoniec, trznadel, pliszka lub piecuszek, albo świstunka, zaganiacz, a może pierwiosnek”. Tak samo wiele odpowiedzi może być na pytanie o przyczynę łysienia u papug. Na dodatek braki w upierzeniu to nie zawsze musi być łysienie, ale z reguły świadczą one o poważnych błędach pielęgnacyjnych lub groźnej chorobie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz