
Co zrobić gdy zauważymy złe traktowanie zwierząt?
Czas czytania: 2 min

Organizacje społeczne dwoją się i troją by…..
Poprawić los zwierząt na terenie całego kraju. Nie zawsze jednak są w stanie dotrzeć do tych najbardziej potrzebujących. Los takich zwierząt leży w rękach każdego obywatela. W Polsce wciąż można utrzymywać psa na uwięzi przez 12h na dobę, w pozostałe 12h zwierzę powinno być spuszczone. Łańcuch powinien mieć co najmniej 3m, a buda powinna być ocieplona i chronić zwierzę przed warunkami atmosferycznymi. Widząc psa utrzymywanego w złych warunkach bytowania, odbiegających od tego co nakazuje w ustawa, możemy:
1) Zgłosić się do organizacji społecznej
Fundacja, stowarzyszenie, działającej na terenie zdarzenia. Zgłoszenia przyjmowane są w miarę możliwości ich realizacji, dlatego nie miejmy za złe, jeśli organizacja odmówi pomocy. Ich praca opiera się głównie na wolontariacie. Oznacza to, że za swoją pracę nie pobierają wynagrodzeń, a wszelkie interwencje podejmują w swoim wolnym czasie. Zanim jednak poprosimy organizacje o pomoc, warto przygotować adres pod którym zwierzę przebywa. Ważne są także zdjęcia, ponieważ pozwalają określić stopień problemu i uznać zgłoszenie za priorytetowe. Zgłoszenia są anonimowe. Organizacje nigdy nie ujawniają danych osób zgłaszających ze względów bezpieczeństwa.

2) Zgłosić zdarzenie Policji
Łamanie praw zwierząt jest przestępstwem, a osoba dopuszczająca się utrzymywania zwierząt niezgodnie z artykułami ustawy jest przestępcą. Policja ma obowiązek przyjąć zgłoszenie i sprawdzić stan faktyczny. Niejednokrotnie organy ścigania współpracują z organizacjami społecznymi.
3) Powiadomić Gminę
W wydziale środowiska pracują osoby odpowiedzialne za los bezdomnych zwierząt, ale Najwyższa Izba Kontroli podkreśla, że jednym z głównych zadań gminy jest także reagowanie na przypadki złego traktowania zwierząt. Urzędnik gminny ma możliwość odebrania źle traktowanego zwierzęcia i umieszczenia go czasowo w schronisku dla zwierząt z którym zawarł umowę.
Pamiętaj, że…
Możesz być ostatnią osobą w życiu napotkanego zwierzęcia, która może mu pomóc. Widząc łamanie ustawy i dopuszczanie się przestępstwa jesteś zobowiązany do powiadomienia o tym fakcie odpowiednie jednostki. Nie przechodź obojętnie, reaguj.
Wybrane dla Ciebie
Które koty są spokojne? Przewodnik po rasach
Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.
czytajNosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)
Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!
czytajKoty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania
Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?
czytajWizyta u weterynarza
Wizyta u weterynarza to ważne wydarzenie w życiu każdego psa. Dla wielu czworonogów może to być stresujące przeżycie. Dlatego warto poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie psa do tej wizyty. Poniżej znajdziesz szczegółowy przewodnik, jak zrobić to krok po kroku.
czytaj