Cukrzyca u psa

Cukrzyca to choroba metaboliczna, która jest związana z nieprawidłową pracy trzustki. Wiele osób nie zdaje sobie jeszcze sprawy z tego, że jest to choroba występująca także u zwierząt. Szacuje się, że 1 na 300 psów cierpi z powodu cukrzycy i statystyka ta wciąż rośnie, zwłaszcza u psów. Niedobór lub brak insuliny to wynik uszkodzenia komórek beta trzustki, które są odpowiedzialne za wytwarzanie tego hormonu.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

U psów wyróżnia się trzy typy cukrzycy: typ I -insulinozależny, typ II – insulinoniezależny (występuje rzadko) oraz typ III, który nazywany jest tzw. cukrzycą wtórną. Typ III jest spotykany przede wszystkim w chorobach endokrynologicznych, np. przy nadczynności kory nadnerczy. Najczęściej występuje typ insulinozależny, bo szacuje się, że jest to aż 90% przypadków psów. Choroba pojawia się zwykle między 7 a 11 rokiem życia. To nie oznacza jednak, że młode zwierzęta nie mogą zachorować. Niektóre rasy psów są do niej predysponowane. Są to: maltańczyki, sznaucery, rasy miniaturowe. Zachorować może jednak pies każdej rasy i w różnym wieku. Istotny jest fakt, że cukrzyca to choroba przewlekła i  nieuleczalna, ale dzięki odpowiedniemu leczeniu i prawidłowemu żywieniu można znacząco podnieść komfort życia oraz je wydłużyć.


Objawy

Choroby metaboliczne mają to do siebie, że w ich przebiegu zwierzęta często nadmiernie piją wodę i w związku z tym występuje u nich także wielomocz. Wynika to z tego, że w przypadku upośledzonej pracy trzustki glukoza pozostaje w krwiobiegu i wzrasta jej poziom, a to w konsekwencji przyczynia się do odwodnienia organizmu, dlatego zwierzęta dotknięte tą chorobą pija zdecydowanie więcej wody. Kolejnym zauważalnym objawem jest zwiększony apetyt z jednoczesną utratą wagi. Takie objawy to sygnały alarmowe, których nie należy bagatelizować. U psów z cukrzycą może pojawić się także zaćma (charakterystyczne mleczne zabarwienie soczewki oka), apatia, utrata połysku okrywy włosowej, infekcje dróg moczowych i skóry. Nieleczona cukrzyca może być powodem poważnych powikłań, które w efekcie spowodują upośledzenie działania narządów. Konsekwencją może być śpiączka a nawet śmierć pupila.

Leczenie i dieta

Podstawą skutecznej terapii jest podawanie insuliny i odpowiednia dieta. Opieka nad psem diabetykiem wymaga regularności. Insulina musi być podawana o stałych porach. Posiłki również powinny być podawane o stałych porach. Bardzo ważny jest tu dobór odpowiedniej diety, która powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Żywienie ma zasadniczy wpływ na przebieg leczenia. Przeciwskazane jest podawanie karm półwilgotnych, ponieważ uniemożliwią one utrzymanie odpowiedniej glikemii. Wiąże się to z występowaniem w tych karmach dużej ilości cukrów prostych, które mogą powodować duże wahania stężenia glukozy we krwi ze względu na ich szybkie wchłanianie. Sporo korzyści zdrowotnych może przynieść także suplementacja. Warto zwrócić uwagę na chrom (badania wykazały, że odgrywa rolę w regulacji stężenia glukozy we krwi), witaminy z grupy B, kwasy omega-3 oraz antyoksydanty takie jak witamina A, E, C, a także tauryna i luteina zapobiegają wystąpieniu stresu oksydacyjnego.  Należy jednak pamiętać, że wraz z cukrzycą mogą występować inne choroby współistniejące, takie jak niedoczynność tarczycy czy kory nadnerczy i ustalanie diety musi obejmować także choroby współistniejące. Pies diabetyk musi być pod kontrolą specjalisty do końca swojego życia. Kluczowa jest tutaj współpraca opiekuna z lekarzem weterynarii i przestrzeganie ścisłych wytycznych.

Wybrane dla Ciebie

Jak opiekować się chomiczym seniorem?

Średnia długość życia chomika to 2-2,5 roku. Chomiki w podeszłym wieku wymagają szczególnej uwagi i wsparcia opiekuna. Jeśli mamy szczęście, nasz pupil zachowa się w dobrym zdrowiu aż do śmierci, częściej jednak zaobserwujemy stopniowe pogarszanie się jego stanu. Warto być na to przygotowanym, by zapewnić chomikowi komfortową jesień życia.

czytaj

Lato w mieście, czyli jak zadbać o dobre samopoczucie naszych psów w upalny dzień?

Lato w Polsce robi się coraz cieplejsze, a Polacy częściej wybierają się na wakacje w południowe kraje. Ludzie są w stanie funkcjonować w bardzo niesprzyjających warunkach, dzięki zdobyczom ewolucji i technologii. Pojawia się natomiast pytanie: a co z psami?

czytaj

Zbliża się kolejna fala upałów. Uwaga na zwierzęta!

Wysokie temperatury są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także dla zwierząt. Odwodnienie, poparzenia, udar to tylko niektóre z zagrożeń, które wynikają z niewłaściwej opieki nad zwierzęciem latem. Szczególnie w trudnych warunkach są zwierzęta żyjące na uwięzi, pozostawione same sobie, często bez kropli wody zdatnej do picia.

czytaj

W jaki sposób koty przepraszają?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak koty przepraszają? Te tajemnicze stworzenia potrafią być mistrzami w sztuce wyrażania swoich uczuć. Tym razem odkryjemy różne formy przeprosin, dzięki którym koty potrafią wyrazić swoje ubolewanie po popełnionym błędzie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz