Cukrzyca u psa

Cukrzyca to choroba metaboliczna, która jest związana z nieprawidłową pracy trzustki. Wiele osób nie zdaje sobie jeszcze sprawy z tego, że jest to choroba występująca także u zwierząt. Szacuje się, że 1 na 300 psów cierpi z powodu cukrzycy i statystyka ta wciąż rośnie, zwłaszcza u psów. Niedobór lub brak insuliny to wynik uszkodzenia komórek beta trzustki, które są odpowiedzialne za wytwarzanie tego hormonu.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

U psów wyróżnia się trzy typy cukrzycy: typ I -insulinozależny, typ II – insulinoniezależny (występuje rzadko) oraz typ III, który nazywany jest tzw. cukrzycą wtórną. Typ III jest spotykany przede wszystkim w chorobach endokrynologicznych, np. przy nadczynności kory nadnerczy. Najczęściej występuje typ insulinozależny, bo szacuje się, że jest to aż 90% przypadków psów. Choroba pojawia się zwykle między 7 a 11 rokiem życia. To nie oznacza jednak, że młode zwierzęta nie mogą zachorować. Niektóre rasy psów są do niej predysponowane. Są to: maltańczyki, sznaucery, rasy miniaturowe. Zachorować może jednak pies każdej rasy i w różnym wieku. Istotny jest fakt, że cukrzyca to choroba przewlekła i  nieuleczalna, ale dzięki odpowiedniemu leczeniu i prawidłowemu żywieniu można znacząco podnieść komfort życia oraz je wydłużyć.


Objawy

Choroby metaboliczne mają to do siebie, że w ich przebiegu zwierzęta często nadmiernie piją wodę i w związku z tym występuje u nich także wielomocz. Wynika to z tego, że w przypadku upośledzonej pracy trzustki glukoza pozostaje w krwiobiegu i wzrasta jej poziom, a to w konsekwencji przyczynia się do odwodnienia organizmu, dlatego zwierzęta dotknięte tą chorobą pija zdecydowanie więcej wody. Kolejnym zauważalnym objawem jest zwiększony apetyt z jednoczesną utratą wagi. Takie objawy to sygnały alarmowe, których nie należy bagatelizować. U psów z cukrzycą może pojawić się także zaćma (charakterystyczne mleczne zabarwienie soczewki oka), apatia, utrata połysku okrywy włosowej, infekcje dróg moczowych i skóry. Nieleczona cukrzyca może być powodem poważnych powikłań, które w efekcie spowodują upośledzenie działania narządów. Konsekwencją może być śpiączka a nawet śmierć pupila.

Leczenie i dieta

Podstawą skutecznej terapii jest podawanie insuliny i odpowiednia dieta. Opieka nad psem diabetykiem wymaga regularności. Insulina musi być podawana o stałych porach. Posiłki również powinny być podawane o stałych porach. Bardzo ważny jest tu dobór odpowiedniej diety, która powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Żywienie ma zasadniczy wpływ na przebieg leczenia. Przeciwskazane jest podawanie karm półwilgotnych, ponieważ uniemożliwią one utrzymanie odpowiedniej glikemii. Wiąże się to z występowaniem w tych karmach dużej ilości cukrów prostych, które mogą powodować duże wahania stężenia glukozy we krwi ze względu na ich szybkie wchłanianie. Sporo korzyści zdrowotnych może przynieść także suplementacja. Warto zwrócić uwagę na chrom (badania wykazały, że odgrywa rolę w regulacji stężenia glukozy we krwi), witaminy z grupy B, kwasy omega-3 oraz antyoksydanty takie jak witamina A, E, C, a także tauryna i luteina zapobiegają wystąpieniu stresu oksydacyjnego.  Należy jednak pamiętać, że wraz z cukrzycą mogą występować inne choroby współistniejące, takie jak niedoczynność tarczycy czy kory nadnerczy i ustalanie diety musi obejmować także choroby współistniejące. Pies diabetyk musi być pod kontrolą specjalisty do końca swojego życia. Kluczowa jest tutaj współpraca opiekuna z lekarzem weterynarii i przestrzeganie ścisłych wytycznych.

Wybrane dla Ciebie

Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)

Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!

czytaj

Najczęstsze choroby kotów

Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.

czytaj

Bąbelki mydlane: Cudowna zabawa, ale czy jest szkodliwa dla psów?

Mydlane bąbelki to jeden z symboli naszego dzieciństwa. Kojarzą się nam z beztroską i radością. Mając zwierzęta zaczynamy jednak zastanawiać się czy to co nas otacza jest dla nich bezpieczne. Czy bańki mydlane są szkodliwe dla naszych psów?

czytaj

Splay leg – problem wygiętych nóg u młodych ptaków

„Splay leg” nazywamy charakterystyczną deformację nóg u ptaków, królików czy prosiąt. Polega ona na odkształceniu kości i stawów dotkniętej kończyny. Odpowiednio wcześnie zauważona może być wyleczona, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz