Czarne koty i psy – czy są mniej chętnie adoptowane?

Idziesz ulicą, a nagle przebiega nią czarny kot - co wtedy myślisz? A gdy wyobrażasz sobie swojego pierwszego psiaka, czy bierzesz pod uwagę kundelka w czarnym kolorze? Warto zadać sobie te pytania, by dowiedzieć się, czy również dajemy sobą manipulować i wierzymy dawno przyjętym stereotypom. Ze względu na wiele przesądów, które nie mają nic wspólnego z prawdą, w schroniskach najczęściej na wiele lat zostają zwierzęta w czarnym odcieniu. Pora z tym skończyć - obalamy mity!
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Czarny kot, jako międzynarodowy symbol pecha

Zwierzęcy rasiści są wśród nas. Przepełnieni strachem i paniką, że kontakt z czarnym kotem może przynieść im pasmo nieszczęść. Czy zadałeś sobie kiedyś pytanie – w co tak naprawdę wierzymy? Mówi się, że spotkanie z kotem o czarnym namaszczeniu może przynieść nieszczęście, pecha, chorobę, a w najgorszym przypadku nawet śmierć. Czy naprawdę bezbronne zwierzę byłoby w stanie ściągnąć na nas taką klęskę? Oczywiście, że NIE!

W średniowieczu wierzono w to, że kobiety to czarownice i palono je na stosie, ale mało mówi się o tym, że razem z nimi, również na płonącym stosie, umierali ich przyjaciele – czarnowłose mruczki. Uznawane wtedy za sprzymierzeńców szatana, umierały ze swoimi właścicielkami w sposób tragiczny i karygodny.

Warto obrócić te stereotypy w coś bardziej pozytywnego, czyli np. w to, że o czarnych kotach mówi się, że są najzdrowsze. Oprócz tego swoim wyglądem przypominają małą, czarną panterę, która rozjaśni każdy szary dzień, przynosząc właścicielom odrobinę słońca. Namaszczenie kota nie ma nic wspólnego z jego charakterem – wszystkie mruczki są tak samo kochane i zasługują na swój własny kochający, ciepły kąt.

Syndrom czarnego psa

O czarnych psach nie mówi się, że przynoszą pecha… mówi się, że po prostu one mają pecha. Z czego to wynika? Podobno ich namaszczenie sprawia, że są mniej atrakcyjne, a już na pewno nie zachęcają swoim wyglądem na zdjęciach. Ale czy na pewno ich kolor sprawia, że tak bardzo się różnią? Tutaj ponownie wkraczamy w manipulacje, tym razem głównie mediów, które starają się przedstawiać czarne psiaki, jako te najbardziej agresywne i nieobliczalne.

Warto wiedzieć, że czarne psy absolutnie niczym się nie różnią. Każdy czworonóg ma inny, charakter, lecz ich namaszczenie nie jest cechą o tym decydującą. Statystyki pokazują, że czarny psy są najmniej chętnie adoptowane, często nawet niezauważane w boksach przez zwiedzających, a co więcej, to właśnie je najczęściej właściciele poddają eutanazji.

Schroniska dwoją się i troją, by inni zauważyli to, co powinno być czymś normalnym – to właśnie te zwierzaki próbują zwrócić na ludzi swoją uwagę i pokazać, że czarny pies kocha tak samo mocno, jak każdy inny.


Musimy zacząć mówić głośno o tym, co jest zwyczajną prawdą. Nie pozwólmy, by mity wkraczały na pierwszy plan i tym samym pozbawiały psiaki, które niczym sobie na to nie zapracowały, na stratę ewentualnego ciepłego kąta. Edukujmy swoich bliskich, znajomych, rodzinę. Dzielmy się swoją wiedzą i zmieniajmy oblicze stereotypów, które już dawno temu powinny zostać obalone. Wspólnie możemy więcej – zacznijmy więc ten rok głosząc jedno: czarne psy i koty to świetny pomysł na adopcję!

Wybrane dla Ciebie

Które koty są spokojne? Przewodnik po rasach

Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.

czytaj

Nosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)

Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!

czytaj

Koty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania

Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?

czytaj

Wizyta u weterynarza

Wizyta u weterynarza to ważne wydarzenie w życiu każdego psa. Dla wielu czworonogów może to być stresujące przeżycie. Dlatego warto poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie psa do tej wizyty. Poniżej znajdziesz szczegółowy przewodnik, jak zrobić to krok po kroku.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz