Czy jeże przenoszą pchły?!

Jeż - wybitnie wyróżniający się ssak na terenie całej Europy. Można go również spotkać w Rosji, Chinach i Korei. Osiąga długosć ciała do 32cm. Masa dorosłego osobnika może się wahać od 500g do 1400g. Jest wszystkożerny, ale najczęstszym pożywieniem są robaki występujące w ziemi, owady oraz ślimaki. Nie pogardzi również jaszczurkami czy wężami. Myszy to także przysmak, który jeże spożywają.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 3 min

Od sredniowiecza ludzie znają obrazek jeża niosącego jabłko lub winogrona. Pierwszy obraz jeża z jabłkiem rozpowszechnił Piliniusz Starszy, sugerując zbieranie zapasów na zimę. W kolejnych tekstach jak np. w „Fizjolog” przedstawiono jeża jako alegorię diabła, który kradnie owoce duszy. Nie ma się czego obawiać, bo ten mały ssak jest bardzo pożyteczną istotą, ponieważ pożywia się szkodnikami. Osoby badające gatunek zaobserwowały, że jeż z powodzeniem może zabić żmiję. Z racji posiadania ostrych igieł wąż nie ma wielkich szans na ukąszenie swojego napastnika.  

W Polsce można spotkać dwa gatunki. Jeż wschodni, który widywany jest na terenie całej Polski oraz jeż europejski, którego najczęściej spotyka się na ziemi śląskiej, lubuskiej oraz na Pomorzu Szczecińskim.

Igły, którymi otulony jeż osiągają (u dorosłego osobnika) 1,5-2cm, a ich ilość przekracza 6000 sztuk. Igły przy skórze oraz na wierzchołku są białe, a pomiędzy tym przybierają barwy od jasnobrązowych po czarne.

Jeże są samotnikami. Jedynie w okresie godów dobierają się w pary. Ten mały, kolczasty zwierzak lubi nocne wędrówki. Szacuje się, że w ciągu jednej nocy dorosły przedstawiciel gatunki potrafi przejść ok. 2 km. To sporo, jeśli przyjrzymy się na jego króciutkie nóżki.

Jeż w Polsce jest pod ochroną. Oznacza to, że nie można ich więzić i uczynić z nich zwierzątek domowych. Jedynym wyjątkiem jest ratowanie znalezionych, chorych, potrąconych czy pogryzionych osobników. Niestety w Polsce nie ma wielu lekarzy weterynarii, którzy potrafią zająć się i leczyć ten gatunek, dlatego chcąc pomóc trzeba rozejrzeć się za lekarzem specjalizującym się w leczeniu zwierząt dzikich lub skontaktować się z ośrodkami rehabilitacji, które pokierują lub same przyjmą pod swoją opiekę potrzebującego ratunku małego ssaka. 

Jak każde żyjące zwierzę jeż narażony jest na atak pasożytów. Najczęstsze z nich to pchły, muchówki oraz kleszcze. Niestety z uwagi na budowę ciała jeż nie jest w stanie się drapać. Nie może się ocierać o gałęzie, trawy ani konary drzew. To sprzyja rozwojowi pasożytów, dlatego niemal zawsze można na ich ciele zauważyć pchły, kleszcze, rzadziej wszy. Najczęstszym preparatem stosowanym w niwelowaniu pcheł są preparaty na bazie fipronilu. Niestety nie ma na ten temat jednoznacznych badań, więc lepiej nie stosować go w ogóle. Jeśli koniecznie chcemy ulżyć znalezionemu jeżowi i uwolnić go od pcheł, które go kąsają i na pewno sprawiają mu dyskomfort należy skontaktować się z lekarzami weterynarii zajmującego się tego typu zwierzętami. Na pewno każdy udzieli sensownych, a przede wszystkim bezpiecznych wskazówek.

Wybrane dla Ciebie

Jak opiekować się chomiczym seniorem?

Średnia długość życia chomika to 2-2,5 roku. Chomiki w podeszłym wieku wymagają szczególnej uwagi i wsparcia opiekuna. Jeśli mamy szczęście, nasz pupil zachowa się w dobrym zdrowiu aż do śmierci, częściej jednak zaobserwujemy stopniowe pogarszanie się jego stanu. Warto być na to przygotowanym, by zapewnić chomikowi komfortową jesień życia.

czytaj

Lato w mieście, czyli jak zadbać o dobre samopoczucie naszych psów w upalny dzień?

Lato w Polsce robi się coraz cieplejsze, a Polacy częściej wybierają się na wakacje w południowe kraje. Ludzie są w stanie funkcjonować w bardzo niesprzyjających warunkach, dzięki zdobyczom ewolucji i technologii. Pojawia się natomiast pytanie: a co z psami?

czytaj

Zbliża się kolejna fala upałów. Uwaga na zwierzęta!

Wysokie temperatury są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także dla zwierząt. Odwodnienie, poparzenia, udar to tylko niektóre z zagrożeń, które wynikają z niewłaściwej opieki nad zwierzęciem latem. Szczególnie w trudnych warunkach są zwierzęta żyjące na uwięzi, pozostawione same sobie, często bez kropli wody zdatnej do picia.

czytaj

W jaki sposób koty przepraszają?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak koty przepraszają? Te tajemnicze stworzenia potrafią być mistrzami w sztuce wyrażania swoich uczuć. Tym razem odkryjemy różne formy przeprosin, dzięki którym koty potrafią wyrazić swoje ubolewanie po popełnionym błędzie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz