
Czy koty to zwierzęta wychodzące?
Czas czytania: 3 min

Kot wychodzący i wiążące się z tym konsekwencje
Zwierzę spacerujące bez opieki po dworze to niemal czyhające nieszczęście. Wbrew pozorom koty absolutnie nie muszą “wychodzić na polowanie”, czy przemieszczać się “własnymi ścieżkami”. To mity, które nieustannie powielane sprawiają, że wiele osób wciąż w to wierzy. Behawioryści postanowili wziąć sprawę w swoje ręce i coraz częściej, między innymi przy pomocy mediów społecznościowych informują, by przemyśleć dwukrotnie, czy wypuszczając kota w samopas, wiemy, co robimy. Jednym z największych zagrożeń, jakie na niego czyhają to po prostu śmierć spowodowana: wpadnięciem pod koła samochodu, zagryzieniem przez inne dzikie zwierzę, czy zjedzenie czegoś, co jest trucizną.
Jak zaspokoić koci instynkt łowiecki?
Koty nie potrzebują polować na myszy, by czuć się w stu procentach sobą. Nie bez powodu znajdziemy mnóstwo wędek oraz innych interaktywnych gadżetów, które w zupełności zaspokoją ich potrzebę łowiecką. Kluczowym elementem w tym wszystkim jesteśmy my, ponieważ bez naszego udziału i co najmniej 15-minutowej intensywnej zabawy, kociak nie jest w stanie zapewnić sobie endorfin.

Koty to zwierzęta domowe
Często słyszymy, że koty to zwierzęta wychodne – zastanawialiście się kiedykolwiek skąd pojawiło się takie stwierdzenie? Prawidłowo powinno ono brzmieć: koty to zwierzęta domowe, a to oznacza, że ich najlepsze warunki do życia są w domu, a nie na zewnątrz. Oczywiście, jak najbardziej możemy wypuszczać kota na balkon, taras lub ogród, ale musimy wciąż pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu terenu siatką, bądź zastosować wolierę.
Dzikie koty = dzikie choroby
Koty puszczone w samopas to również pasmo nieszczęść w postaci przyniesienia dzikich chorób. Co najważniejsze, często same osobniki nie chorują na to, co przynoszą, ale mogą zarazić tym innych osobników domu, w tym nasze psy. Ten argument jest jednym z najbardziej kluczowych, kiedy zastanawiamy się, czy wychodzący kot to dobry pomysł.
Wolnożyjące koty to również problem z nadmiernym rozmnażaniem się
Często spotykanym faktem jest to, że wychodne koty nie są wykastrowane. To niemal podwójny problem. Aktualnie świat nie nadąża za ilością małych kociaków, które rodzą się z minuty na minutę. Nie jest to absolutnie wina drapieżników, a ludzi, którzy po pierwsze zapomnieli o kastracji, która powinna być priorytetem ze względu na ich zdrowie, a po drugie postanowili, że pomimo tego sprawią, że ich kot będzie wychodnym.
Wbrew pozorom – kot wychodzący nie jest szczęśliwym kotem i nie pozwólcie sobie wmówić, że jest inaczej. Wspólnie jesteśmy w stanie poszerzać ludzką świadomość i stwarzać dla nich bezpieczną, przepełnioną miłością i… zdrowiem przestrzeń. Mamy nadzieję, z dziś zrozumieliście, dlaczego warto obalać nawet te najpopularniejsze i kontrowersyjne mity.
Wybrane dla Ciebie
Ślimaki – czy są niebezpieczne dla psów i kotów?
Ślimak sam w sobie nie jest trujący lub toksyczny dla psów i kotów. Może przenosić jednak pasożyty niebezpieczne dla tych zwierząt. Ponadto jeśli ślimak zjadł swoją ostatnią „kolację”, w postaci granulek zawierających metaldehyd – może stać się śmiertelnie niebezpieczny dla pupili.
czytajJak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytaj