Czy mój pies ma depresje?
Czas czytania: 2 min
Czym jest depresja u psa?
Depresja to choroba dosięgająca nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Nasz pies, czy nawet kot może również odczuwać smutek i mieć złe samopoczucie. Lękliwe psy, nie wyrażające skłonności do zabawy, zamknięte w sobie mogą dawać sygnał o tym, że cierpią. Depresję mogą wywołać takie sytuacje jak stres, długotrwały strach, śmierć kogoś bliskiego dla pieska czy nawet pora roku!
Co powinno nas zaniepokoić?
– brak apetytu
– brak chęci do zabawy
– unikanie kontaktu z człowiekiem
– nadmierne spanie
– lękliwość
– chowanie się w ciemne miejsca, daleko od człowieka
– niereagowanie na zaczepki człowieka
– smutne oczy
– pogorszenie się stanu sierści
Nie wszystkie objawy muszą występować jednocześnie!
Leczenie depresji u psów
Kiedy już wykluczy się zdrowotne problemy psa i stwierdzi się u niego depresję warto zastanowić się co ją spowodowało. Jeśli jest ona spowodowana porą roku i zmianą przyzwyczajeń psa, np. co do częstotliwości spacerów, to wtedy można spróbować czworonoga pobudzić do zabawy w domu. Jeśli pies przejawia niepokojące zachowania po wyprowadzce, albo śmierci jednego z domowników, można spróbować pomóc mu, np. wprowadzając drugie zwierzę. Ale ten sposób musi być dokładnie przemyślany i przeprowadzony w odpowiedni sposób. Jeśli jednak nie zdarzyło się nic nadzwyczajnego, a pies nadal ma objawy depresji to warto zwrócić się o pomoc do behawiorysty. Dobrze dobrana terapia potrafi czynić cuda. W tym szczególnym okresie należy poświęcić zwierzakowi więcej uwagi, albo jeśli sam nie masz wystarczająco czasu na dodatkowy spacer zatrudnić petsittera.
Co jeszcze?
Należy pamiętać, że nie wszystkie objawy depresji występują jednocześnie. Może się zdarzyć tak, że pies będzie przejawiał tylko jedno, lub dwa niepokojące zachowania. To w gestii właściciela leży właściwe zinterpretowanie zachowania swojego przyjaciela.
Wybrane dla Ciebie
Które koty żyją najdłużej?
Każdy z nas chciałby cieszyć się szczęśliwym życiem ze swoim kotem. Kiedy witamy nowego, czworonożnego przyjaciela w naszym domu, rzadko kiedy myślimy o nieuchronnej, ale nadal zdecydowanie odległej wizji rozstania.
czytajWesołych Świąt!
Drodzy miłośnicy zwierząt! W tym magicznym czasie świąt Bożego Narodzenia dziękujemy Wam za miłość, troskę i zaangażowanie w życie Waszych pupili. To dzięki Wam świat zwierząt jest pełen ciepła, radości i bezinteresownej miłości.
czytajJak opiekować się gryzoniem z chorobą nerek?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że tak małe stworzenia jak chomik czy szczur mogą cierpieć na przewlekłe, zaawansowane schorzenia. Jak opiekować się maluchem, którego nerki nie pracują prawidłowo?
czytajE. cuniculi – co każdy opiekun królika powinien wiedzieć?
Encephalitozoon cuniculi to patogen znany wszystkim doświadczonym opiekunom królików. Jest bardzo powszechny w populacji królików domowych i w ciężkich przypadkach może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Opiekując się królikiem, powinniśmy znać objawy tej choroby, by w razie potrzeby móc szybko na nie zareagować.
czytaj