Czy mój pies ma depresje?

Wesoły, merdający ogon psiak nagle stał się apatyczny i nie ma sił na wspólną zabawę? Nie pomaga nawet ulubiona zabawki i najpyszniejszy przysmak? Kiedy wykluczy się zdrowotne zaburzenia można przypuszczać, że spotkała Was psia depresja.
AUTOR: Monika Kelan

Czas czytania: 2 min

Czym jest depresja u psa?

Depresja to choroba dosięgająca nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Nasz pies, czy nawet kot może również odczuwać smutek i  mieć złe samopoczucie. Lękliwe psy, nie wyrażające skłonności do zabawy, zamknięte w sobie mogą dawać sygnał o tym, że cierpią. Depresję mogą wywołać takie sytuacje jak stres, długotrwały strach, śmierć kogoś bliskiego dla pieska czy nawet pora roku!

Co powinno nas zaniepokoić?

– brak apetytu

– brak chęci do zabawy

– unikanie kontaktu z człowiekiem

– nadmierne spanie

– lękliwość

– chowanie się w ciemne miejsca, daleko od człowieka

– niereagowanie na zaczepki człowieka

– smutne oczy

– pogorszenie się stanu sierści

Nie wszystkie objawy muszą występować jednocześnie!

Leczenie depresji u psów

Kiedy już wykluczy się zdrowotne problemy psa i stwierdzi się u niego depresję warto zastanowić się co ją spowodowało. Jeśli jest ona spowodowana porą roku i zmianą przyzwyczajeń psa, np. co do częstotliwości spacerów, to wtedy można spróbować czworonoga pobudzić do zabawy w domu. Jeśli pies przejawia niepokojące zachowania po wyprowadzce, albo śmierci jednego z domowników, można spróbować pomóc mu, np. wprowadzając drugie zwierzę. Ale ten sposób musi być dokładnie przemyślany i przeprowadzony w odpowiedni sposób. Jeśli jednak nie zdarzyło się nic nadzwyczajnego, a pies nadal ma objawy depresji to warto zwrócić się o pomoc do behawiorysty. Dobrze dobrana terapia potrafi czynić cuda. W tym szczególnym okresie należy poświęcić zwierzakowi więcej uwagi, albo jeśli sam nie masz wystarczająco czasu na dodatkowy spacer zatrudnić petsittera.

Co jeszcze?

Należy pamiętać, że nie wszystkie objawy depresji występują jednocześnie. Może się zdarzyć tak, że pies będzie przejawiał tylko jedno, lub dwa niepokojące zachowania. To w gestii właściciela leży właściwe zinterpretowanie zachowania swojego przyjaciela.

Wybrane dla Ciebie

Waleczny i odważny – chomik europejski

Skrzeczek, reczek, ziemny piesek a może szczekający szczur? Nazw regionalnych tego gryzonia znanych jest około 30, ale wszystkie dotyczą chomika europejskiego.

czytaj

Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?

Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?

czytaj

Dogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)

Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.

czytaj

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz