Czy można zabrać psa w góry zimą? Czy to bezpieczne?

Wypad w góry to niesamowita sprawa a zwłaszcza z takim dzielnym i oddanym towarzyszem jakim jest pies. Ja mam to szczęście, że do górskich szlaków wcale nie mam daleko. Mam pod nosem takie perełki jak Trójmorski Wierch, który liczy sobie 1145 m n.p.m. czy nieco wyższy Śnieżnik 1424 m n.p.m. Wychowałam się więc w górach i całe życie ciągnie mnie w ich stronę.
AUTOR: Karina Ubowska

Czas czytania: 4 min

Jeszcze niedawno, zanim spadł śnieg miałam okazję wraz z moimi psiakami wejść na Trójmorski Wierch oraz wspiąć się na wieżę w Czerńcu, aby pierwszy raz zdążyć na bajkowy lecz już nieco mroźny zachód słońca. Nie muszę więc chyba mówić, że jestem za tym aby zwiedzać takie miejsca nie tylko wtedy gdy słońce grzeje nam po plecach a przejrzystość powietrza pozwala nam zobaczyć najdalsze zakątki ze szczytu.

Odpowiedz sobie na pytanie – Czy jesteś na to gotowy?

Nie trzeba być zawodowcem by robić to dobrze. Trzeba po prostu znać siebie i swoje możliwości. Nie róbmy czegoś na siłę jeśli nie czujemy się w tym dobrze. A wiem, że wiele osób wybiera się w góry na oślep. Nie zważają na prognozy pogody i nie biorą pod uwagi tego, że zimą może się ona diametralnie zmienić.

To nie jest zima, którą można dostrzec w miastach. Tam często nie widać niczego więcej prócz grubych warstw śniegu, które utrudniają poruszanie się i pod wpływem których jesteśmy w stanie bardzo szybko przemoknąć i zmarznąć jeśli nie jesteśmy odpowiednio ubrani. Dlatego najlepiej jest ubrać się w kilka warstw, które idealnie do siebie przylegają i zatrzymują ciepło. By odprowadzały pot i zapewniały nasz komfort termiczny. Podobnie w przypadku obuwia – musi być ono wygodne i odpowiednio zaimpregnowane. Nie zapominajmy też o zasłonieniu głowy, twarzy a także dłoni. Tu najlepiej sprawdzi się klasyczna kominiarka, komin a także rękawiczki bez których na pewno się nie obejdzie.

Bardzo pomocnym narzędziem do przemierzania kilometrów w śniegu będą kijki trekkingowe. No ale one będą do użytku tylko i wyłącznie wtedy gdy będziemy mieć wolne dłonie. A z tym może być trochę ciężko spacerując z psem/psami na smyczy lub nawet kilku, prawda? Dlatego bardzo polecam zaopatrzenie się w pas biodrowy, który da nam tą swobodę i możliwość lepszego i sprawniejszego poruszania się w terenie. Jeśli Twojemu psiakowi zdarza się szarpać, to Twoje dłonie z pewnością bardzo szybko docenią ten gest.

Trochę bardziej zaawansowanym sprzętem będą specjalne nakładki na buty „raczki” lub rakiety śnieżne. Ja osobiście nigdy nie miałam do czynienia z takim sprzętem więc nie wielę o nim opowiem natomiast nie wątpię w to, że pomogą Wam w bezpiecznym przemierzeniu nie jednego szlaku. Przydadzą się zarówno wtedy gdy teren jest oblodzony jak i wtedy gdy wielkość zasp niemal zwala nas z nóg.

Temat w co powinniśmy zaopatrzyć psa już nie będzie tak szeroki i wymagający. Tu wiele zależy od tego jakiej rasy jest nasz psiak, czy na coś choruje i ma jakieś specjalne wymagania? Jeśli źle znosi mroźne temperatury to można zaopatrzyć go w kurtkę i buty. Dodatkowo psim must have na pewno będzie krem do łapek aby mocno nie spękały po takich wojażach oraz ręcznik, który bardzo dobrze radzi sobie z wchłanianiem wody i śnieżnych kulek, które lubią owijać się wokół psiego ciałka. Oprócz tego obowiązkowo apteczka i latarka!

Aa no i można zabrać ze sobą dodatkowy plecak jeśli mamy małego psiaka, który lubi w ten sposób zregenerować siły. Myślę, że każdy przynajmniej raz zapragnął spontanicznej podróży – gdzie nie będzie musiał martwić się o to jaki jest dzień tygodnia i czy pogoda pozwoli na dotarcie na upragnione miejsce bez przeszkód. Gdzie nie trzeba będzie planować tego co wrzucić do plecaka by nie był zbyt ciężki ale by zawierał wszystko co najpotrzebniejsze, po prostu wzięłoby się to co znalazłoby się pod ręką. To dopiero byłaby przygoda… zwłaszcza gdybyśmy jechali w to miejsce pierwszy raz totalnie go nie znając. Ale to właśnie sprawia, że wiele osób które widuję zimą na szlakach są totalnie nie przygotowane do panujących warunków. A przez to narażają nie tylko swoje zdrowie i życie ale także swoich psów.

Wybrane dla Ciebie

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz