Czy pies może mieć ADHD?

ADHD (ang. Attention Deficit Hyperactivity Disorder) to zespół nadpobudliwości, nadaktywności. Jednak pojęcie ADHD stosowane jest bardziej u ludzi. W odniesieniu do psów tak naprawdę nie używa się tego terminu, choć nazwa ta w pewnym sensie w wypowiedziach zadomowiła się. Czasami można spotkać się z terminem ADHD rzekomego. U psów mówimy po prostu o nadpobudliwości. Nadpobudliwość, nadaktywność u psów może wynikać z powodu kilku czynników. W tym miejscu należy też zwrócić uwagę, że nadpobudliwość nie oznacza tego samego, co energiczność. Należy też pamiętać, że pies nie robi też niczego złośliwie, jest to cecha typowo ludzka.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

Jakie są przyczyny psiej nadpobudliwości?

Jedną z najczęstszych przyczyn jest niedostateczna ilość ruchu i aktywności. Każdy pies ma indywidualne zapotrzebowanie na ruch. Spacer wokół bloku może być niewystarczający. Pies potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu i eksploracji terenu. Przyczyną może być również nuda i związana z nią frustracja. Obok ruchu należy zapewnić psu odpowiednią dawkę wyzwań intelektualnych. Brak zajęcia powoduje, że pies się nudzi, a pokłady energii w końcu trzeba przecież rozładować. Widok spustoszonego mieszkania nie powinien wówczas nikogo dziwić. Jeśli nie zapewni się psu zajęcia – pies sam je sobie znajdzie. Innym czynnikiem przyczyniającym się do nadmiernego pobudzenia może być stres. Stres może wywoływać przeróżne objawy u psów. Ponadto złe warunki życia, złe szkolenie (lub brak szkolenia), nieodpowiednia ilość bodźców  w okresie szczenięcym,  a nawet zbyt wczesne odstawienie od matki również mogą przyczynić się do nadaktywności u psa.

Jakie są typowe objawy psiej nadpobudliwości?

Nadpobudliwy pies jest ciągle w ruchu, wszędzie go pełno, nie może skupić się na jednej rzeczy. Taki pies będzie chciał ciągle bawić się z opiekunem bez odpoczynku. Ponadto takie psy często podgryzają ludziom ręce, ciągle szczekają i skomlą. Częstym objawem jest gryzienie i szarpanie przeróżnych przedmiotów, zwłaszcza, gdy pies zostaje w domu sam. Z czasem objawy te mogą zostać zastąpione stanami agresywnymi lub lękowymi.

Jak pomóc psu z nadpobudliwością?

Niezależnie od przyczyny do tego problemu trzeba odpowiednio podejść. Złość i frustracja opiekuna może ten problem tylko pogłębić. Nadpobudliwy pies nie powinien być karcony. Warto szukać pomocy u behawiorystów (w tym miejscu zaznaczę, że warto zwracać uwagę na metody jakie są stosowane przez danego psiego behawiorystę, unikajmy metod awersyjnych). W niektórych przypadkach do terapii trzeba włączyć środki farmakologiczne, aby uspokoić lub wyciszyć psa. Rodzaj leku i jego dawkę dobiera zawsze lekarz weterynarii (dobrze jest poszukać lekarza, który zajmuje się medycyną behawioralną). Warto uczyć psa właściwych zachowań od szczeniaka. Dobrą opcją na rozładowanie energii w przypadku bardziej zaawansowanych przypadków może okazać się trening. Sport należy dobrać do możliwości psa i stanu zdrowia. Na uspokojenie psa trafną metodą może być zabawa węchowa z użyciem, np. maty węchowej. Pies „widzi” nosem, zmysł węchu jest dla niego tak ważny jak dla człowieka oczy – to właśnie nosem pies poznaje dany teren. Zabawa węchowa może być świetnym zajęciem dla psa. Warto zainwestować również w dobrej jakości gryzaki dla psów (trzeba pamiętaj o naturalnej potrzebie żucia u psów).

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz