Czy pies widzi cienie?
Czas czytania: 3 min
Czy pies wie co to cień?
Warto zacząć od tego, że nasze czworonogi interesują się cieniami, głównie dlatego, że nie mają absolutnie pojęcia czym one są. Nie dość, że zostawiają w różnych miejscach dziwną, niemal przezroczystą poświatę, to ba – nieraz się poruszają, a co gorsza, nie da się ich złapać. Tak intrygująca postać dla zwierzaka, jaką jest cień, skutecznie przykuwa jego uwagę, ale nie zawsze powinno nas to cieszyć.
Nie przyzwyczaj psa do “zabawy z cieniem”
Często te najbardziej niewinne na pierwszy rzut oka aktywności z psem, mogą przysporzyć nam sporo kłopotów. Pomimo że niektóre aktywności są dla nas zabawne, to mogą one nieść za sobą przykre konsekwencje w postaci problemów behawioralnych, które ciężko będzie zniwelować, a jak zapewne wszyscy właściciele jakichkolwiek zwierząt się zgodzą – lepiej działać zawczasu niż później szukać pomocy.
Zabawa z psem przy pomocy cienia, czy też lasera, który oznacza niemal to samo, bywa dla niego niebywale frustrująca z uwagi na to, że nigdy nie będzie w stanie zdobyć dla swojego Pana bądź też Pani, tego właśnie pojawiającego się i znikające elementu. Doprowadza więc to nieświadome zwierzę do sporego stresu, a nawet stanów depresyjnych, powiązanych z nerwicą.
Jeśli nasz zwierzak upierdliwie poluje na cienie, w tym np. reaguje, gdy tylko podniesiemy dłoń, a ona w sposób naturalny i niewymuszony rzuca poświatę na ścianę, warto jak najszybciej odwrócić uwagę pupila jego ulubioną zabawką. W ten sposób pokażemy mu, że cienie to nie jest element wspólnej aktywności, natomiast gonienie za piłeczką już tak.
Pies boi się swojego cienia – dlaczego?
Zdarza się, że zwierzęta nie tyle co gonią cienie, a boją się swojego własnego. Może to wynikać z ogromnych problemów z socjalizacją oraz z urazami z przeszłości. Ten problem zdecydowanie wymaga zaangażowania specjalisty, którym powinien być behawiorysta znający się na wspomnianym problemie. Ekspert zwróci uwagę na elementy zachowania, które naszym gołym okiem mogą być niezauważalne. Pamiętajmy, że im prędzej powierzymy rozwiązanie tego problemu osobie biegłej w danym temacie, tym szybciej zapobiegniemy rozwojowi zaburzenia.
Psie oko tak naprawdę widzi o wiele więcej niż nam się wydaje. Fascynujące jest dla niego odbicie słońca na ścianie, czy też malutka muszka owocówka, której nawet człowiek czasem nie jest w stanie zauważyć. Psiaki bez problemu także zwrócą uwagę na to, że do naszego domu wtargnął nieproszony gość w postaci mrówki, którą człowiek zapewne by zdeptał będąc tej sytuacji absolutnie nieświadomym.
Cienie, to element, który zawsze z nami będzie, ale nie powinniśmy sprawiać, by pies uważał je za swojego towarzysza do zabaw. Kwestie behawioralne to podstawa dobrego wychowania naszego pupila, który uczony od małego konkretnych zasad, nie będzie nam przysparzał problemów, czy też dokładał nowych wyzwań w kolejnych latach.
Wybrane dla Ciebie
Które koty żyją najdłużej?
Każdy z nas chciałby cieszyć się szczęśliwym życiem ze swoim kotem. Kiedy witamy nowego, czworonożnego przyjaciela w naszym domu, rzadko kiedy myślimy o nieuchronnej, ale nadal zdecydowanie odległej wizji rozstania.
czytajWesołych Świąt!
Drodzy miłośnicy zwierząt! W tym magicznym czasie świąt Bożego Narodzenia dziękujemy Wam za miłość, troskę i zaangażowanie w życie Waszych pupili. To dzięki Wam świat zwierząt jest pełen ciepła, radości i bezinteresownej miłości.
czytajJak opiekować się gryzoniem z chorobą nerek?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że tak małe stworzenia jak chomik czy szczur mogą cierpieć na przewlekłe, zaawansowane schorzenia. Jak opiekować się maluchem, którego nerki nie pracują prawidłowo?
czytajE. cuniculi – co każdy opiekun królika powinien wiedzieć?
Encephalitozoon cuniculi to patogen znany wszystkim doświadczonym opiekunom królików. Jest bardzo powszechny w populacji królików domowych i w ciężkich przypadkach może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Opiekując się królikiem, powinniśmy znać objawy tej choroby, by w razie potrzeby móc szybko na nie zareagować.
czytaj