
Czy psy upodabniają się do swoich właścicieli?
Czas czytania: 3 min

Psychologia futrzastych czworonogów
Psiaki, podobnie jak dzieci, są czujnymi obserwatorami, którzy niczym gąbka wsiąkają wszystko to, co zaobserwują. Należy więc rozważnie podchodzić do tego, na co im pozwalamy, a na co nie, ale do tego wszystkiego dochodzi także nasz temperament, czyli spokój bądź agresja. Kumulacja wszelkich naszych zachowań jest zapamiętywana przez psyjacieli, co kształtuje ich późniejsze nawyki: te pozytywne, jak i negatywne.
Czy mój pies mnie naśladuje?
Nie raz i nie dwa mogliśmy odnieść wrażenie, że nasz pies zachowuje się dość specyficznie, a przez słowo specyficznie, mamy tutaj na myśli – klonowanie swojego właściciela, a raczej jego zachowania. Najnowsze badania pokazują, że czworonogi jak najbardziej naturalnie stają się psią wersją swojego Pana, czy też Pani.
W jednym z eksperymentów, nad którym pieczę sprawowali cenieni naukowcy, przebadano przeszło setkę psiaków – na tapet wzięto różne rasy. W trakcie testu skupiono się przede wszystkim na życiowych parametrach w postaci hormonu stresu, czy tempie bicia serca. Co więcej, takim samym badaniom zostali poddani ich ludzcy właściciele. Wyniki tego testu zwaliły wszystkich z nóg! Okazało się, że snute od dawna domysły, są… prawdą.
Psiaki to niebywale inteligentne stworzenia, które poprzez czujną obserwację stają się cząstką nas samych. W badaniu wykryto, że wspomniany hormon stresu, czy też parametry bicia serca są identyczne, jak te u właściciela. Padło nawet mocne i stanowcze stwierdzenie, że osobowości psa versus właściciela, są bliźniaczo podobne.

Jaki powinniśmy wyciągnąć z tych badań wniosek?
Należy pamiętać, że zarówno potulność psa, jak i jego agresja, mogą być skutkiem zachowania i charakteru właściciela. Wszystko, co robimy, nie tylko w stosunku do czworonoga, ale także do innych osób, czy też do otoczenia, jest zapamiętywane przez nasze futrzaste dziecko, a następnie projektowane na jego własne, lecz nabyte z zewnątrz, cechy charakteru.
Wniosek jest jeden – należy pamiętać o tym, że nasz psyjaciel to niebywale mądre stworzenie, które reaguje na całokształt naszej osobowości, temperamentu, zachowania. Jesteśmy najistotniejszym czynnikiem, który decyduje o tym, jaki tak naprawdę będzie nasz pupil i czy będzie on wypełniony pozytywnymi, czy negatywnymi cechami charakteru.
Co więcej, w badaniach zwrócono uwagę także na zwierzęta pod względem oddziaływania na człowieka. Tym samym potwierdzono, że psy mają rzeczywisty wpływ na charakter, czy też zachowanie ludzi. Często sprawiają, że stajemy się lepszym człowiekiem – ich wpływ na tę cechę jest bardziej znaczący, niż nam się w wydaje.
Czym byłby ten świat bez psiej miłości! Po raz kolejny jesteśmy zdumieni tym, jak zaskakujące są to stworzenia. Z pełną empatią i oddaniem podchodzimy do ich wielkiego serca, które jest w stanie sprawić, że ten świat staje się czymś piękniejszym.
Wybrane dla Ciebie
Jak pracuje pies ratowniczy? (wideo)
Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jakie predyspozycje powinien mieć „kandydat” na psa ratowniczego? I wreszcie, jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Zobacz wideo!
czytajMiędzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Rozmowa z Reginą Zaworską-Kulczyk z OSP Gościeradz (podcast, zdjęcia)
Dziś w Pets World Podcast gościmy Reginę Zaworską-Kulczyk – strażaczkę-ratowniczkę, przewodniczkę psów ratowniczych Loco i Salvo, założycielkę Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gościeradzu. Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Posłuchaj odcinka!
czytajRola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora
Zoofizjoterapia to jedna z dziedzin nauk weterynaryjnych, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i budzi zainteresowanie zarówno wśród lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt.
czytajKtóre koty są spokojne? Przewodnik po rasach
Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.
czytaj