Czy rzeczywiście jesień bywa dla psów niebezpieczna?

Wbrew pozorom, gdy przychodzi jesień, każdy właściciel czworonogów powinien zachować szczególną ostrożność. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele negatywnych czynników czai się tuż za rogiem. Warto mieć oczy dookoła głowy i przede wszystkim - reagować zawczasu! Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę w tym sezonie.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Jesień oznacza… spacery w zimnie

Zwierzak niestety nie wie, że o 6 rano jest naprawdę chłodno i że tym razem nie będzie to miłe wyjście w celu załatwienia spraw fizjologicznych. To Ty musisz pamiętać o tym, by zadbać o jego odporność i nie nabawić go przeziębienia. Przede wszystkim po powrocie ze spaceru sprawdź, czy jego ciało jest suche (nie pozostawiaj go mokrym!). Jeśli chcesz dodatkowo zadbać o utrzymanie prawidłowej temperatury – zainwestuj w dedykowane ubranka. W tym wypadku doskonale sprawdzą się wodoodporne płaszcze marki Trixie.

Uważaj na niespodziewane hałasy

Niestety w sezonie jesień-zima zaczyna się okres znienawidzony przez wszystkie zwierzaki. Mowa o fajerwerkach, które mocno wpływają na układ nerwowy naszych przyjaciół. Pamiętaj, by starać się nie puszczać psa wolno na nieznanym terenie – w takim momencie może on po prostu uciec, co oczywiście spowodowane będzie przeraźliwym strachem. Jeśli jesteś świadom tego, że w danym dniu bądź miejscu będą puszczane fajerwerki – zostań w domu i zaoszczędź mu dodatkowego stresu.

Grzyby – cichy wróg zwierząt

Lubisz spacery po lesie? Świetnie! Pamiętaj jednak, by zwracać szczególną uwagę na to, co Twój psiak je. Jeśli napotka on trującego grzyba, którego przez przypadek potraktuje jako przekąskę… Może to się skończyć zatruciem i wizytą u weterynarza. Zadbaj o to, by nie zjadł niczego niepożądanego.

Pomimo że kasztany to cudowna oznaka jesieni, to mogą one sprawić sporo kłopotu. Mowa głównie o tych okazach, które spadając na ziemię pozostały w swojej kolczastej i zarazem pancernej obudowie. W tym przypadku należy uważać, by pies przez przypadek nie położył na nich swojej łapki – co mogłoby uszkodzić jego delikatne poduszki – i dodatkowo, by nie zaczął się bawić kasztanem pyszczkiem, co niestety może również go zranić. 

Czy to wszystko, na co należy uważać? Zdecydowanie nie. Jesienią także lubią uaktywniać się kleszcze (zwłaszcza podczas klimatycznych spacerów w lesie) oraz wszelkiego rodzaju pasożyty. Dodatkowo, gdy zaskakują nas mroźne poranki, to należy pamiętać, że nad ranem, czy też w nocy, chodniki i ulice mogły zostać pokryte solą w celu zapewnienia bezpieczeństwa kierowcom, co niestety również uszkadza łapki psiaków. Pamiętaj, by w takim przypadku przemyć łapki po spacerze letnią wodą, w celu opłukania toksyn. Po osuszeniu dokładnie im się przyjrzyj – jeśli zauważysz cokolwiek niepokojącego, skontaktuj się z weterynarzem. 

W tym sezonie przede wszystkim musisz obserwować swojego psiaka – jeśli cokolwiek będzie nie tak, to na pewno zwrócisz na to uwagę! Pamiętaj, by mimo wszystko cieszyć się tym pięknym sezonem i nie panikować na zapas. Czujność to podstawa – wtedy nic Cię nie zaskoczy. 

Wybrane dla Ciebie

Które koty żyją najdłużej?

Każdy z nas chciałby cieszyć się szczęśliwym życiem ze swoim kotem. Kiedy witamy nowego, czworonożnego przyjaciela w naszym domu, rzadko kiedy myślimy o nieuchronnej, ale nadal zdecydowanie odległej wizji rozstania.

czytaj

Wesołych Świąt!

Drodzy miłośnicy zwierząt! W tym magicznym czasie świąt Bożego Narodzenia dziękujemy Wam za miłość, troskę i zaangażowanie w życie Waszych pupili. To dzięki Wam świat zwierząt jest pełen ciepła, radości i bezinteresownej miłości.

czytaj

Jak opiekować się gryzoniem z chorobą nerek?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że tak małe stworzenia jak chomik czy szczur mogą cierpieć na przewlekłe, zaawansowane schorzenia. Jak opiekować się maluchem, którego nerki nie pracują prawidłowo?

czytaj

E. cuniculi – co każdy opiekun królika powinien wiedzieć?

Encephalitozoon cuniculi to patogen znany wszystkim doświadczonym opiekunom królików. Jest bardzo powszechny w populacji królików domowych i w ciężkich przypadkach może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Opiekując się królikiem, powinniśmy znać objawy tej choroby, by w razie potrzeby móc szybko na nie zareagować.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz