Czy suczka powinna mieć chociaż raz szczenięta?

To pytanie podczas swojej praktyki niejednokrotnie dostaje niemal każdy lekarz weterynarii. Wokół tego tematu narosło wiele mitów. Niestety wciąż wiele osób wierzy w niczym niepoparte teorie i rozmnaża swoje psy. Nie ma bowiem żadnych badań ani potwierdzeń naukowych, że posiadanie potomstwa znacząco wpływa na zdrowie, życie czy zachowania psów. Zwierzęta w odróżnieniu od ludzi nie posiadają uczuć związanych z ciążą, opieką nad potomkami czy całym okresem ich dorastania.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 3 min

Pierwszy mit, który obala większość lekarzy, to ten który mówi, że suka po odchowaniu szczeniąt wycisza się i uspokaja. Wiele osób posiadających psy z problemami agresji decyduje się na rozmnożenie samicy z nadzieją, że jej zachowanie zmieni się na lepsze. Niestety poza pracą z profesjonalnym behawiorystą znającym się na swoim fachu nie ma lekarstwa na zmianę zachowania psa w tym obrębie, a co więcej poród oraz odchowywanie młodych może problem znacząco pogłębić.

Drugi mit mówi o lepszym zdrowiu, w tym ochronie przed nowotworami gruczołów mlekowych oraz ropomacicze. To także nie znajduje uzasadnienia w świecie medycyny weterynaryjnej. Za pojawianie się nowotworów w tym obrębie odpowiedzialna jest gospodarka hormonalna, która przez brak kastracji może doprowadzić do ich powstawania. Zatem nie można mówić, że ciąża przed czymkolwiek ochroni, a wręcz przeciwnie. Rozmnażanie zwierząt wiąże się także z wieloma konsekwencjami. Niejednokrotnie w hodowlach podczas porodu musi być obecny lekarz weterynarii. Psy małych ras często potrzebują cesarskiego cięcia. Zdarzają się również zgony matek. Ciąża i poród są bardzo obciążające dla organizmu. Zupełnie tak jak dla kobiet.

Trzeci mit, to silna więź emocjonalna z własnym czworonogiem i chęć obdarowania go pięknem macierzyństwa. Nic bardziej mylnego. Zwierzęta nie przeżywają tych chwil tak jak ludzie. Wszystko co związane z tym obszarem podyktowane jest instynktem. Suka nie kocha swoich dzieci. Dba o nie, troszczy się i pielęgnuje, ale w pewnym momencie ma ich już, najprościej mówiąc dosyć. Dzieje się tak zazwyczaj ok. 7 tygodnia życia szczeniąt, kiedy stają się już samodzielne. Na wolności zaczynałyby naukę polowania i byłyby przygotowywane przez matkę do opuszczenia gniazda. W warunkach domowych mniej więcej w tym okresie wydaje się szczenięta do nowych domów. Czy ktoś zadaje sobie pytanie jak oddanie szczeniąt wpływa na zachowanie matki? Raczej nie. To typowe dla zwierząt. Właśnie dlatego nie można przypisywać psom ludzkich cech. Wszak żadna matka nie oddałaby swojego dziecka po skończeniu przez niego kilku miesięcy. Warto to sobie zobrazować i zastanowić się czy aby na pewno suczka pragnie potomstwa?

Warto również pamiętać, że w Polsce skala bezdomności zwierząt jest ogromna. Tysiące kundelków przychodzi na świat, a część z nich ląduje w schroniskach. Szacuje się, że co czwarty pies nigdy nie wyjdzie z betonowych boksów. Hodowla psów to nieco inny temat. Hodowcy dobierają zdrowe, przebadane osobniki. Zwracają uwagę na zachowania psów, a wiele ras musi zdać nawet testy psychiczne, aby móc być dopuszczonymi do rozrodu. Tylko mądra, odpowiedzialna i zrównoważona hodowla psów ma sens.

Jeśli kiedykolwiek zechcesz rozmnożyć swoją suczkę zastanów się kilka razy. Nie powielaj mitów. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z dobrym lekarzem weterynarii.

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz