Dlaczego warto adoptować psa?
Czas czytania: 2 min
- Wpływa na zdrowie człowieka
Pies jest dobrym terapeutą zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Naukowcy potwierdzają, że obecność czworonoga dobrze wpływa na nasze zdrowie zarówno psychiczne jak i fizyczne. Powodem jest chociażby zapewnienie codziennej dawki ruchu wraz z pupilem. W dzisiejszych czasach lekarze alarmują, że brak ruchu i otyłość nas zgubi. Pies jest idealnym motywatorem, by wstać rano wcześniej i iść na spacer. Dodatkowo to zwierzę rozluźnia stres, a osoba spokojna ma niższe ciśnienie krwi. Osoby samotne, na które czeka w domu czworonożny przyjaciel sprawia, że mogą się poczuć kochane i potrzebne. Niekończące się pokłady energii i merdający ogon na nasz widok potrafi skutecznie poprawić nastrój. Badania pokazują, że psiarze rzadziej zmagają się z bezsennością i depresją.
- Uczy dzieci odpowiedzialności
Często to namowy dzieci sprawiają, że adoptujemy psa. Czy ma to na nie dobry wpływ? Bez wątpienia tak! I to w każdym wieku. Okazuje się, że wychowywanie z psem ma ogromny wpływ na rozwój pociechy. Wpływa na pewność siebie dziecka oraz na budowanie relacji z innymi ludźmi. Dodatkowo pomaga radzić sobie ze stresem oraz lepiej panować nad emocjami. Ważnym aspektem jest również budowanie odpowiedzialności, które z pewnością przyda się w dorosłym życiu. Należy jednak pamiętać, że to rodzice uczą dzieci szacunku do zwierząt. Badania pokazują, że dzieci wychowujące się ze zwierzętami rzadziej cierpią na alergie.
- Pies wykrywa choroby
Już od pewnego czasu słychać głosy, że pies potrafi rozpoznawać choroby u człowieka, w tym raka. Naukowcy pracują nad tym, by wykorzystać te umiejętności w diagnostyce. Pacjenci opisują przypadki, gdzie byli lizani w miejsce chorobowe, dzięki czemu udali się do lekarza, co uratowało ich życie.
- Pomaga poznać nowych ludzi
Spacer z psem sprzyja poznaniu nowych ludzi. Podczas kiedy psy się sobą zainteresują, trudno nie wymienić kilku zdań między sobą. Przy każdym kolejnym wyjściu, gdy mijamy tych samych ludzi, rozmowa staje się już rutyną. Wspólna miłość do psów potrafi skutecznie do siebie przyciągać ludzi. Część takich znajomości kończy się przyjaźnią na długie lata, a nawet małżeństwem!
- Podsumowanie
Czy potrzeba więcej powodów, by pies zamieszkał w Twoim domu? Radość, która towarzyszy właścicielem czworonogów jest nieopisana! W schroniskach czeka wiele piesków, którym do szczęścia brakuje człowieka na wyłączność i ciepłego kąta. Pies nie ocenia Twojego wyglądu ani statusu materialnego. Pies kocha swojego człowieka ponad wszystko i pozostaje mu wierny na zawsze.
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj