Dokumenty potrzebne w podróży po Europie

Wakacje w pełni! Kto z nas nie marzył o wspólnej podróży z psem lub kotem? Podróżowanie za granicę z naszym czworonożnym przyjacielem jest możliwe, ale musi być odpowiednio zaplanowane.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 4 min

Każdego roku liczba osób podróżujących ze swoimi pupilami rośnie. Wyjazd z kotem lub psem za granicę podlega jednak pewnym warunkom. Na terenie Europy nasz pies lub kot musi posiadać odpowiednie dokumenty uprawniające go do wyjazdu do innego kraju.

Ponadto wybierając się do danego kraju zawsze przed planowanym wyjazdem należy się upewnić, czy nie istnieją jeszcze inne dodatkowe wytyczne. Co jest więc niezbędne do podróży po Europie ze zwierzęciem? W wielu państwach Unii Europejskiej zasady dotyczące podróży ze zwierzęciem są podobne.

Zwierzę musi posiadać mikroczip lub tatuaż (wytatuowany kod)

Na terenie Polski póki co nie ma odgórnego obowiązku oznaczania pupila, jednak jeśli chcemy poruszać się ze zwierzętami na terenie UE – zwierzę takie oznaczenie musi posiadać. Mikroczip warto rozważyć niezależnie od podróżowania, ponieważ w dość szybki sposób umożliwia zidentyfikować zwierzę.

Mikroczip jest niezbędny do wystawienia paszportu  – dokumenty, który jest niezbędny do swobodnego podróżowania. Niektóre zwierzęta mogą mieć tatuaż (jeśli powstał przed 3 lipca 2011 roku).


Aktualne świadectwo szczepienia przeciwko wściekliźnie

Jest to podstawowe szczepienie wymagane przez większość krajów. Jeśli jest to pierwsze szczepienie to należy odczekać 21 dni od protokołu wykonania szczepienia (zwierzę nabiera przez ten czas odporności). Szczepienie jest ważne przez rok.

Istotny jest fakt, że szczepienie przeciwko wściekliźnie musi zostać wykonane po zaczipowaniu. Jeśli szczepienie wykonano przed zaczipowaniem to niestety musi zostać ono powtórzone.


Unijne świadectwo zdrowia zwierzęcia

Jest to rodzaj dokumentu, który zawiera szczegółowe informacje o zwierzęciu. Jest ono potrzebne w przypadku podróży z państwa lub terytorium, które nie należy do Unii Europejskiej. Dokument ten wystawia krajowy urzędowy lekarz weterynarii w państwie wyjazdu. Istotne jest, aby stało się to nie później niż 10 dni przed przyjazdem zwierzęcia do UE. Świadectwo jest ważne przez 4 miesiące


Paszport europejski

Wystawia go uprawniony do tego lekarz weterynarii (nie każdy lekarz je posiada). Wizytę „paszportową”, czyli taką, kiedy paszport dopiero będzie wystawiany, warto umówić sobie wcześniej, nie dzień, czy dwa przed planowanym wyjazdem.

Wiąże się to z tym, że zwierzę musi zostać przez lekarza zbadane i jeśli jest konieczność – również zaszczepione. Nie warto zostawiać tego na ostatnia chwilę, bo przysporzy to sporo stresu. Jakie informacje zawarte są w paszporcie? Zawiera opis i szczegółowe dane o zwierzęciu: dane dotyczące mikroczipu lub tatuażu, wpis dotyczący szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz dane opiekuna i lekarza weterynarii, który paszport wystawił. Jakie zwierzęta muszą mieć paszport? Obowiązek ten dotyczy psów, kotów i fretek.


Regulacje w innych krajach

W niektórych krajach może być wymagana dodatkowa profilaktyka przeciwko wybranym pasożytom lub innym chorobom. W krajach takich jak: Wielka Brytania, Malta, Finlandia Irlandia i Norwegia w przypadku psów podróżujących obowiązuje dodatkowo profilaktyka przeciw Echinococcus multilocularis (tasiemiec bąblowcowy), która musi zostać przeprowadzona w okresie nie dłuższym niż 120 godzin i nie krótszym niż 24 godziny przed planowaną datą podróży.

Podróżując z psem bezpośrednio pomiędzy tymi państwami profilaktyka przeciw E. mulilocularis nie jest wymagana. Ponadto w niektórych krajach nie należących do UE wymaga się badania poziomu przeciwciał metodą miareczkowania przeciwko wściekliźnie. Badanie takie przeprowadza się na próbce pobranej nie wcześniej niż 30 dni od daty szczepienia. Czasami pojawia się pytanie czy zwierzę może podróżować z inną osobą? Może, ale osoba ta musi zostać przez nas pisemnie upoważniona.

Wakacyjna podróż ze zwierzęciem może być ciekawą przygodą, należy jednak pamiętać, aby przed wyjazdem do danego kraju zawsze sprawdzić prawo, które w danym miejscu obowiązuje.

Wybrane dla Ciebie

Które koty są spokojne? Przewodnik po rasach

Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.

czytaj

Nosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)

Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!

czytaj

Koty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania

Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?

czytaj

Wizyta u weterynarza

Wizyta u weterynarza to ważne wydarzenie w życiu każdego psa. Dla wielu czworonogów może to być stresujące przeżycie. Dlatego warto poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie psa do tej wizyty. Poniżej znajdziesz szczegółowy przewodnik, jak zrobić to krok po kroku.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz