Ekspert radzi: papuga nimfa

W cyklu ekspert radzi przedstawimy Wam wskazówki na podstawie pytań od naszych czytelników. Każdy świadomy, przyszły właściciel ptaka powinien zdawać sobie sprawę z tego jak prawidłowo o niego zadbać. Wiedza nie kończy się na żywieniu. Należy dobrze wyposażyć klatkę i poznać lepiej gatunek, który mamy w domu.
AUTOR: Eugeniusz Kupczak

Czas czytania: 2 min

Silna więź

Pamiętajmy, papużka to nie zabawka – to żywe zwierzę. Decydując się na zakup musimy to mieć na uwadze. Dobrze jest jak przynajmniej 2 osoby w domu będą mieć z ptaszkiem dobry kontakt. Znam osoby, które wyrobiły papudze paszport i zabierają je na wakacje czy do rodziny. Ptak to równoprawny członek rodziny!

Klatka

Pamiętajmy, klatka powinna być jak największa, nie zawsze będziemy mieć czas aby naszego pupila wypuścić, a zostawić samego latającego po pokoju bez kontroli to zabójstwo. Jeśli zdecydujemy się na parkę to budkę lęgową zawsze umieszczamy na zewnątrz klatki, nie zabieramy wtedy miejsca papużkom, a my będziemy mieć wygodną kontrolę budki.

Miski

Zdecydowanie polecam pojemniki nierdzewne, plastikowe papuga lubi obgryzać i niszczyć. Pojemników powinno być przynajmniej 3 – woda, jedzenie, warzywo, owoc. Miski ceramiczne będą tutaj dobrym rozwiązaniem i są bardziej higieniczne!

Zabawki

Zabawki dla papużki to ważna rzecz, lecz zdecydowanie odradzam plastikowe zabawki czy lusterka i dzwoneczki. Polecam tylko naturalne z drewna np. drabinki, huśtawki oraz zabawki z grubego sznura – to aktualnie bardzo popularne, teraz papużki lubią się po nich spinać i są dla nich bezpieczne.

Suplementacja

Latem polecam zdecydowanie Mniszek Lekarski (Popularny Mlecz) oraz Jarmuż, który możemy sami posadzić nawet w doniczce. Jest to bogactwo naturalnych witamin, a Jarmuż to roślina 2 letnia więc i zimą będziemy mieć zielono w domu!

Podłoże

Zdecydowanie polecam na spód klatki piasek, modne stały się teraz zrębki drewniane, jednak nie polecam tego. Papużka pijąc wylewa wodę na spod klatki, zrębki zaczynają pleśnieć, wytwarza się grzyb i rozmnaża się różne robactwo, które jest szkodliwe dla papugi i człowieka.

Rozmnażanie

Decydując się na rozmnażanie nimf należy pamiętać o paru ważnych rzeczach. Dokupując towarzysza kupujemy u sprawdzonego hodowcy (nie na giełdach), robimy ptakowi kwarantannę, od razu nie wpuszczamy do tej samej klatki tylko obok do drugiej. Po paru dniach możemy wpuścić je razem ale miejmy nadzór nad tym. Najlepiej zrobić to, np. w weekend. Zdecydowanie odradzam wpuszczania do klatki innych gatunków papug.

Wybrane dla Ciebie

Rola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora

Zoofizjoterapia to jedna z dziedzin nauk weterynaryjnych, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i budzi zainteresowanie zarówno wśród lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt.

czytaj

Które koty są spokojne? Przewodnik po rasach

Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.

czytaj

Nosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)

Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!

czytaj

Koty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania

Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz