Ekspert radzi: papuga nimfa

W cyklu ekspert radzi przedstawimy Wam wskazówki na podstawie pytań od naszych czytelników. Każdy świadomy, przyszły właściciel ptaka powinien zdawać sobie sprawę z tego jak prawidłowo o niego zadbać. Wiedza nie kończy się na żywieniu. Należy dobrze wyposażyć klatkę i poznać lepiej gatunek, który mamy w domu.
AUTOR: Eugeniusz Kupczak

Czas czytania: 2 min

Silna więź

Pamiętajmy, papużka to nie zabawka – to żywe zwierzę. Decydując się na zakup musimy to mieć na uwadze. Dobrze jest jak przynajmniej 2 osoby w domu będą mieć z ptaszkiem dobry kontakt. Znam osoby, które wyrobiły papudze paszport i zabierają je na wakacje czy do rodziny. Ptak to równoprawny członek rodziny!

Klatka

Pamiętajmy, klatka powinna być jak największa, nie zawsze będziemy mieć czas aby naszego pupila wypuścić, a zostawić samego latającego po pokoju bez kontroli to zabójstwo. Jeśli zdecydujemy się na parkę to budkę lęgową zawsze umieszczamy na zewnątrz klatki, nie zabieramy wtedy miejsca papużkom, a my będziemy mieć wygodną kontrolę budki.

Miski

Zdecydowanie polecam pojemniki nierdzewne, plastikowe papuga lubi obgryzać i niszczyć. Pojemników powinno być przynajmniej 3 – woda, jedzenie, warzywo, owoc. Miski ceramiczne będą tutaj dobrym rozwiązaniem i są bardziej higieniczne!

Zabawki

Zabawki dla papużki to ważna rzecz, lecz zdecydowanie odradzam plastikowe zabawki czy lusterka i dzwoneczki. Polecam tylko naturalne z drewna np. drabinki, huśtawki oraz zabawki z grubego sznura – to aktualnie bardzo popularne, teraz papużki lubią się po nich spinać i są dla nich bezpieczne.

Suplementacja

Latem polecam zdecydowanie Mniszek Lekarski (Popularny Mlecz) oraz Jarmuż, który możemy sami posadzić nawet w doniczce. Jest to bogactwo naturalnych witamin, a Jarmuż to roślina 2 letnia więc i zimą będziemy mieć zielono w domu!

Podłoże

Zdecydowanie polecam na spód klatki piasek, modne stały się teraz zrębki drewniane, jednak nie polecam tego. Papużka pijąc wylewa wodę na spod klatki, zrębki zaczynają pleśnieć, wytwarza się grzyb i rozmnaża się różne robactwo, które jest szkodliwe dla papugi i człowieka.

Rozmnażanie

Decydując się na rozmnażanie nimf należy pamiętać o paru ważnych rzeczach. Dokupując towarzysza kupujemy u sprawdzonego hodowcy (nie na giełdach), robimy ptakowi kwarantannę, od razu nie wpuszczamy do tej samej klatki tylko obok do drugiej. Po paru dniach możemy wpuścić je razem ale miejmy nadzór nad tym. Najlepiej zrobić to, np. w weekend. Zdecydowanie odradzam wpuszczania do klatki innych gatunków papug.

Wybrane dla Ciebie

Jak opiekować się chomiczym seniorem?

Średnia długość życia chomika to 2-2,5 roku. Chomiki w podeszłym wieku wymagają szczególnej uwagi i wsparcia opiekuna. Jeśli mamy szczęście, nasz pupil zachowa się w dobrym zdrowiu aż do śmierci, częściej jednak zaobserwujemy stopniowe pogarszanie się jego stanu. Warto być na to przygotowanym, by zapewnić chomikowi komfortową jesień życia.

czytaj

Lato w mieście, czyli jak zadbać o dobre samopoczucie naszych psów w upalny dzień?

Lato w Polsce robi się coraz cieplejsze, a Polacy częściej wybierają się na wakacje w południowe kraje. Ludzie są w stanie funkcjonować w bardzo niesprzyjających warunkach, dzięki zdobyczom ewolucji i technologii. Pojawia się natomiast pytanie: a co z psami?

czytaj

Zbliża się kolejna fala upałów. Uwaga na zwierzęta!

Wysokie temperatury są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także dla zwierząt. Odwodnienie, poparzenia, udar to tylko niektóre z zagrożeń, które wynikają z niewłaściwej opieki nad zwierzęciem latem. Szczególnie w trudnych warunkach są zwierzęta żyjące na uwięzi, pozostawione same sobie, często bez kropli wody zdatnej do picia.

czytaj

W jaki sposób koty przepraszają?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak koty przepraszają? Te tajemnicze stworzenia potrafią być mistrzami w sztuce wyrażania swoich uczuć. Tym razem odkryjemy różne formy przeprosin, dzięki którym koty potrafią wyrazić swoje ubolewanie po popełnionym błędzie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz