Ekspert radzi: papuga nimfa

W cyklu ekspert radzi przedstawimy Wam wskazówki na podstawie pytań od naszych czytelników. Każdy świadomy, przyszły właściciel ptaka powinien zdawać sobie sprawę z tego jak prawidłowo o niego zadbać. Wiedza nie kończy się na żywieniu. Należy dobrze wyposażyć klatkę i poznać lepiej gatunek, który mamy w domu.
AUTOR: Eugeniusz Kupczak

Czas czytania: 2 min

Silna więź

Pamiętajmy, papużka to nie zabawka – to żywe zwierzę. Decydując się na zakup musimy to mieć na uwadze. Dobrze jest jak przynajmniej 2 osoby w domu będą mieć z ptaszkiem dobry kontakt. Znam osoby, które wyrobiły papudze paszport i zabierają je na wakacje czy do rodziny. Ptak to równoprawny członek rodziny!

Klatka

Pamiętajmy, klatka powinna być jak największa, nie zawsze będziemy mieć czas aby naszego pupila wypuścić, a zostawić samego latającego po pokoju bez kontroli to zabójstwo. Jeśli zdecydujemy się na parkę to budkę lęgową zawsze umieszczamy na zewnątrz klatki, nie zabieramy wtedy miejsca papużkom, a my będziemy mieć wygodną kontrolę budki.

Miski

Zdecydowanie polecam pojemniki nierdzewne, plastikowe papuga lubi obgryzać i niszczyć. Pojemników powinno być przynajmniej 3 – woda, jedzenie, warzywo, owoc. Miski ceramiczne będą tutaj dobrym rozwiązaniem i są bardziej higieniczne!

Zabawki

Zabawki dla papużki to ważna rzecz, lecz zdecydowanie odradzam plastikowe zabawki czy lusterka i dzwoneczki. Polecam tylko naturalne z drewna np. drabinki, huśtawki oraz zabawki z grubego sznura – to aktualnie bardzo popularne, teraz papużki lubią się po nich spinać i są dla nich bezpieczne.

Suplementacja

Latem polecam zdecydowanie Mniszek Lekarski (Popularny Mlecz) oraz Jarmuż, który możemy sami posadzić nawet w doniczce. Jest to bogactwo naturalnych witamin, a Jarmuż to roślina 2 letnia więc i zimą będziemy mieć zielono w domu!

Podłoże

Zdecydowanie polecam na spód klatki piasek, modne stały się teraz zrębki drewniane, jednak nie polecam tego. Papużka pijąc wylewa wodę na spod klatki, zrębki zaczynają pleśnieć, wytwarza się grzyb i rozmnaża się różne robactwo, które jest szkodliwe dla papugi i człowieka.

Rozmnażanie

Decydując się na rozmnażanie nimf należy pamiętać o paru ważnych rzeczach. Dokupując towarzysza kupujemy u sprawdzonego hodowcy (nie na giełdach), robimy ptakowi kwarantannę, od razu nie wpuszczamy do tej samej klatki tylko obok do drugiej. Po paru dniach możemy wpuścić je razem ale miejmy nadzór nad tym. Najlepiej zrobić to, np. w weekend. Zdecydowanie odradzam wpuszczania do klatki innych gatunków papug.

Wybrane dla Ciebie

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz