Giardioza u psów i kotów

Giardioza to zoonotyczna choroba powodowana przez pasożytniczego pierwotniaka Giardia intestinalis (nazywana jeszcze czasami Giardia duodenalis lub Giardia lamblia), który charakteryzuje się wysoką ekstensywnością na całym świecie. Jest to jedna z najczęściej obserwowanych inwazji pasożytniczych w Polsce.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

Podstawowe informacje

Pasożyt ten został podzielony na wiele genotypów od A do G (niektóre źródła podają ósmy genotyp – H, który dotyczy ssaków morskich). Podział ten jest związany ze stopniem specyficzności względem gospodarza, ponieważ pasożyt może mieć wielu żywicieli, są nimi ludzie, psy, koty, przeżuwacze oraz gryzonie. Inwazję u psów mogą powodować genotypy A, B, C, D. U kotów są to genotypy A, B i F. W Polsce stwierdzano występowanie u psów genotypów A, C oraz D. Z kolei u kotów stwierdzano genotypy A, B oraz D, który jest typowy dla psów. Z zestawienia tego wynika, że człowiek może zarazić się pasożytem od psów i kotów, zwierzęta mogą zarażać się między sobą, a nawet mogą zarażać się od ludzi.

Pasożyt wydalany jest z kałem w postaci cysty z trofozoitami, które są wysoce inwazyjne. W idealnych warunkach cysty mogą przetrwać nawet kilka miesięcy. Do zarażenia dochodzi drogą pokarmową. Dawka inwazyjna wynosi od 1 do 100 cyst, średnio 10 cyst. Głównym źródłem zarażenia jest zanieczyszczona woda, ale także gleba i żywność. W przypadku zwierząt w rozprzestrzenianiu się inwazji rolę odgrywa gleba zanieczyszczona odchodami zarażonych osobników. Co ważne, cysty mogą być wydalane zarówno przez zwierzęta chore, jak i te, które nie wykazują objawów klinicznych. Wydalanie cyst może trwać kilka tygodni do kilku miesięcy. Choroba może przebiegać w sposób bezobjawowy. U zwierząt z obniżoną odpornością, silnie zestresowanych, niedożywionych, mogą pojawić się objawy takie jak: przewlekłe, nawracające wodniste biegunki, brak apetytu, utrata masy ciała, senność, wymioty. Narażone są także zwierzęta młode. Na rozwój choroby ogromny wpływ ma odpowiedź immunologiczna gospodarza. Pasożyt przylega do ściany jelita cienkiego, przez co może dochodzić do jego uszkodzeń i wywoływania reakcji zapalnej. Skutkiem tego może być zaburzone wchłanianie u zwierząt.

Jak zapobiegać?

Niezbędnymi elementami zapobiegania przenoszenia pasożyta jest mycie i suszenie pomieszczeń. Obowiązkowe jest przestrzeganie higieny osobistej przez osoby opiekujące się zwierzętami. Pojemniki na karmę i miski powinny być codziennie wyparzane wrzątkiem. Zwierzęta, u których występuje biegunka oraz u których zarażenie zostało potwierdzone, zawsze powinny być poddawane izolacji. W eliminacji cyst pomocne może być używanie szamponów z chlorheksydryną. Niektóre źródła podają, że cysty znajdujące się na powierzchniach mogą być niszczone poprzez zmywanie gorącą wodą pod wysokim ciśnieniem. Dokładne czyszczenie powierzchni czwartorzędowymi związkami amonowymi również wykazuje dość wysoką skuteczność w niszczeniu cyst pasożyta. Przed wprowadzeniem nowego zwierzęcia na teren, na którym są już inne zwierzęta, wskazane jest wykonanie testów.

Diagnozowanie giardiozy polega na wykonaniu bezpośredniego badania kału, flotacji kału, testu immunoenzymatycznego ELISA, który umożliwia wykrywanie antygenu w kale lub testu PCR. W praktyce wykonuje się najczęściej test na obecność antygenu w kale.

Wybrane dla Ciebie

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz