Giardioza u psów i kotów
Czas czytania: 3 min
Podstawowe informacje
Pasożyt ten został podzielony na wiele genotypów od A do G (niektóre źródła podają ósmy genotyp – H, który dotyczy ssaków morskich). Podział ten jest związany ze stopniem specyficzności względem gospodarza, ponieważ pasożyt może mieć wielu żywicieli, są nimi ludzie, psy, koty, przeżuwacze oraz gryzonie. Inwazję u psów mogą powodować genotypy A, B, C, D. U kotów są to genotypy A, B i F. W Polsce stwierdzano występowanie u psów genotypów A, C oraz D. Z kolei u kotów stwierdzano genotypy A, B oraz D, który jest typowy dla psów. Z zestawienia tego wynika, że człowiek może zarazić się pasożytem od psów i kotów, zwierzęta mogą zarażać się między sobą, a nawet mogą zarażać się od ludzi.
Pasożyt wydalany jest z kałem w postaci cysty z trofozoitami, które są wysoce inwazyjne. W idealnych warunkach cysty mogą przetrwać nawet kilka miesięcy. Do zarażenia dochodzi drogą pokarmową. Dawka inwazyjna wynosi od 1 do 100 cyst, średnio 10 cyst. Głównym źródłem zarażenia jest zanieczyszczona woda, ale także gleba i żywność. W przypadku zwierząt w rozprzestrzenianiu się inwazji rolę odgrywa gleba zanieczyszczona odchodami zarażonych osobników. Co ważne, cysty mogą być wydalane zarówno przez zwierzęta chore, jak i te, które nie wykazują objawów klinicznych. Wydalanie cyst może trwać kilka tygodni do kilku miesięcy. Choroba może przebiegać w sposób bezobjawowy. U zwierząt z obniżoną odpornością, silnie zestresowanych, niedożywionych, mogą pojawić się objawy takie jak: przewlekłe, nawracające wodniste biegunki, brak apetytu, utrata masy ciała, senność, wymioty. Narażone są także zwierzęta młode. Na rozwój choroby ogromny wpływ ma odpowiedź immunologiczna gospodarza. Pasożyt przylega do ściany jelita cienkiego, przez co może dochodzić do jego uszkodzeń i wywoływania reakcji zapalnej. Skutkiem tego może być zaburzone wchłanianie u zwierząt.
Jak zapobiegać?
Niezbędnymi elementami zapobiegania przenoszenia pasożyta jest mycie i suszenie pomieszczeń. Obowiązkowe jest przestrzeganie higieny osobistej przez osoby opiekujące się zwierzętami. Pojemniki na karmę i miski powinny być codziennie wyparzane wrzątkiem. Zwierzęta, u których występuje biegunka oraz u których zarażenie zostało potwierdzone, zawsze powinny być poddawane izolacji. W eliminacji cyst pomocne może być używanie szamponów z chlorheksydryną. Niektóre źródła podają, że cysty znajdujące się na powierzchniach mogą być niszczone poprzez zmywanie gorącą wodą pod wysokim ciśnieniem. Dokładne czyszczenie powierzchni czwartorzędowymi związkami amonowymi również wykazuje dość wysoką skuteczność w niszczeniu cyst pasożyta. Przed wprowadzeniem nowego zwierzęcia na teren, na którym są już inne zwierzęta, wskazane jest wykonanie testów.
Diagnozowanie giardiozy polega na wykonaniu bezpośredniego badania kału, flotacji kału, testu immunoenzymatycznego ELISA, który umożliwia wykrywanie antygenu w kale lub testu PCR. W praktyce wykonuje się najczęściej test na obecność antygenu w kale.
Wybrane dla Ciebie
Zasady zdrowego dokarmiania ptaków wolno żyjących
Zima w pełni. Za oknem mróz, twarda ziemia nie pomaga zwierzętom w poszukiwaniu jedzenia. Czy możemy coś z tym zrobić? Pewnie! Zanim jednak przystąpimy do pomocy, należy zadać sobie pytanie czy dokarmiać ptaki wolno żyjące, kiedy i jeśli tak, to czym?
czytajJak oduczyć psa spania w łóżku?
Spanie z psem w łóżku to przyjemność dla wielu właścicieli. Bywa jednak, że z różnych przyczyn zdecydujemy się zmienić tę praktykę. Oto kilka wskazówek, jak skutecznie oduczyć psa spania w łóżku.
czytajKrólik i kawia domowa – czy mogą żyć w jednej klatce?
Króliki mieszkające w jednej zagrodzie z kawiami domowymi są częstym widokiem w sklepach zoologicznych. Jest to zestawienie międzygatunkowe powielane w polskich domach od lat. Wraz ze wzrostem wiedzy na temat opieki nad tymi zwierzętami, stało się jasne, że jest to połączenie nietrafione.
czytajJak zadbać o formę zwierzaka w okresie zimowym? Rozmowa z zoofizjoterapeutką Weroniką Suwińską-Stańkowską (podcast, zdjęcia)
Kim jest fizjoterapeuta zwierząt i z jakich metod korzysta w codziennej pracy? Jak możesz pomóc swojemu pupilowi w walce z nadwagą? Jak oczyścić łapki zwierzaka z soli drogowej? Posłuchaj rozmowy z zoofizjoterapeutką Weroniką Suwińską-Stańkowską, która była gościem 26. odcinka Pets World Podcast.
czytaj