Ile lat żyją nasi pupile?

W piątek przedstawialiśmy Wam to, jak obliczyć wiek naszego pupila. Dzisiaj zapoznamy się z tym, jak długą żyją koty i psy. Oczywiście zależy to od wielu czynników, m.in rasy i przebytych oraz wrodzonych chorób. Możemy jednak postarać się uśrednić ten wiek.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 2 min

Ile przeciętnie żyją koty?

W zależności od rasy, stanu zdrowotnego i wielu innych czynników, które mają na to znaczący wpływ, mówi się, że nasi mruczący przyjaciele dożywają przeciętnie od 12 do aż 20 lat. Co więcej, ten sam przelicznik dotyczy także ich większej postury krewnych, czyli – tygrysów, lampartów, czy lwów. 

Ważnym aspektem jest także miejsce przebywania kota. Jeżeli jest on domowym zwierzęciem, to jego kres życia powinien nastąpić później, natomiast u wychodnych drapieżników, może on się skrócić. 

Wiele zależy także od żywienia, profilaktyki w zakresie chorób, odpowiednich szczepień oraz dostępu do pomocy medycznej.

Są pewne rzeczy, na które wpływu jednak nie mamy. Często jest to po prostu genetyka, lecz pamiętajmy, że w większości przypadków, jeśli szybko zareagujemy, to mamy możliwość pomocy swojemu przyjacielowi, bądź złagodzenia występujących objawów.

Ile przeciętnie żyją psy?

Tak samo, jak w przypadku kotów, czynników, które wpływają na długość psiego życia, jest naprawdę wiele. Jak sami teraz się dowiedzieliście – nawet wielkość ma na to wpływ. Jednak mówi się, że psiaki żyją przeciętnie od 10 do 15 lat.

Czy mam realny wpływ na żywotność swojego zwierzaka?

Oczywiście, że tak. Pamiętaj, by zapewnić mu przede wszystkim:

  • karmę wysokiej jakości;
  • spokój i duuużo miłości;
  • świeżą, czystą wodę w jego misce;
  • ochronę zarówno przed mrozem, jak i przed upałami;
  • troskę o jego zdrowie i dietę – aktywność to podstawa;
  • reakcję na niepokojące objawy.

Zwierzęce życie jest niesamowicie krótkie, dlatego odłóżcie już ten tekst i biegnijcie mocno przytulić swojego czworonoga! Ogrom miłości na pewno Wam obojgu nie zaszkodzi.

Wybrane dla Ciebie

Waleczny i odważny – chomik europejski

Skrzeczek, reczek, ziemny piesek a może szczekający szczur? Nazw regionalnych tego gryzonia znanych jest około 30, ale wszystkie dotyczą chomika europejskiego.

czytaj

Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?

Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?

czytaj

Dogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)

Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.

czytaj

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz