Jak często trzeba zmieniać psu legowisko?

Legowisko jest jednym z podstawowych elementów wyprawki jaka zaczyna kompletować świeżo upieczony właściciel psa. Jest to słuszne podejście ponieważ to gdzie i jak sypią nasz pies może mieć wpływ na jego samopoczucie a także układ ruchu.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 3 min

Wraz z upływem czasu pojawia się jednak pytanie kiedy wymienić legowisko. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Legowisko należy wymieniać po prostu w miarę potrzeby.

Na początku życia naszego psiaka musimy zdecydować czy chcemy kupić mniejsze legowisko I wymieniać je w trakcie wzrostu szczeniaka.. czy też kupić większe do którego nasz psiak dorośnie. W pierwszym przypadku czas na zmianę legowiska przyjdzie wtedy kiedy zauważymy, że psiak najzwyczajniej przestaje się w nim mieścić. Jeżeli nasz pies chętnie korzystał z legowiska a nagle zauważymy, że nie chce się w nim kłaść i zaczyna wybierać inne miejsca może to oznaczać, że przestał się mieścić i legowisko nie jest już dla niego wygodne. Przy dobieraniu rozmiaru legowiska pamiętajmy, że powinno ono być na tyle duże aby pies swobodnie mógł się w nim swobodnie ułożyć.

Kolejnym kryterium które powinniśmy brać pod uwagę rozważając wymianę legowiska jest jego stan. W przypadku młodych psiaków które często gryzą, żują czy też drapią swoje posłanie powinniśmy zwracać uwagę czy nie mają dostępu do wypełnienia legowiska. Dziurawy materiał może prowokować psa do wyciągania a także celowego lub przypadkowego zjedzenia wypełnienia co może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Dziurawy pokrowiec powinien więc skłonić nas do wymiany legowiska na nowe albo chociaż zabezpieczenia czy zaszycia dziur tak by nasz psiak nie miał dostępu do wypełnienia.

Do zmiany legowiska może skłonić nas również wiek bądź problemu zdrowotne naszego psa. U starszym zwierzaków lub młodszych ale mających problemy ortopedyczne (np dysplazja stawów) dobrze sprawdzają się legowiska ortopedyczne. Dzięki wypełnieniu z pianki memory foam legowisko idealnie dopasowuje się do ciała psa i pomagają odciążyć bolące stawy.

W przypadku starszych psiaków warto również przyjrzeć się w jaki sposób pies musi wchodzić do swojego legowiska. Wysokie boki posłania utrudniają wejście psiaków które mają problemu z poruszaniem i w związku z pojawiającym się z bólem mogą korzystać z posłania mniej chętnie. W przypadku takich psiaków warto rozważyć. Zmianę legowiska na takie które jest płaskie lub ma bardzo niskie boki, jeśli pies nie będzie musiał wysoko unosić nóg przy wchodzeniu na posłanie prawdopodobnie będzie korzystał z niego chętniej.

Legowisko dla starszego psa powinno mieć również antypoślizgowy spód, tak aby w czasie układania się w nim posłanie nie przesunęło się nagle co mogłoby spowodować drobne urazy.

Zmianę legowiska mogą wymusić również pasożyty. W przypadku inwazji pcheł, wszy lub wszołów poza zastosowaniem preparatów które mają pozbyć się ektopasożytów z psa zaleca się także dokładne wyszorowanie i wypranie wszystkich powierzchni i materiałów z którymi miał kontakt nasz pies. Ma to na celu pozbycie się jaj, przy pominięciu tego kroku formy dorosłe które wylęgną się z jaj mogą ponownie zasiedlić skórę i sierść naszego psa mimo zastosowania zaleconych przez lekarza weterynarii środków. W takim przypadku konieczne jest wypranie legowiska w wysokiej temperaturze, jeżeli nie mamy takiej możliwość koniecznością może być wymiana legowiska na nowe.

Psie posłanie powinniśmy również wymienić kiedy zwyczajnie się zużyje. Z czasem legowisko zaczyna tracić kształt, wypełnienie zbija się w nieregularne kule co znacznie zmniejsza komfort użytkowania legowiska i nasz pies może niechętnie z niego korzystać.

Wybrane dla Ciebie

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz