Jak dorasta kot? Od kociaka do seniora

Rozwój kota można podzielić na kilka etapów. Prawidłowy przebieg wszystkich etapów ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania kota w jego dorosłym życiu. Wyróżnia się: okres noworodkowy i socjalizacji, dojrzewanie oraz etap kota dorosłego, ale jeszcze młodego. Trzeba mieć na uwadze fakt, że opisane poniżej etapy rozwoju nie są do końca stałe, jest to przybliżony czas, ponieważ rozwój kociąt zależy też od ich indywidualnych cech osobniczych. Dorastanie kota to dość obszerny temat, o którym można przeprowadzić szereg wykładów.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 4 min

Okres noworodkowy i okres socjalizacji

Kocięta rodzą się ślepe i są całkowicie zależne od matki. Czołgają się, wokalizują, reagują na zapach (węch jest obecny od urodzenia i rozwija się do około 3 tygodnia życia) oraz  dotyk. Po około 5 dniach zaczynają słyszeć, po tygodniu zaczynają otwierać oczy. W tym okresie powinno się rozpocząć stymulację neurologiczną. Kocięta są wrażliwe na dotyk, zaczynają rozpoznawać niektóre zapachy. W tym czasie ważne jest przebywanie z matką i kociętami, zbyt szybkie zabranie młodych z gniazda może skutkować zaburzeniami behawioralnymi i społecznymi w przyszłości. To czas, w którym kocięta przede wszystkim śpią, jedzą i rosną. Około 3 tygodnia życia warto pomyśleć o pierwszym odrobaczaniu, następnie w 5 i 7 tygodniu (co 2 tygodnie), a potem już raz w miesiącu aż do ukończenia 6 miesiąca życia.

Okres socjalizacji rozpoczyna się w 3 tygodniu życia i kończy w 7. – 8. tygodniu ich życia (niektóre źródła podają, że okres ten trwa do 9-10 tygodnia). W 3 tygodniu życia zaczynają wyrastać także zęby, rozpoczyna się okres, w którym można stopniowo wprowadzać do diety kociaka stały pokarm. Jest to czas w którym, można przyzwyczajać kocięta do pewnych zabiegów, np. czesania. W tym etapie kocięta powinny być głaskane i brane na ręce. Czas socjalizacji to czas, w którym wyposażamy zwierzęta w pewne narzędzia, dzięki którym będą się one dobrze czuły w obecności innych zwierząt i ludzi. To intensywny okres rozwoju, w którym kocię poznaje świat, zapisuje w pamięci zdarzenia pozytywne i negatywne. Od tego okresu zależy w bardzo dużej mierze to, jak kociak będzie funkcjonował w przyszłości. Socjalizacja ma ogromne znaczenie w kształtowaniu się relacji społecznych. Zabawa z innymi kotami jest bardzo ważna, ponieważ w tym okresie rozwijają się prawidłowe zachowania względem innych. Jeśli kocięta zostaną zbyt szybko odłączone od matki lub w tym okresie będą miały zbyt mało okazji do interakcji z innymi kotkami , nie nauczą się kontrolowania swoich odruchów i w przyszłości mogą wykazywać niestety agresywne zachowania. Kot w tym okresie nabiera różnych doświadczeń i z tego względu etap ten jest najważniejszy. W tym okresie poza odrobaczaniem trzeba odwiedzić gabinet weterynaryjny ze względu na to, że to czas pierwszego szczepienia, które przypada między 6 a 8 tygodniem życia. Około 8 tygodnia życia kociaki mają już pełen pakiet zębów mlecznych.

Dojrzewanie (od 4 do 12 miesiąca życia)

Na tym etapie zapomnijmy o malutkiej puchatej kulce. Kot w tym okresie zaczyna polować, rozwijają się więc jego zdolności łowieckie. W tym okresie kot będzie skakał, biegał, będzie rozpierała go energia, zwyczajnie wszędzie będzie go pełno i jest to naturalne. Bardzo ważne jest, aby w tym okresie zapewnić kotu zabawki i poświęcać mu uwagę. Około 3 miesiąca życia rozpoczyna się wymiana uzębienia mlecznego na stałe. Wymiana zębów powinna zakończyć się około 6 miesiąca życia. W tym okresie zapotrzebowanie na energię jest nadal duże. Na tym etapie kot osiąga także dojrzałość płciową, w przypadku kotki między 6 a 7 miesiącem, u kocura 6 a 10 miesiącem życia. Warto rozważyć na tym etapie wczesną kastrację.


Dorosły, ale jeszcze młody (1-6 lat)

Około 1 roku życia kończy się wzrost kota. W przypadku niektórych ras okres wzrostu może się wydłużać do 2 lat. Na tym etapie kot osiąga już dojrzałość emocjonalną i ma ukształtowany charakter. Nadal zapewniamy kotu odpowiednie zabawki i spędzamy z nim czas, koty to bardzo społeczne zwierzęta i potrzebują kontaktu z człowiekiem, zabawy.

Kot mający od 7 do 10 lat to kot dorosły dojrzały. Jeśli zwierzę ma powyżej 10 lat można już mówić o kocim seniorze.

Doświadczenia kota w pierwszych miesiącach życia mają bardzo duży wpływ na rozwój jego układu nerwowego i wiąże się z tym jego przyszłe zachowanie. Koty mogą żyć długo, nawet 20 lat (czasami dłużej), dlatego istotne jest, aby jego rozwój na wczesnych etapach życia przebiegał prawidłowo, ponieważ ma to ogromny wpływ na jego funkcjonowanie w przyszłości.

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz