Jak zadbać o bezpieczeństwo kota?

Bezpieczny kot to szczęśliwy kot. Kocie bezpieczeństwo to wiele różnych aspektów i o każdy z nich trzeba zadbać, żeby nie narażać kota na potencjalne niebezpieczeństwa, które mogą go narazić na utratę zdrowia, a nawet życia.
AUTOR: Patrycja Zawadzka

Czas czytania: 8 min

KOT NIEWYCHODZĄCY

Zacznijmy od tematu, który niestety nadal jest kontrowersyjny dla wielu kocich opiekunów. Czy koty niewychodzący może być szczęśliwy, będąc “zamkniętym” w domu czy mieszkaniu? Tak! Czy wychodzenie na zewnątrz jest czymś, co daje kotu szczęście? Niestety, wbrew temu co sądzie wiele osób NIE.

Owszem w domu też są elementy potencjalnie niebezpieczne, ale z właściwą wiedzą możemy te rzeczy wyeliminować, na to co jest niebezpieczne dla kota na zewnątrz, nie mamy wpływu.

Odpowiednio zaopiekowanany kot, któremu opiekun poświęca czas i uwagę jest szczęśliwy i bezpieczny w czterech ścianach. Wypuszczanie kota, to narażanie na: pogryzienie, a nawet zagryzienie, urazy, zatrucia, zarobaczenie, potrącenie przez samochód. Kot, wychodzący jest też narażony na celowe okrucieństwo ze strony ludzi, o którym wielokrotnie słyszymy. Kot może też zaginąć, lub zwłaszcza w przypadku kotów rasowych zostać celowo ukradziony. Ponadto kot jest uznany za gatunek inwazyjny, a jego wpływ na ekosystem jest negatywny, ponieważ nie rozróżnia gatunków, jego ofiarami padają gatunki zwierząt, które są pod ochroną.

Środowiskiem życia kota domowego powinno być mieszkanie, czy dom u boku opiekunów. Bądź odpowiedzialnym opiekunem i nie wypuszczaj swojego kota na dwór. Zapewnij kotu odpowiednie aktywności w domu i ciesz się jego bezpieczeństwem. Argument, że mój kot wychodzi już x lat i nic mu się nie stało, nie jest żadnym merytorycznym argumentem. Zagrożeń jest tak dużo, że takie przypadki to po prostu dużo szczęścia i nic więcej. Najczęściej ta szczęśliwa kart kiedyś, szybciej lub później się odwróci, bo zagrożeń jest po prostu za dużo, żeby tak przeżyć całe życie, choć oczywiście są takie przypadki. Tylko czy chcesz by twój kot był jednym szczęśliwcem, na wielu nieszczęśliwców? Chyba nie. Kochasz swojego kota, zatem nie wypuszczaj go na zewnątrz.

SPACERY Z KOTEM

Chcąc kotu urozmaicić nieco czas, można się zdecydować na spacery z kotem. Musimy mieć świadomość, że nie każdy kot się do tego nadaje. Koty lubią eksplorować, ale dla niektórych wyjście poza bezpieczne, znane terytorium, nie będzie źródłem przyjemności, a jedynie ogromnym powodem do stresu. Musimy podjąć roztropną decyzję, pamiętając o potrzebach NASZEGO kota. Jeżeli spacery sprawiaj mu przyjemność, chętnie eksploruje i nie wykazuje oznak stresu, możemy takiego kota zabierać na spacery. Koty, które na spacerze są jak sparaliżowane, kulą się i boją nie czerpią z takiej aktywności przyjemności i lepiej zrezygnować ze spacerów, które powinny  być źródłem zadowolenia.

Bezpieczeństwo kota podczas spaceru. Aspektów jest wiele, ale zwrócę uwagę na dwa zasadnicze. Pierwszy: podczas spacerów, korzystamy wyłącznie z szelek, nigdy z obroży. Pamiętajmy, żeby szelki były nie tylko wygodne, ale też bezpieczne i solidnie wykonane. Nie chcemy, aby kot wyślizgnął się z szelek, gdy się na przykład czegoś wystraszy, czy żeby coś się rozpięło, popsuło itd. Dlatego wybierając szelki róbmy to w oparciu o wyżej wypisane zasady i dla konkretnego kota, nie generalizujmy. Drugi: bezpieczne miejsce do spacerów, takich miejsc jest niewiele, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć zachowania innych zwierząt i ludzi, dlatego powinno się wybrać miejsca ustronne. 

ZABEZPIECZENIE TERYTORIUM 

Chcąc chronić kota przed światem zewnętrznym, możemy to robić na wiele sposobów. Osoby mieszkające w domu, lub w mieszkaniu z ogródkiem powinny rozważyć wypuszczanie kota do specjalnie zbudowanej woliery. W internecie można znaleźć bardzo dużo inspiracji, i praktycznie w każdym ogrodzie da się wprowadzić bezpieczne dla kota rozwiązanie i tym samym umożliwić kotu wychodzenie na zewnątrz na ograniczonym terenie.

Osoby mieszkające w bloku w pierwszej kolejności powinny zadbać o zabezpieczenie balkonu. Liczne firmy wykonują tego typu specjalistyczne usługi i na prawdę montaż siatki jest możliwy praktycznie wszędzie. Potrzebną siatkę można też kupić w sklepie zoologicznym i samodzielnie ją zamontować.

Pamiętajmy o zabezpieczeniu okien uchylnych, są do tego specjalne kratki. Niestety okna uchylne często są lekceważone, bo wydaje się, że nie są groźne. Kot, który utknie w takim oknie, jest narażony na utratę zdrowia, a nawet życia, także problem jest poważny.

W trosce o życie i zdrowie naszego kota koniecznie zabezpieczmy okna i balkony specjalną siatką chroniącą przed upadkiem. Kot nie zawsze spada na cztery łapy, musimy o tym pamiętać.

OPIEKA WETERYNARYJNA

Bezpieczeństwo kota, to także dbanie o jego zdrowie. Z kocim domu nie może zabraknąć kociej apteczki na wypadek nagłej sytuacji. Taka apteczka powinna zawierać tylko preparaty odpowiednie dla kota, warto jej zawartość skonsultować z lekarzem weterynarii.

Odpowiedzialny opiekun powinien regularnie szczepić kota i poddawać badaniom kontrolnym, harmonogram badań również należy ustalić z lekarzem, ponieważ często są to sprawy bardzo indywidualne, zależne od stanu zdrowia kota. Pamiętajmy jednak, że badania kontrolne wykonujemy okresowo każdemu kotu, nawet temu, któremu na pierwszy rzut oka nic nie dolega.

BEZPIECZEŃSTWO W DOMU

Koty lubią eksplorować, dlatego uważa się je za bardzo ciekawskie, jednak ich ciekawość może być źródłem niebezpiecznych sytuacji.

Trujące rośliny

Koty w większości lubią podgrzać rośliny. Niestety wiele gatunków roślin doniczkowych, w tym tych popularnych  (np. monstery, oleandry, skrzydłokwiaty) zawiera toksyny, które mogą zaszkodzić kotu. Planując obecność kota w naszym domu, albo gdy kot już nam towarzyszy, a wcześniej o tym nie pomyśleliśmy, przejrzeć wszystkie rośliny w naszym domu pod względem toksyczności dla kotów i oddać wszystkie te, które stanowią zagrożenie.

Niebezpieczna żywność

Niektóre produkty spożywcze mogą być niebezpieczne dla kota. Spożycie, chociażby cebuli, czy czosnku grozi nawet śmiercią, a bardzo często kończy się poważnym zatruciem i uszkodzeniem wątroby, czy nerek. Z tego powodu nie powinniśmy też kota przyzwyczajać do ludzkiego jedzenia i karmić go wyłącznie karmą dedykowaną dla kotów.

Niebezpieczne chemikalia

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że środki drażniące i chemiczne są bardzo niebezpieczne dla kota. Analogicznie jak zabezpieczamy te środki przed dziećmi, powinniśmy to robić przed kotami, najlepiej w jakieś szafce, do której kot nie będzie miał dostępu i nie będzie umiał jej otworzyć. Pamiętajmy o tym zwłaszcza podczas porządków w mieszkaniu. Musimy też uważać na leki.

Niebezpieczne kryjówki

Koty lubią się ukrywać w nietypowych miejscach. Szukanie kryjówki w pudełkach i kartonach to standard w każdym kocim domu. Niestety niektóre koty lubią też mniej typowe skrytki: pralka, zmywarka, czy piekarnik — zawsze przed włączeniem sprawdzamy, czy nie ma tam kota. Dla bezpieczeństwa drzwiczki tych sprzętów powinny być zawsze zamknięte.

Foliowe torby

Podobnym zamiłowanie co kartony, koty obdarzyły też foliowe torby. Szeleszczące torby są atrakcyjne dla niektórych kotów, ale też i niebezpieczne. Zabawa torbą foliową grozi poważnymi problemami zdrowotnymi jak, chociażby niedrożność przewodu pokarmowego.

Niebezpieczne są także uszy, dlatego udostępniając torbę do zabawy, zawsze przecinamy uszy, a zabawa odbywa się wyłącznie pod naszym ścisłym nadzorem.

Drobne przedmioty

Żyjąc z kotem pod jednym dachem, musimy uważać też na wszystkie drobne przedmioty, które kot mógłby połknąć: nitki, igły, guziki, nitki, gumki do włosów, małe klocki, groszki itd. Połknięcie drobnych przedmiotów może zakończyć się nawet interwencją chirurgiczną.

Gdy kot lubi skakać po meblach, warto usunąć z półek różnego rodzaju dekoracje, zwłaszcza te ze szkła, które mogą ulec zniszczeniu gdy kot je zrzuci, a dodatkowo rozbite stanowią ogromne zagrożenie dla kota.

ZACZIPUJ KOTA

Wszczepienie mikroczipu to prosty zabieg, a może pomóc kotu wrócić do domu. Do bazy trafiają dane kota i opiekuna, w tym dane kontaktowe. Choćbyśmy przestrzegali wszystkich zasad bezpieczeństwa, zawsze coś może się przydarzyć, że kot ucieknie i zaginie, może uciec z lecznicy, albo idąc po chodniku, otworzy się transporterek. W takich sytuacjach chip ułatwia kotu powrót do domu. Pamiętajmy o aktualizacji swoich danych kontaktowych, może to znacząco przyspieszy powrót kota do domu.

W domu czyha na kota wiele potencjalnych niebezpieczeństw: niezabezpieczony balkon, czy okno, pozostawione na wierzchu leki, czy drobne przedmioty trujące rośliny, a nawet foliowa torba — to wszystko może stanowić zagrożenie dla kota. Jednak zdrowy rozsądek opiekuna bardzo szybko potrafi je wszystkie szybko zniwelować, wystarczy odrobina wyobraźni i minimalne zaangażowanie, aby stworzyć kotu warunki, w których będzie bezpieczny.

Wybrane dla Ciebie

Pseudogroomerzy. Jakie leki uspokajające podają psom podczas zabiegów?

Każdy zawód związany ze zwierzętami wymaga wszechstronnej wiedzy. Człowiek pracujący ze zwierzakami domowymi musi posiadać solidne podstawy z zakresu behawioru, wychowania czy etogramu psa i kota. Co się jednak dzieje gdy tej wiedzy zabraknie? I jak pracują pseudospecjaliści? W tym artykule przyjrzymy się pracy psich i kocich pseudofryzjerów.

czytaj

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz