Jak przygotować psa na wystawę?

Planujesz dać psa na wystawę? Pamiętaj, że to wiąże się z wieloma formalnościami i przygotowaniami! Podpowiemy, jak do tego podejść i o czym zdecydowanie nie można zapomnieć. Przygotuj kartkę i długopis i zapisz to, co dla Ciebie najbardziej istotne w tym procesie.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Formalności – czy na pewno możesz wziąć udział?

Nie każdy pies może wziąć udział w wystawie – warto o tym wiedzieć, zanim zaczniemy poświęcać swoją energię i czas na przygotowania. 

Przede wszystkim, psiak musi posiadać rodowód lub metrykę oraz numer rejestracyjny. Kolejną ważną sprawą jest stan zdrowotny Twojego pupila. Z założenia, na wystawach mogą występować wyłącznie zwierzęta zdrowe z aktualnym szczepieniem na wściekliznę. Dyskwalifikacją do udziału w wydarzeniu jest niedawno przebyta kastracja oraz suki w trakcie trwania laktacji.

Kolejnym oczywistym, ale często pomijanym kruczkiem jest terminowość: pamiętaj, że musisz zgłosić swojego psiaka w terminie, a co za tym idzie, także w danym przedziale czasowym opłacić to, czego wymaga organizator. 

Ostatnim, ale równie ważnym elementem jest kwestia tego, kto organizuje daną wystawę. By wziąć udział w wydarzeniu, musisz mieć powiązanie z gospodarzem w formie należenia do jednej z jego organizacji. Przed zgłoszeniem się na udział należy upewnić się, pod kogo patronatem będzie przebiegała wystawa i czy aby na pewno możemy wziąć w niej udział. 

Poznaj ten świat od środka

Nic tak nie uczy, jak samodzielnie zdobyte doświadczenie. Nie bój się chodzić na wystawy i patrzeć, jak to wszystko wygląda. Obecność na takich wydarzeniach pomoże Ci przygotować się do wzięcia udziału w wystawie osobiście. Zwróć szczególną uwagę na to, jak zachowują się zwierzęta i ich właściciele – jakie sytuacje są dla nich stresogenne? Jak na to reagować? Zachowaj otwartą głowę i rozmawiaj z innymi wystawcami.


Zadbaj o swojego psiaka

Podejdź do tematu na poważnie. Pamiętaj, by przed daniem psa na tego typu wydarzenie zadbać o niego tak, jak należy: odpowiednia dieta (w konsultacji ze specjalistą!), fryzjer, czy zachowanie odpowiedniej aktywności fizycznej będą tutaj wskazane. Nie zapomnij także o stałej kontroli zwierzęcia przez weterynarza. 

Warto zawczasu zakupić sprzęt, który przyda Ci się później na wystawie. Takie elementy, jak np. odpowiednia smycz to rzecz kluczowa. Jeśli nie wiesz, po co warto sięgnąć – zapytaj w sklepie zoologicznym. Im szybciej oswoisz psiaka z nowym sprzętem, tym lepiej dla Was obojga!

Trening to jeden ze stałych elementów przed wystawowych. Smaczki w ruch i do roboty! Zadbaj oto, by Twój psiak zgrabnie chodził oraz posłusznie wykonywał Twoje komendy. Dowiedz się więcej na temat kłusa i spróbuj nauczyć go tej techniki. Nie poddawaj się – pamiętaj, by pytać ekspertów, jeśli coś nie będzie Wam wychodzić.

Tolerancja do drugiego człowieka

Przygotuj psa psychicznie do dużego tłumu na wystawie. Obcy dotyk powinien być dla niego czymś normalnym, co nie sprawi, że będzie on się czuł niekomfortowo podczas wydarzenia. Pamiętaj, by okazywać swojemu psyjacielowi sporo uwagi i dotyku, a także zachęcać do tego bliskie Ci osoby. W ten sposób przełamiecie lód i powinno być już łatwiej.

Wbrew pozorom przygotowanie psa do wystawy bywa bardzo czasochłonne i wymaga zarówno od właściciela, jak i czworonoga sporej dozy spokoju i cierpliwości. Wszystko jest jednak możliwe, dlatego mocno trzymamy kciuki za Ciebie i Twoje postanowienia, a jeśli będziesz się ich trzymać, to może wyjść z tego piękna przygoda godna zapamiętania!

Wybrane dla Ciebie

Jak zadbać o bezpieczeństwo zwierząt w czasie Świąt i Sylwestra? Rozmowa z lek. weterynarii Renatą Nowicką (podcast, zdjęcia)

Jakie zagrożenia dla zwierząt niosą świąteczne ozdoby i wigilijne potrawy? Jak przygotować zwierzęta domowe na huczne pożegnanie roku? W jubileuszowym, 25. odcinku Pets World Podcast porozmawialiśmy z lek. weterynarii Renatą Nowicką z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich „Animal Patrol”. Przyjemnego słuchania!

czytaj

Jak bezpiecznie spędzić Sylwestra z papugami?

Sylwester, pełen fajerwerków i głośnych zabaw, może być stresującym wydarzeniem dla papug. Szczególnie, że fajerwerki potrafią towarzyszyć nam nie tylko w ostatni dzień roku, ale też czasem przez część grudnia i stycznia.

czytaj

Które koty żyją najdłużej?

Każdy z nas chciałby cieszyć się szczęśliwym życiem ze swoim kotem. Kiedy witamy nowego, czworonożnego przyjaciela w naszym domu, rzadko kiedy myślimy o nieuchronnej, ale nadal zdecydowanie odległej wizji rozstania.

czytaj

Wesołych Świąt!

Drodzy miłośnicy zwierząt! W tym magicznym czasie świąt Bożego Narodzenia dziękujemy Wam za miłość, troskę i zaangażowanie w życie Waszych pupili. To dzięki Wam świat zwierząt jest pełen ciepła, radości i bezinteresownej miłości.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz