Jak wybrać podłoże do terrarium?

Terrarium - czyli dom naszego pupila to miejsce, w którym spędza dużo czasu. Podłoże musi więc być wybrane z największą starannością. Na rynku istnieje wiele form podłoża dla terrarium, więc z pewnością jest z czego wybierać.
AUTOR: Aleksandra Ziń

Czas czytania: 2 min

Drewniane – w pełni naturalne podłoże wytwarzane z różnych gatunków drzew. Charakteryzuje się dobrą wchłanialnością. Suszone w wysokiej temperaturze zrębki są wolne od grzybów i pleśni. Polecane głównie dla większych gadów, takich jak: legwany, węże, dorosłe kameleony, agamy, żółwie lądowe.

Humus – odpowiednio dobrana mieszanka torfu, piasku i gliny. Najlepiej sprawdzi się w wilgotnych i pół-wilgotnych terrariach, ponieważ pomaga utrzymać wilgotność na odpowiednim poziomie. Takie podłoże jest wysoce higieniczne oraz idealne do kopania i składania w nim jaj. Doskonale nadaje się dla pająków, skorpionów, oraz jaszczurek (gekony, anolisy).

Mech – podłoże przeznaczone do terrariów tropikalnych, składające się najczęściej z białego torfowca. Jest czyste, bezpieczne, nie pleśnieje i dobrze pochłania nieprzyjemne zapachy. Nadaje się głównie dla ropuch, żab, salamander i węży.

Piasek – do zastosowania w terrarium rozróżniamy piasek jaskiniowy i pustynny. Piasek pustynny to podłoże stwarzające naturalne pustynne środowisko. Dobrze przewodzi ciepło i jest odpowiedni do składania w nim jaj. Należy wybrać go, jeżeli posiadamy agamy, gekony czy skorpiony. Piasek jaskiniowy natomiast, przeznaczony jest dla gadów kopiących. Jest podłożem glinianym, które długo zachowuje dużą wilgotność.

Wermikulit – jest ilastym minerałem, który potrafi zwiększyć swoją objętość nawet do 30 razy. Posiada doskonałe właściwości chłonne, oraz doskonale izoluje ciepło. Jest świetny jako dodatek do podłoża dla zwierząt, które nie lubią przesuszania, jak np. skorpiony, ptaszniki, płazy bezogonowe, małe gady, żółwie, legwany zielone czy agamy błotne. 

Podłoże kokosowe –  wytwarzane z łupiny orzecha kokosowego. Jest to produkt naturalny, który dzięki poddaniu sterylizacji jest całkowicie wolny od grzybów, pleśni i bakterii. Bardzo dobrze wchłania i utrzymuje wilgoć, jest więc odpowiedni jako suche lub wilgotne podłoże. Zaleca się stosowanie podłoża kokosowego do terrariów lasu deszczowego, dla pająków, owadów, żab, salamander i zwierząt kopiących.

Wybrane dla Ciebie

Jak opiekować się chomiczym seniorem?

Średnia długość życia chomika to 2-2,5 roku. Chomiki w podeszłym wieku wymagają szczególnej uwagi i wsparcia opiekuna. Jeśli mamy szczęście, nasz pupil zachowa się w dobrym zdrowiu aż do śmierci, częściej jednak zaobserwujemy stopniowe pogarszanie się jego stanu. Warto być na to przygotowanym, by zapewnić chomikowi komfortową jesień życia.

czytaj

Lato w mieście, czyli jak zadbać o dobre samopoczucie naszych psów w upalny dzień?

Lato w Polsce robi się coraz cieplejsze, a Polacy częściej wybierają się na wakacje w południowe kraje. Ludzie są w stanie funkcjonować w bardzo niesprzyjających warunkach, dzięki zdobyczom ewolucji i technologii. Pojawia się natomiast pytanie: a co z psami?

czytaj

Zbliża się kolejna fala upałów. Uwaga na zwierzęta!

Wysokie temperatury są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także dla zwierząt. Odwodnienie, poparzenia, udar to tylko niektóre z zagrożeń, które wynikają z niewłaściwej opieki nad zwierzęciem latem. Szczególnie w trudnych warunkach są zwierzęta żyjące na uwięzi, pozostawione same sobie, często bez kropli wody zdatnej do picia.

czytaj

W jaki sposób koty przepraszają?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak koty przepraszają? Te tajemnicze stworzenia potrafią być mistrzami w sztuce wyrażania swoich uczuć. Tym razem odkryjemy różne formy przeprosin, dzięki którym koty potrafią wyrazić swoje ubolewanie po popełnionym błędzie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz