Jak wybrać podłoże do terrarium?

Terrarium - czyli dom naszego pupila to miejsce, w którym spędza dużo czasu. Podłoże musi więc być wybrane z największą starannością. Na rynku istnieje wiele form podłoża dla terrarium, więc z pewnością jest z czego wybierać.
AUTOR: Aleksandra Ziń

Czas czytania: 2 min

Drewniane – w pełni naturalne podłoże wytwarzane z różnych gatunków drzew. Charakteryzuje się dobrą wchłanialnością. Suszone w wysokiej temperaturze zrębki są wolne od grzybów i pleśni. Polecane głównie dla większych gadów, takich jak: legwany, węże, dorosłe kameleony, agamy, żółwie lądowe.

Humus – odpowiednio dobrana mieszanka torfu, piasku i gliny. Najlepiej sprawdzi się w wilgotnych i pół-wilgotnych terrariach, ponieważ pomaga utrzymać wilgotność na odpowiednim poziomie. Takie podłoże jest wysoce higieniczne oraz idealne do kopania i składania w nim jaj. Doskonale nadaje się dla pająków, skorpionów, oraz jaszczurek (gekony, anolisy).

Mech – podłoże przeznaczone do terrariów tropikalnych, składające się najczęściej z białego torfowca. Jest czyste, bezpieczne, nie pleśnieje i dobrze pochłania nieprzyjemne zapachy. Nadaje się głównie dla ropuch, żab, salamander i węży.

Piasek – do zastosowania w terrarium rozróżniamy piasek jaskiniowy i pustynny. Piasek pustynny to podłoże stwarzające naturalne pustynne środowisko. Dobrze przewodzi ciepło i jest odpowiedni do składania w nim jaj. Należy wybrać go, jeżeli posiadamy agamy, gekony czy skorpiony. Piasek jaskiniowy natomiast, przeznaczony jest dla gadów kopiących. Jest podłożem glinianym, które długo zachowuje dużą wilgotność.

Wermikulit – jest ilastym minerałem, który potrafi zwiększyć swoją objętość nawet do 30 razy. Posiada doskonałe właściwości chłonne, oraz doskonale izoluje ciepło. Jest świetny jako dodatek do podłoża dla zwierząt, które nie lubią przesuszania, jak np. skorpiony, ptaszniki, płazy bezogonowe, małe gady, żółwie, legwany zielone czy agamy błotne. 

Podłoże kokosowe –  wytwarzane z łupiny orzecha kokosowego. Jest to produkt naturalny, który dzięki poddaniu sterylizacji jest całkowicie wolny od grzybów, pleśni i bakterii. Bardzo dobrze wchłania i utrzymuje wilgoć, jest więc odpowiedni jako suche lub wilgotne podłoże. Zaleca się stosowanie podłoża kokosowego do terrariów lasu deszczowego, dla pająków, owadów, żab, salamander i zwierząt kopiących.

Wybrane dla Ciebie

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz