Jak wybrać podłoże do terrarium?

Terrarium - czyli dom naszego pupila to miejsce, w którym spędza dużo czasu. Podłoże musi więc być wybrane z największą starannością. Na rynku istnieje wiele form podłoża dla terrarium, więc z pewnością jest z czego wybierać.
AUTOR: Aleksandra Ziń

Czas czytania: 2 min

Drewniane – w pełni naturalne podłoże wytwarzane z różnych gatunków drzew. Charakteryzuje się dobrą wchłanialnością. Suszone w wysokiej temperaturze zrębki są wolne od grzybów i pleśni. Polecane głównie dla większych gadów, takich jak: legwany, węże, dorosłe kameleony, agamy, żółwie lądowe.

Humus – odpowiednio dobrana mieszanka torfu, piasku i gliny. Najlepiej sprawdzi się w wilgotnych i pół-wilgotnych terrariach, ponieważ pomaga utrzymać wilgotność na odpowiednim poziomie. Takie podłoże jest wysoce higieniczne oraz idealne do kopania i składania w nim jaj. Doskonale nadaje się dla pająków, skorpionów, oraz jaszczurek (gekony, anolisy).

Mech – podłoże przeznaczone do terrariów tropikalnych, składające się najczęściej z białego torfowca. Jest czyste, bezpieczne, nie pleśnieje i dobrze pochłania nieprzyjemne zapachy. Nadaje się głównie dla ropuch, żab, salamander i węży.

Piasek – do zastosowania w terrarium rozróżniamy piasek jaskiniowy i pustynny. Piasek pustynny to podłoże stwarzające naturalne pustynne środowisko. Dobrze przewodzi ciepło i jest odpowiedni do składania w nim jaj. Należy wybrać go, jeżeli posiadamy agamy, gekony czy skorpiony. Piasek jaskiniowy natomiast, przeznaczony jest dla gadów kopiących. Jest podłożem glinianym, które długo zachowuje dużą wilgotność.

Wermikulit – jest ilastym minerałem, który potrafi zwiększyć swoją objętość nawet do 30 razy. Posiada doskonałe właściwości chłonne, oraz doskonale izoluje ciepło. Jest świetny jako dodatek do podłoża dla zwierząt, które nie lubią przesuszania, jak np. skorpiony, ptaszniki, płazy bezogonowe, małe gady, żółwie, legwany zielone czy agamy błotne. 

Podłoże kokosowe –  wytwarzane z łupiny orzecha kokosowego. Jest to produkt naturalny, który dzięki poddaniu sterylizacji jest całkowicie wolny od grzybów, pleśni i bakterii. Bardzo dobrze wchłania i utrzymuje wilgoć, jest więc odpowiedni jako suche lub wilgotne podłoże. Zaleca się stosowanie podłoża kokosowego do terrariów lasu deszczowego, dla pająków, owadów, żab, salamander i zwierząt kopiących.

Wybrane dla Ciebie

Bark Air, czyli podniebne, psie podróże

Wakacje to czas planowania urlopów i wyjazdów. Coraz częściej decydujemy się na podróżowanie samolotem. Bez względu na środek transportu, decydując się na wyjazd, pojawia się pytanie: co z naszym psem?

czytaj

Kąpiel papug

Kąpiel odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia papug. Podobnie jak u innych ptaków, regularne kąpiele są niezbędne, aby zapewnić papudze czystość piór oraz zdrową skórę.

czytaj

Kawia domowa – opieka, dieta, komunikacja (PODCAST)

Pamiętasz post na Instagramie, w którym poprosiliśmy Was o zadawanie pytań i propozycje tematów na kolejne odcinki podcastu? Jedną z nich była opieka nad kawią domowa. I właśnie dlatego to sympatyczne zwierzę jest motywem przewodnim dzisiejszego epizodu.

czytaj

5 najczęstszych chorób u psów rasy border collie

Border collie to rasa psów pasterskich. Znane są ze swojej inteligencji oraz zwinności. Są to bardzo aktywne psy, pełne energii. Charakteryzuje je długie futro, zazwyczaj czarno-białe. Świetnie sprawdzają się w pracy na farmach, hodowlach i psich sportach.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz