Jak zacząć przygodę z akwarium roślinnym

Planując założenie akwarium roślinnego, w którym najważniejszy element stanowią rośliny, należy pamiętać, że taki zbiornik jest wymagający. Powinien być odpowiednio wyposażony, dlatego trzeba zadbać o odpowiednią filtrację, rodzaj podłoża, zestaw do nawożenia CO2 oraz inne elementy techniczne.
AUTOR: Tomasz Janik

Czas czytania: 3 min


Najważniejsze jest światło

Na rynku istnieje ogromny wybór oświetlenia do akwariów: tradycyjne świetlówki, lampy ledowe, oświetlenie HQI. Można prowadzić wiele dyskusji na temat tego, które z nich jest najlepsze. Przede wszystkim należy zapewnić roślinom odpowiednią ilość światła w odpowiednim czasie, pamiętając aby oświetlenie było dedykowane dla akwarium roślinnego.

Rośliny

Pamiętajmy, że w naszym akwarium najważniejsze są rośliny. Im więcej ich posadzimy na start tym lepiej. Przyjmuje się, że w nowo zakładanym akwarium masa roślin powinna zajmować 3/4 powierzchni dna. Gwarantuje nam to stabilny i prawidłowy start. Ważne jest też by na początek wybierać rośliny łatwe i średnio trudne w hodowli, które maja mniejsze wymagania i łatwiej zaadaptują się w nowym akwarium. Dopiero kiedy zbiornik wystartuje prawidłowo i zakończy się etap dojrzewania można będzie zastąpić gatunki łatwiejsze, tymi bardziej wymagającymi.      

Podłoże

Podłoże w akwarium roślinnym powinno zapewnić odpowiednią ilość substancji odżywczych dla żyjących w nim roślin. Należy zadbać, by było odpowiedniej granulacji, aby w łatwy sposób sadzić rośliny. Nie powinno być zbyt drobne ani za grube. Doskonale sprawdzają się wszystkie naturalne, drobne żwiry rzeczne lub kwarcowe pod które możemy zastosować substraty nawozowe. Doskonałym wyborem będą też wzbogacane podłoża aktywne. 

Nawozy 

Tak jak z oświetleniem, tak i z nawozami mamy na rynku ogromny wybór. W przypadku akwariów roślinnych ważną sprawą jest jakość nawozów oraz ich skuteczność. Należy wziąć pod uwagę ich odpowiednie dobranie pod względem wymagań posiadanych przez nas roślin. Doskonale sprawdzają się całe linie nawozowe, gdzie producent proponuje nawozy mikro i makro elementowe połączone w jeden nawóz lub rozbite na poszczególne makroelementy i osobno dodawane żelazo lub mikroelementy. Dobrze sprawdzają się też sole lub kombinacje soli i gotowych nawozów.

Dobra filtracja to połowa sukcesu

Pamiętajmy, że w akwariach gęsto zarośniętych roślinami cyrkulacja wody bywa utrudniona, a to może się wiązać z nierównomiernym rozprowadzaniem CO2 oraz substancji odżywczych. Może też przyczyniać się do powstawania stref, w których będą zbierać się zanieczyszczenia. W akwariach, w których jest zbyt mała, niewydajna filtracja częściej też dochodzi do powstawania ognisk glonów, a zwłaszcza nielubianych krasnorostów i sinic. Dlatego tak ważny jest sprawny i wydajny filtr, który zapewni filtrację mechaniczną oraz biologiczną.

Wybrane dla Ciebie

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław (zdjęcia)

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

Terapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci

Oprócz radości zwierzęta mogą nam dać jeszcze więcej. Terapia z udziałem zwierząt znana jest jako zooterapia. Przy terapiach obecne są różne zwierzęta, np. przy pomocy psa to kynoterapia, przy pomocy konia – hipoterapia. W tym artykule opowiem, jak wiele korzyści daje nam kontakt ze zwierzętami i jak bardzo terapeutyczne może być samo przebywanie z nimi.

czytaj

21 ciekawostek ze świata zwierząt

Chomiki prowadzą nocny tryb życia. Oznacza to tyle, że śpią w dzień i budzą się późnym wieczorem. Zabawa z tym pupilem może być trudna, ponieważ prowadzi inny tryb życia niż my.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz