Jak zacząć przygodę z akwarium roślinnym

Planując założenie akwarium roślinnego, w którym najważniejszy element stanowią rośliny, należy pamiętać, że taki zbiornik jest wymagający. Powinien być odpowiednio wyposażony, dlatego trzeba zadbać o odpowiednią filtrację, rodzaj podłoża, zestaw do nawożenia CO2 oraz inne elementy techniczne.
AUTOR: Tomasz Janik


Najważniejsze jest światło

Na rynku istnieje ogromny wybór oświetlenia do akwariów: tradycyjne świetlówki, lampy ledowe, oświetlenie HQI. Można prowadzić wiele dyskusji na temat tego, które z nich jest najlepsze. Przede wszystkim należy zapewnić roślinom odpowiednią ilość światła w odpowiednim czasie, pamiętając aby oświetlenie było dedykowane dla akwarium roślinnego.

Rośliny

Pamiętajmy, że w naszym akwarium najważniejsze są rośliny. Im więcej ich posadzimy na start tym lepiej. Przyjmuje się, że w nowo zakładanym akwarium masa roślin powinna zajmować 3/4 powierzchni dna. Gwarantuje nam to stabilny i prawidłowy start. Ważne jest też by na początek wybierać rośliny łatwe i średnio trudne w hodowli, które maja mniejsze wymagania i łatwiej zaadaptują się w nowym akwarium. Dopiero kiedy zbiornik wystartuje prawidłowo i zakończy się etap dojrzewania można będzie zastąpić gatunki łatwiejsze, tymi bardziej wymagającymi.      

Podłoże

Podłoże w akwarium roślinnym powinno zapewnić odpowiednią ilość substancji odżywczych dla żyjących w nim roślin. Należy zadbać, by było odpowiedniej granulacji, aby w łatwy sposób sadzić rośliny. Nie powinno być zbyt drobne ani za grube. Doskonale sprawdzają się wszystkie naturalne, drobne żwiry rzeczne lub kwarcowe pod które możemy zastosować substraty nawozowe. Doskonałym wyborem będą też wzbogacane podłoża aktywne. 

Nawozy 

Tak jak z oświetleniem, tak i z nawozami mamy na rynku ogromny wybór. W przypadku akwariów roślinnych ważną sprawą jest jakość nawozów oraz ich skuteczność. Należy wziąć pod uwagę ich odpowiednie dobranie pod względem wymagań posiadanych przez nas roślin. Doskonale sprawdzają się całe linie nawozowe, gdzie producent proponuje nawozy mikro i makro elementowe połączone w jeden nawóz lub rozbite na poszczególne makroelementy i osobno dodawane żelazo lub mikroelementy. Dobrze sprawdzają się też sole lub kombinacje soli i gotowych nawozów.

Dobra filtracja to połowa sukcesu

Pamiętajmy, że w akwariach gęsto zarośniętych roślinami cyrkulacja wody bywa utrudniona, a to może się wiązać z nierównomiernym rozprowadzaniem CO2 oraz substancji odżywczych. Może też przyczyniać się do powstawania stref, w których będą zbierać się zanieczyszczenia. W akwariach, w których jest zbyt mała, niewydajna filtracja częściej też dochodzi do powstawania ognisk glonów, a zwłaszcza nielubianych krasnorostów i sinic. Dlatego tak ważny jest sprawny i wydajny filtr, który zapewni filtrację mechaniczną oraz biologiczną.

Wybane dla Ciebie

Miejsca przyjazne zwierzętom

Przedstawiamy Państwu kawiarnię Psikawka, która znajduje się w Krakowie. To wyjątkowe miejsce to punkt, który powinien znać każdy miłośnik pysznych domowych wypieków i psów!

czytaj

Uwaga kot! Jak zabać o jego bezpieczeństo?

Bezpieczny kot to szczęśliwy kot. Kocie bezpieczeństwo to wiele różnych aspektów i o każdy z nich trzeba zadbać, żeby nie narażać kota na potencjalne niebezpieczeństwa, które mogą go narazić na utratę zdrowia, a nawet życia.

czytaj

Przegląd psiego rynku

Czym byłoby psie życie bez gadżetów, które je urozmaicą, prawda? Na szczęście na rynku istnieje mnóstwo artykułów, które świetnie sprawdzą się w naszych domach. Dziś pod lupę weźmiemy dwie marki: Trixie oraz Barry King, które w branży zwierzęcej są ekspertami. Jeśli chcecie zapewnić swoim psiaków gadżety o najwyższej jakości z naciskiem na ich zadowolenie, to warto zaufać właśnie im!

czytaj

Okno na świat ptaków w ogrodzie, czyli kilka słów o wolierach.

Woliera w ogrodzie to świetna rzecz, która gwarantuje widok na ptaki, słuchanie ich gaworzenia, śpiewu czy ćwierkania. Zanim jednak zdecydujemy się na postawienie jej w swoim ogrodzie musimy wybrać takie miejsce, które zapewnia i widok na ptaki i łatwe dojście do woliery.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz