Jak zacząć przygodę z akwarium roślinnym

Planując założenie akwarium roślinnego, w którym najważniejszy element stanowią rośliny, należy pamiętać, że taki zbiornik jest wymagający. Powinien być odpowiednio wyposażony, dlatego trzeba zadbać o odpowiednią filtrację, rodzaj podłoża, zestaw do nawożenia CO2 oraz inne elementy techniczne.
AUTOR: Tomasz Janik


Najważniejsze jest światło

Na rynku istnieje ogromny wybór oświetlenia do akwariów: tradycyjne świetlówki, lampy ledowe, oświetlenie HQI. Można prowadzić wiele dyskusji na temat tego, które z nich jest najlepsze. Przede wszystkim należy zapewnić roślinom odpowiednią ilość światła w odpowiednim czasie, pamiętając aby oświetlenie było dedykowane dla akwarium roślinnego.

Rośliny

Pamiętajmy, że w naszym akwarium najważniejsze są rośliny. Im więcej ich posadzimy na start tym lepiej. Przyjmuje się, że w nowo zakładanym akwarium masa roślin powinna zajmować 3/4 powierzchni dna. Gwarantuje nam to stabilny i prawidłowy start. Ważne jest też by na początek wybierać rośliny łatwe i średnio trudne w hodowli, które maja mniejsze wymagania i łatwiej zaadaptują się w nowym akwarium. Dopiero kiedy zbiornik wystartuje prawidłowo i zakończy się etap dojrzewania można będzie zastąpić gatunki łatwiejsze, tymi bardziej wymagającymi.      

Podłoże

Podłoże w akwarium roślinnym powinno zapewnić odpowiednią ilość substancji odżywczych dla żyjących w nim roślin. Należy zadbać, by było odpowiedniej granulacji, aby w łatwy sposób sadzić rośliny. Nie powinno być zbyt drobne ani za grube. Doskonale sprawdzają się wszystkie naturalne, drobne żwiry rzeczne lub kwarcowe pod które możemy zastosować substraty nawozowe. Doskonałym wyborem będą też wzbogacane podłoża aktywne. 

Nawozy 

Tak jak z oświetleniem, tak i z nawozami mamy na rynku ogromny wybór. W przypadku akwariów roślinnych ważną sprawą jest jakość nawozów oraz ich skuteczność. Należy wziąć pod uwagę ich odpowiednie dobranie pod względem wymagań posiadanych przez nas roślin. Doskonale sprawdzają się całe linie nawozowe, gdzie producent proponuje nawozy mikro i makro elementowe połączone w jeden nawóz lub rozbite na poszczególne makroelementy i osobno dodawane żelazo lub mikroelementy. Dobrze sprawdzają się też sole lub kombinacje soli i gotowych nawozów.

Dobra filtracja to połowa sukcesu

Pamiętajmy, że w akwariach gęsto zarośniętych roślinami cyrkulacja wody bywa utrudniona, a to może się wiązać z nierównomiernym rozprowadzaniem CO2 oraz substancji odżywczych. Może też przyczyniać się do powstawania stref, w których będą zbierać się zanieczyszczenia. W akwariach, w których jest zbyt mała, niewydajna filtracja częściej też dochodzi do powstawania ognisk glonów, a zwłaszcza nielubianych krasnorostów i sinic. Dlatego tak ważny jest sprawny i wydajny filtr, który zapewni filtrację mechaniczną oraz biologiczną.

Wybane dla Ciebie

Czy każdy kot musi mieć towarzysza?

Na samym początku należy rozwiać wszelkie wątpliwości – nie każdy kot musi mieć kociego towarzysza. Istnieją koci jedynacy, którzy żyją samotnie i bardzo sobie to cenią, istnieją też koty, którym bardzo trudno zaakceptować innego kota na swoim terytorium i są to przypadki kiedy nie powinniśmy zmieniać tego stanu, ponieważ kolejny kot może, choć nie musi stać się jedynie źródłem problemów.

czytaj

Sytuacja zwierząt w Turcji – Koci raj na tureckiej ziemi

Przyjeżdżając do Turcji na pierwszy rzut oka zauważa się minarety górujące nad miastami, piękne meczety, kobiety w chustach palmy i… koty! Koty są praktycznie wszędzie, nie ma miejsca, do którego nie wejdą. Psów też znajdziemy całe multum, ale to koty rządzą tym krajem – można zobaczyć to chociażby w słynnym filmie „Kedi – sekretne życie kotów” Ceydy Torun. Dzięki niemu świat dowiedział się, że koty są integralną częścią tureckiego życia!

czytaj

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Kot powinien nauczyć się korzystania z kuwety jak najwcześniej. Najlepiej, jeżeli nauka higieny rozpocznie się pomiędzy 4. a 12. tygodniem jego życia. Kociak uczy się wówczas odpowiednich nawyków, obserwując swoją mamę i zwykle niepotrzebna jest ingerencja człowieka. Niestety, często zdarza się, że kocię nie ma możliwości nauczenia się, jak korzystać z kuwety od matki. Dzieje się tak, kiedy mały zwierzak zostaje od niej zbyt wcześnie odseparowany, lub kiedy kocia mama sama nie korzysta z kuwety (np. jest kotem wychodzącym lub bezdomnym). W takiej sytuacji to my będziemy odpowiedzialni za wyrobienie u kota odpowiednich nawyków związanych z higieną.

czytaj

Sytuacja zwierząt na Bałkanach

Gdyby pominąć kwestie kupna ziemi czy mieszkania, jednym z najczęstszych pytań zadawanych mi przez polskich turystów są… kwestie ekologiczne. Tak! Nie zdarzyła mi się grupa, by ktoś nie zapytał o dzikie wysypiska czy gospodarowanie odpadami i bezdomne zwierzęta. Gdybym stopień zainteresowania ekologią mierzyła w liczbie tych pytań, w kolejnych wyborach prezydenckich powinien zwyciężyć kandydat Zielonych.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz