Jak zacząć przygodę z akwarium roślinnym

Planując założenie akwarium roślinnego, w którym najważniejszy element stanowią rośliny, należy pamiętać, że taki zbiornik jest wymagający. Powinien być odpowiednio wyposażony, dlatego trzeba zadbać o odpowiednią filtrację, rodzaj podłoża, zestaw do nawożenia CO2 oraz inne elementy techniczne.
AUTOR: Tomasz Janik


Najważniejsze jest światło

Na rynku istnieje ogromny wybór oświetlenia do akwariów: tradycyjne świetlówki, lampy ledowe, oświetlenie HQI. Można prowadzić wiele dyskusji na temat tego, które z nich jest najlepsze. Przede wszystkim należy zapewnić roślinom odpowiednią ilość światła w odpowiednim czasie, pamiętając aby oświetlenie było dedykowane dla akwarium roślinnego.

Rośliny

Pamiętajmy, że w naszym akwarium najważniejsze są rośliny. Im więcej ich posadzimy na start tym lepiej. Przyjmuje się, że w nowo zakładanym akwarium masa roślin powinna zajmować 3/4 powierzchni dna. Gwarantuje nam to stabilny i prawidłowy start. Ważne jest też by na początek wybierać rośliny łatwe i średnio trudne w hodowli, które maja mniejsze wymagania i łatwiej zaadaptują się w nowym akwarium. Dopiero kiedy zbiornik wystartuje prawidłowo i zakończy się etap dojrzewania można będzie zastąpić gatunki łatwiejsze, tymi bardziej wymagającymi.      

Podłoże

Podłoże w akwarium roślinnym powinno zapewnić odpowiednią ilość substancji odżywczych dla żyjących w nim roślin. Należy zadbać, by było odpowiedniej granulacji, aby w łatwy sposób sadzić rośliny. Nie powinno być zbyt drobne ani za grube. Doskonale sprawdzają się wszystkie naturalne, drobne żwiry rzeczne lub kwarcowe pod które możemy zastosować substraty nawozowe. Doskonałym wyborem będą też wzbogacane podłoża aktywne. 

Nawozy 

Tak jak z oświetleniem, tak i z nawozami mamy na rynku ogromny wybór. W przypadku akwariów roślinnych ważną sprawą jest jakość nawozów oraz ich skuteczność. Należy wziąć pod uwagę ich odpowiednie dobranie pod względem wymagań posiadanych przez nas roślin. Doskonale sprawdzają się całe linie nawozowe, gdzie producent proponuje nawozy mikro i makro elementowe połączone w jeden nawóz lub rozbite na poszczególne makroelementy i osobno dodawane żelazo lub mikroelementy. Dobrze sprawdzają się też sole lub kombinacje soli i gotowych nawozów.

Dobra filtracja to połowa sukcesu

Pamiętajmy, że w akwariach gęsto zarośniętych roślinami cyrkulacja wody bywa utrudniona, a to może się wiązać z nierównomiernym rozprowadzaniem CO2 oraz substancji odżywczych. Może też przyczyniać się do powstawania stref, w których będą zbierać się zanieczyszczenia. W akwariach, w których jest zbyt mała, niewydajna filtracja częściej też dochodzi do powstawania ognisk glonów, a zwłaszcza nielubianych krasnorostów i sinic. Dlatego tak ważny jest sprawny i wydajny filtr, który zapewni filtrację mechaniczną oraz biologiczną.

Wybane dla Ciebie

Jesień naszych ptaków

Jesień to pora roku, kiedy bujna wegetacja roślin staje się li tylko pięknym wspomnieniem, a drzewa i krzewy pokrywają się ciepłymi barwami ciemnego złota, burgunda i ochry. To pora roku, gdy wiele kręgowców lądowych zaczyna gromadzić zapasy na zimę i szukać ustronnego miejsca, by popaść w stan odrętwienia. Ale jesień to również pora niesłychanie ważna dla ptaków – zarówno dla tych migrujących (przylatujących i odlatujących), jak i dla tych, które pędzą na obszarze naszego kraju osiadły tryb życia.

czytaj

Miejsca przyjazne zwierzętom: Hotel Lake Hill Resort & SPA

Miejsca przyjazne zwierzętom to stała rubryka w której możecie państwo dowiedzieć się, gdzie warto podróżować ze swoim pupilem. Na naszej liście znajdą się hotele, pensjonaty i restauracje z całej Polski. Znasz takie miejsce? Napisz do nas na redakcja@petsworld.com.pl i opowiedz, dlaczego to właśnie wybrane przez Ciebie miejsce powinniśmy opisać w następnym numerze.
Jako następny na naszej liście uplasował się Hotel Lake Hill Resort & SPA położony nad Zalewem Sosnówka. W murach tego pięknego obiektu nie brakuje czworonożnych mieszkańców.

czytaj

Zachowania agresywne u psów

Czym są zachowania agresywne? Jest to określenie wieloznaczne, zależnie od dziedziny czy autora możemy natknąć się różne definicje. Na potrzeby niniejszego artykułu posłużymy się definicją zaproponowaną przez Brendę Aloff, według której zachowania agresywne to groźby i wyzwania, kończące się konfrontacją lub poddaniem się. Podchodząc do zagadnienia funkcjonalnie celem prezentowania przez psy zachowań agresywnych jest zyskanie dostępu do bodźca, uniknięcie go lub ucieczka przed nim. Mogą one przybrać postać fizycznego ataku, lub grożenia.

czytaj

Łysienie u papug ma wiele postaci

Bywa że ktoś do mnie telefonuje i pyta: „Co to za ptaszek, taki mały, żółtawy?”. I wtedy odpowiadam: „Kulczyk, dzwoniec, trznadel, pliszka lub piecuszek, albo świstunka, zaganiacz, a może pierwiosnek”. Tak samo wiele odpowiedzi może być na pytanie o przyczynę łysienia u papug. Na dodatek braki w upierzeniu to nie zawsze musi być łysienie, ale z reguły świadczą one o poważnych błędach pielęgnacyjnych lub groźnej chorobie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz