Jak zadbać o oddech psa?

Nieświeży oddech u naszego czworonożnego przyjaciela to tak naprawdę nic nowego. Zdarza się to dość często, natomiast jednej osobie może to absolutnie nie przeszkadzać, a innej jest ciężko to znieść. Zważając więc na to, że możecie szukać odpowiedzi na pytanie - no i co z tym faktem zrobić? Opowiemy Wam dzisiaj o kilku sposobach, które mogą stać się Waszą deską ratunkową przy tym problemie.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Po pierwsze – wizyta u weterynarza

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, nieświeży oddech u psa jest zazwyczaj zjawiskiem naturalnym. Natomiast, jeśli uważamy, że to, co czujemy z jamy ustnej naszego przyjaciela, jest czymś nadzwyczajnym, bądź po prostu irytującym, należy na wszelki wypadek odwiedzić weterynarza, który wykluczy możliwość wystąpienia chorób i przy okazji także doradzi, co dalej robić. 

Warto pamiętać, że odwiedzenie psiego lekarza to nic złego! Gdy nie jesteśmy czegoś pewni, to lepiej skorzystać z takiej pomocy, nawet jeśli nasze przypuszczenia okażą się fałszywym alarmem. Nie warto bagatelizować sygnałów, które rzeczywiście mogą znaczyć coś więcej niż po prostu smrodek z pyszczka.

Odpowiednie smakołyki czynią cuda!

Bardzo prostym i dość tanim sposobem jest po prostu podawanie psu odpowiednich przekąsek, dedykowanych zębom i oddechowi. Warto zgłębić ten temat w Internecie i dobrać taki smakołyk, który będzie najlepszy dla naszego zwierzaka. Bardzo popularna i zarazem skuteczna jest linia DentalLife®, lub Denta Fun, która ma na celu ograniczenie gromadzenia się płytki nazębnej w jamie ustnej psa. 


Idąc tropem ludzkim – szczotkowanie zębów dedykowaną pastą!

Tak, dobrze czytacie. Psu także można myć zęby, jeśli rzeczywiście jest to koniecznie, ale nie używajcie do tego ludzkiej szczoteczki, czy też pasty! Na tę okazję został stworzony specjalny sprzęt, który ułatwi Wam to zadanie i tym samym nie podrażni jamy ustnej zwierzaka. Zarówno pastę, jak i szczoteczkę znajdziecie w prawie każdym sklepie zoologicznym.

Łącząc dobrą zabawę z pożytecznym – zabawki także czynią cuda

Tuż obok przysmaczków, których z pewnością z wielką chęcią skosztuje Wasz czworonóg, równie chętnie powinien on zareagować na zabawkę mającą na celu walkę z nieprzyjemnym oddechem. Takie produkty mają na celu przede wszystkim w bardzo łagodny dla psiaka sposób pomóc mu z problemem. Z tego wariantu dosłownie każdy wychodzi zadowolony – zwierzak, właściciel i przede wszystkim… witamy w domu świeży oddech!

Sposobów na zwalczanie nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej psa jest naprawdę wiele. Warto eksperymentować i się nie poddawać, ale należy pamiętać, że pierwszym krokiem w ramach zwalczania tego problemu zawsze powinna być wizyta u weterynarza, który wykluczy ewentualną próchnicę, czy też chorobę dziąseł. Natomiast, jeśli czworonóg jest zdrów jak ryba, to tym bardziej warto sprawdzić, co z naszych poleceń na niego zadziała.

Pamiętajcie, by przy każdym eksperymencie zachować spokój i sprawiać, by dla psa była to świetna zabawa, a nie coś stresującego.

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz