Jak zostać domem tymczasowym?

Dom tymczasowy to miejsce, w które trafiają zwierzęta w momencie, kiedy nikt jeszcze nie podjął decyzji o zaadoptowaniu czworonoga na stałe. Jeśli nie masz możliwości przygarnięcia futrzaka do siebie na stałe to ta opcja jest jedną z najlepszych jaką możesz mu dać. O domy tymczasowe zwracają się z prośbą najczęściej schroniska bądź fundacje. Przyłączając się do tej inicjatywy możesz nie tylko dać dach nad głową, ale dodatkowo swoimi działaniami możesz wesprzeć w poszukiwaniu nowego miejsca dla Twojego nowego przyjaciela. Pamiętaj, że nigdy nie wiesz, czy w Twoim gronie przyjaciół nie czai się potencjalny właściciel takiego właśnie zwierzaka! Dziś opowiemy Wam dokładnie jak od środka wygląda cały proces domów tymczasowych.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 4 min

Co dom tymczasowy daje zwierzakowi?

Biorąc pod swoje własne skrzydła zwierzaka, pozwalasz mu np. na odzyskanie sił, jeśli ten był ciężko chory bądź przeszedł operację. Dodatkowo, pomagasz mu w naturalnej socjalizacji z człowiekiem, czy też z innymi futrzakami jeśli takowe w swoim miejscu zamieszkania posiadasz. 

Po co są domy tymczasowe?

Schroniska, fundacje czy też stowarzyszenia pomagające bezdomnym zwierzętom, pękają w szwach przez obłożenie czworonogów. Każda dodatkowa pomoc to dla nich ogromne odciążenie, a dla zwierzaka cud na jaki długo czekał. 

Jakie są korzyści z takiego domu tymczasowego dla zwierzaka?

Największym atutem tego, co robisz jest po prostu polepszenie się samopoczucia, zdrowia, czy też standardu życia czworonoga. Na samym wstępie musisz pamiętać o tym, że Twoje oddanie w tej sprawie nie zostanie zapomniane – a nóż usłyszysz urocze szczekanie bądź hipnotyzujące pomrukiwanie jako wyraz wdzięczności. Oczywiście nie tylko zwierzak czerpie z tego korzyści, ale również Ty! Jeśli nigdy nie miałeś bliższej styczności z futrzakiem, a od dawna o tym marzyłeś to jest to idealna – i jakże dobra rzecz – by się sprawdzić w roli opiekuna. Przekonasz się od podszewki, czy nie przerastają Cię codzienne obowiązki, takie jak: opieka, wychodzenie na spacer, sprzątanie kuwety, regularnie karmienie, zabawa, która jest wymagana, a także mnóstwo dodatkowych czynności, które wyjdą w trakcie. 

Czy jest coś o czym powinienem wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Zdecydowanie tak. Pamiętaj, że zwierzę to żywa istota. Dom tymczasowy trwa czasem zaledwie tydzień, a nieraz sięga to nawet kilku miesięcy, dlatego przeanalizuj, czy na pewno jesteś na to gotowy.  Zastanów się, czy uda Ci się pogodzić pracę z opieką nad zwierzęciem, następnie pomyśl o wszystkich zaplanowanych wyjazdach – będą one niemal niemożliwe gdy w Twoim domu zamieszka nowy osobnik, który będzie potrzebował 100% Twojego zaangażowania i uwagi.  Weź także pod uwagę potencjalne straty finansowe. Zwierzę jest niczym dziecko – nigdy nie wiesz co się wydarzy i absolutnie nie możesz go za to winić. Podchodź do niego niczym do 3-letniego, dopiero poznającego świat małego człowieka. Takie koszty, jak karma, czy wizyty u weterynarza, nie ciążą na Twojej kieszeni, ponieważ to wszystko pokrywa ośrodek z którego zabierasz zwierzaka.  Kolejną rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę to obecność obcego zwierzęcia kontra Twoje domowe zwierzę. Nawet jeśli kociak czy psiak zawsze dobrze reagował na swoich czworonogich kolegów to nigdy nie wiesz jak będzie tym razem oraz nie wiadomo czy przygarnięty futrzak także dobrze zareaguje.  Nie każdy zwierzak jest łatwy do okiełznania. Ostatnią kwestią jest przywiązanie. Ludzie mają tendencję do szybkiego zawierania więzi – tak też pewnie będzie w tym przypadku. Przygotuj się psychicznie na to, że bierzesz zwierzę na chwilę i to będzie Wasza wspólna przygoda, która wkrótce się skończy. Psiak czy kociak tak samo jak Ty będzie szybko się przywiązywał. Pamiętaj, że nie ma sytuacji bez wyjścia – gdy poczujesz, że ta więź jest niezastąpiona to skontaktuj się z ośrodkiem i zaproponuj stałą adopcję.

Przed zabraniem nowego przyjaciela warto wypytać, czy jest to typ milusiński czy może agresywny – warto wiedzieć i podjąć rozsądną decyzję.

Jak zostać domem tymczasowym?

Żeby zostać domem tymczasowym wystarczy zgłosić się do wybranego przez siebie stowarzyszenia i odpowiedzieć na wszystkie wymagane pytania. Po zebranym wywiadzie zostaniecie dodani do bazy chętnych osób na udzielenie zwierzakom takiego rodzaju schronienia. W zależności od zapotrzebowania pierwszy futrzak może do Was trafić już w ciągu kilku dni lub dopiero za kilka miesięcy.  Kiedy usłyszycie już kontakt zwrotny od wybranego stowarzyszenia, pamiętajcie, że warto przeanalizować sytuację, w której obecnie się znajdujecie i czy nic się nie zmieniło – jeśli odpowiedź jest twierdzącą to następnie macie prawo wypytać o wskazane zwierzę, pojechać do niego i je odebrać. Przy wizycie będzie spisana odpowiednia umowa między stowarzyszeniem a domem tymczasowym.

To wszystko co tak naprawdę musisz wiedzieć, by zostać domem tymczasowym. Czy jesteś więc gotowy na ten ruch? Powodzenia!

Wybrane dla Ciebie

Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)

Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!

czytaj

Najczęstsze choroby kotów

Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.

czytaj

Bąbelki mydlane: Cudowna zabawa, ale czy jest szkodliwa dla psów?

Mydlane bąbelki to jeden z symboli naszego dzieciństwa. Kojarzą się nam z beztroską i radością. Mając zwierzęta zaczynamy jednak zastanawiać się czy to co nas otacza jest dla nich bezpieczne. Czy bańki mydlane są szkodliwe dla naszych psów?

czytaj

Splay leg – problem wygiętych nóg u młodych ptaków

„Splay leg” nazywamy charakterystyczną deformację nóg u ptaków, królików czy prosiąt. Polega ona na odkształceniu kości i stawów dotkniętej kończyny. Odpowiednio wcześnie zauważona może być wyleczona, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz