Jaka rasa psa dla osób starszych?
Czas czytania: 4 min
Dzisiaj dzięki istnieniu federacji kynologicznych wybór odpowiedniego dla seniora psa nie jest żadnym problemem. Na każdym etapie życia powinno się przeanalizować swoje możliwości względem opieki nad daną rasą, ale w późniejszym okresie jest to jeszcze bardziej ważny aspekt. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, a na końcu wybrać jedną z kilku dostępnych propozycji.
Wybór psa z którym spędzi się najbliższe lata życia to ważna i odpowiedzialna decyzja. Pod uwagę zawsze należy brać stan zdrowotny osoby, która będzie sprawować opiekę nad zwierzęciem oraz jej preferencje.
Rasy krótkowłose będą odpowiednie dla osób, które nie lubią lub nie mają wystarczająco siły, aby zajmować się wymagającą pielęgnacją okrywy włosowej. Za to długowłose psy mogą przypaść do gustu kobietom, które uwielbiają spędzać czas w łazience na kąpielach i czesaniu swoich podopiecznych. Waga psa to także bardzo ważny aspekt. Jeśli senior mieszka na czwartym piętrze bez windy, a pupilowi przydarzy się niezbyt przyjemna kontuzja ciężko będzie mu znieść swojego przyjaciela trzy razy dziennie na załatwienie potrzeb fizjologicznych. Za to senior mieszkający we własnym domu z dużym ogrodem może spokojnie cieszyć się obecnością większym gabarytowo pupilem. To samo tyczy się poziomu aktywności. Jeśli senior należy do osób, które nie lubią bardzo długich wędrówek, to psy z natury energiczne będą jedynie utrapieniem i na pewno w takim zestawieniu nie będzie się żyło przyjemnie absolutnie nikomu. Analogicznie patrząc senior zapalony turysta czy sportowiec nie odnajdzie się w towarzystwie psiaka, który będzie wolał leżakować na kanapie.
Z wielu ras proponowanych przez hodowców i federacje kynologiczne wybraliśmy kilka, które mogą okazać się idealnym wyborem dla starszej osoby.
Chihuahua
mały ciałem, wielki duchem. Piesek o umiarkowanej potrzebie ruchu. Ceniący sobie bliskość człowieka. Rozmiar tej rasy powoduje, że nawet starsza osoba bez problemu wniesie go w razie potrzeby na wysokie piętro. Są dwie odmiany tej rasy – długowłosa oraz krótkowłosa. Osoby, które lubią zajmować się psią pielęgnacją mogą wybrać tę pierwszą, a osoby, które wolą ograniczyć się do przeczesywania sierści w razie konieczności mogą zdecydować się na drugą. Te psy są bardzo wesołe i nie pogardzą żadnym spacerem, ale z uwagi na swój rozmiar na pewno nie będą wymagać codziennych, kilkukilometrowych przebieżek.
Sznaucer miniaturowy
to propozycja dla nieco bardziej aktywnych seniorów. Odmiana miniaturowa tej rasy powoduje, że wciąż łatwo go podnieść i nie wymaga to wiele wysiłku, aczkolwiek poziom aktywności i czasu, który trzeba poświęcić musi być zdecydowanie wyższy u osoby decydującej się na tego psa. Sznaucery uwielbiają wspólne zabawy oraz ćwiczenia. Dog frisbee, agility to tylko początek propozycji, które mogą zaangażować właściciela, aby spełnić potrzeby tego wdzięcznego, przyjacielskiego psa. Pamiętać należy, że sierść sznaucera wymaga regularnej pielęgnacji. Można zajmować się nią w domu lub powierzyć zaufanemu groomerowi.
Retrievery
takie jak labrador czy golden są dużo większymi psami niż proponowane wyżej. Jednakże są to psy bardzo przyjacielskie, które kochają człowieka. Nie bez powodu są najczęściej wybieranymi psami do dogoterapii. Ich wesołe usposobienie, chęć pracy z człowiekiem powodują, że są bardzo popularne i często wybierane przez osoby starsze. Należy pamiętać, że retrievery lubią i wymagają długich spacerów, zajęcia oraz pielęgnacji szaty, dlatego są propozycją dla osób aktywnych. Te psy kochają wodę i nie przepuszczą żadnej kałuży! Jeśli w twoim domu jest wanna musisz wziąć pod uwagę czy zdołasz bez problemu podnieść retrievera.
Boston terier
pies, który nie szczeka zbyt dużo, a do tego jest bardzo otwarty, skory do przyjaźni z człowiekiem i obcowania blisko niego. Z uwagi na rozmiar jest idealnym towarzyszem starszych osób. Wbrew pozorom jest to energiczny psiak wymagający regularnych spacerów. Dobrze prowadzony boston terier stanie się najlepszym, bezproblemowym kompanem dla osób starszych.
Wybór odpowiedniego dla seniora psa nie jest trudny, kiedy pod uwagę weźmie się potrzeby danej rasy oraz możliwości osoby, która na co dzień będzie sprawować nad nim opiekę. Decyzja o przyjęciu psa pod swój dach musi być przemyślana.
Wybrane dla Ciebie
Pseudogroomerzy. Jakie leki uspokajające podają psom podczas zabiegów?
Każdy zawód związany ze zwierzętami wymaga wszechstronnej wiedzy. Człowiek pracujący ze zwierzakami domowymi musi posiadać solidne podstawy z zakresu behawioru, wychowania czy etogramu psa i kota. Co się jednak dzieje gdy tej wiedzy zabraknie? I jak pracują pseudospecjaliści? W tym artykule przyjrzymy się pracy psich i kocich pseudofryzjerów.
czytajJakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytaj